Gaat Oranje wisselen van systeem? Dat is een vraag voor vandaag Brasil 2014 3 Louis van Gaal noemde Nigel de Jong zijn 'chef incidentele ressing'. Hij liet in het midden oe hij net gemis van de middenvelder gaat opvangen. Ditmaal wel een Oranjeparade 66 Wij zijn misschien wel het beste in het bespelen van de tegenstander zaterdag 5 juli 2014 keling voor het WK 2002 in Ja pan en Zuid-Korea. De even flamboyante als eigengereide coach greep de nieuwe kans met beide handen aan. Niet alleen omdat hij de schandvlek van 2002 wilde wegpoetsen - als dat Louis van Gaals stempel op Oranje is 24 uur per dag zichtbaar. Hij benadert dit WK als een clubcoach al mogelijk is - ook omdat hij absoluut een WK wilde meema ken. Alleen op het allerhoogste podium kan hij immers defini tief zijn naam vestigen als briljan te coach. Die status had hij wellicht al, na zijn successen met Ajax, Bar^a en Bayern. Maar Van Gaal is een man die altijd bevestiging nodig lijkt te hebben. Niet voor niets heeft hij een bijna obsessionele relatie met zijn vrienden van de media. Insiders weten dat hij tot in het diepst van zijn ziel geraakt wordt door de confronterende campagne die twee opinieleiders in Nederland voeren, De Tele graaf en Voetbal International orakel Johan Derksen. Beiden zit ten al decennia in het kamp- Cruijff en schieten voortdurend vuurpijlen af op Van Gaal. Diezelfde Van Gaal benadert het project Brazilië niet als een bondscoach, maar als een club- coach: zijn stempel op Oranje is 24 uur per dag zichtbaar. Aan al les is te zien dat dit de biotoop is waar hij al zijn hele loopbaan naar hunkert. Na het echec van Euro 2012 is het Oranje van 2014 weer een collectief, gesmeed door de ultieme teamdenker die Louis van Gaal is. Elke keer weer hamert hij op zijn filosofische mantra: de totale mens. Als Ar jen Robben gelukkig is met zijn Bernardien, zo meent hij, dan zie je dat terug op het veld. Van Gaal lijkt een stuk milder dan in zijn eerste regime als bondscoach, toen hij over de spe lers waakte als een strenge mees ter van een kostschool. In Brazi lië laat hij de spelersvrouwen toe in het hotel en mogen de kinde ren na de training het veld op. Het geeft hem een sympathie kere uitstraling, ook in eigen land. Zelf zegt hij 'dat het hem deugd doet dat zijn imago beter is ge worden'. Wat niet wil zeggen dat hij een metamorfose heeft doorgemaakt. Nog altijd kan hij volkomen onvoorspelbaar reage ren op een ogenschijnlijk dood normale vraag van een journa list. Ook dat is Van Gaal, de man die altijd balanceert tussen extre men, waardoor de buitenwacht nooit helemaal vat op hem krijgt. In de biografie die in 2009 over hem verscheen, laat voormalig AZ-koning Dirk Scheringa opte kenen dat 'het doorgronden van Louis van Gaal niet te doen is'. Raker kon hij zijn psyche niet ka rakteriseren. Eén ding is nu al zeker: de bonds coach Van Gaal gaat niet, zoals in zijn eerste periode, af via de zij deur. Als Oranje zich vandaag door de revelatie van het WK, Costa Rica, laat verrassen, dan laat hij de achterblijvers wél een beetje vertwijfeld achter. Wat moeten we er nou met z'n allen van vinden? Na de historische zege op wereld kampioen Spanje oogstte hij we reldwijd lof voor zijn tactische masterplan, maar in de wedstrij den die volgden wekte het Oran- je-catenaccio ook verbazing op. Waar was het avontuurlijke spel gebleven waaraan ons land zijn faam te danken heeft? Mocht hij wél de poort openen naar de halve finale, en later mis schien wel naar de heilige grond van het Maracana, dan kan hij een gouden bladzijde in de canon van het Nederlandse voet bal schrijven. En dan wordt die cartoon, in zijn werkkamer in de Zeister bossen, levensecht: Aloy- sius Paulus Maria van Gaal, op nummer één. nende coach dit soort teksten, maar bij Van Gaal is op dit WK te merken dat de bereidheid van de spelers hem echt wat doet. „Ik heb vanaf de eerste dag van de voorbereiding gezegd dat niet de ploeg met de beste spelers, maar het beste team wereldkampioen wordt. En bij het Nederlands elf tal trekken op dit moment 23 spe lers aan hetzelfde touwtje. De schwung zit erin en die blijft er in deze selectie ook in. De spelers zullen tot de laatste seconde blij ven knokken om wereldkampi oen te worden." Die spelers zullen ook nooit de te- genstander van vanavond als een tussendoortje zien, zegt Van Gaal. Nog even voor alle duidelijkheid: Costa Rica won op dit WK onder meer van Uruguay en Italië en het eindigde in de kwalificatie voor het WK boven Mexico. „Het doel is veel te groot om een tegen stander te onderschatten", stelde Van Gaal. „Bovendien ziet ieder een dat de krachtsverschillen ont zettend klein zijn. De strijdbaar heid van de teams is enorm en dat maakt dit WK tot het mooiste van de laatste dertig jaar." Van Gaal had gistermiddag nog wel een woordje in zijn repertoire dat alles samenvatte. „Het is hier in Brazilië... fantastisch!" Op één minpuntje na. „Ik heb net de eerste helft van Duitsland- Frankrijk gezien. Maar de tweede helft mocht ik van de FIFA niet kijken, omdat ik per se hier moest zijn." SALVADOR - Louis van Gaal laat niets los over zijn plannen voor de kwartfinale van het WK tegen Costa Rica. „De opstelling blijft strikt geheim", zei de bondscoach op de laatste persconferentie. Oranje trainde gisteren achter ge sloten deuren. Tientallen politie agenten voorkwamen dat nieuws gierige journalisten, zoals bij de voorgaande wedstrijden, een kijk je konden nemen. „Dit was de eerste keer dit WK dat we in beslotenheid hebben ge traind", stelde Van Gaal tevreden vast. „Ik vind dat het zo altijd zou moeten zijn. Ik onthul niets." Onduidelijk is zodoende of Oran je tegen Costa Rica vasthoudt aan het 5-3-2-systeem of dat Van Gaal kiest voor het aanvallende 4-3-3. Gezien de resultaten van Oranje ligt het echter voor de hand dat de bondscoach qua systeem niets gaat veranderen. Van Gaal voedde die gedachte zelf ook met zijn opmerking dat Cos ta Rica in een vergelijkbaar sy steem speelt als Chili en Mexico, de twee voorgaande tegenstan ders van Oranje. Het Nederlands elftal beperkte zich tegen die twee landen aanvankelijk vooral tot tegenhouden, om vervolgens in de tweede helft genadeloos toe te slaan. „Costa Rica probeert op dezelfde manier te pressen en aan te vallen. Daar liggen dus heel veel overeenkomsten. Alleen de kwaliteit van de spelers is an ders." Waarschijnlijk krijgt Daley Blind, net als tegen Mexico, de taak de geblesseerde Nigel de Jong (lies) op het middenveld te vervangen. Dat zou betekenen dat Bruno Martins Indi terugkeert in de basis. Het is daarnaast nog de vraag of Van Gaal rechts achterin kiest voor Paul Verhaegh of Daryl Janmaat. De Nederlandse voetbalsuppor ters die vandaag de kwartfinale van het WK tussen Oranje en Costa Rica bezoeken, mogen in een parade vanuit het oude stads centrum van Salvador naar het stadion lopen. De autoriteiten in die stad hebben daarvoor toestem- ming gegeven, zo meldt de Neder landse voetbalbond KNVB. Bij de vorige wedstrijd van Nederland in Salvador, op 13 juni tegen Span je, was de optocht nog niet toege staan. Dat had ermee te maken dat het op vrijdag erg druk is qua verkeer in Salvador. Wat er vanavond ook gebeurt, Louis van Gaal zal niet afgaan via de zijdeur, foto VI Images Louis van Gaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47