nsv- 2014 A Louis van Gaal vindt het allemaal even fantastisch in Brazilië 2 Brasll De chef van Oranje De laatste WK-duels dagelijks in de e-paper Opent Louis van Gaal vandaag de poort naar een historisch WK? Of laat hij iedereen vertwijfeld achter? lie ploegen doen het. Dus of het een mentaal voor deel oplevert, valt te betwijfelen. Maar de huddle bij het voetbal levert wel mooie plaatjes op. De scrum zie je altijd voor een verlenging of voor een bloed stollende strafschoppenserie. Dan vormen moegestreden mannen een kring, worden de armen om elkaar geslagen en neemt een speler het woord. Daarin roept hij ongetwijfeld dat 'dit het moment is, dat ze hier jaren voor hebben gevoch ten en dat ze dit nooit meer mogen weggeven nu ze er zo dicht bij zijn. Geef alles! Kom op! Toch vertelt de scrum meer dan alleen maar holle woorden. Uit dat rondekring gesprek valt precies te halen wie de zaken regelt in de ploeg en dat is lang niet altijd de aan voerder. Lionel Messi is op het veld bij Argentinië de onbe twiste spil, maar toen het deze week tegen Zwitserland span nend werd, nam middenvelder Javier Mascherano het woord. Messi stond er maar een beetje verloren bij. Bij de Amerika nen is voormalig voormalig Heerenveen-speler Michael Bradley niet de captain, maar hij pepte de mannen wel op. En bij de Brazilianen namen opvallend genoeg twee reser ves het woord voor de straf schoppen tegen Chili. De grote ster Neymar stond erbij, keer ernaar en luisterde. Bij Oranje? Toen vorige week tegen Mexico de nood het hoogst was bij de drinkpauze in de slotfase, sprak Arjen Rob ben het elftal moed in. De net gewisselde aanvoerder Robin van Persie liet het gebeuren. „Robben is een echte leider, zo wel binnen als buiten de lij nen", zei Georginio Wijnal- dum deze week. Van Persie draagt bij Oranje de aanvoer dersband, maar Robben is de enige echte chef. SALVADOR - Hemelsbreed op 8.300 kilometer afstand van Sal vador, de stad waar Oranje van daag op Costa Rica stuit, staat een tekening die veel zegt over de dromen en ambities van Aloy- sius Paulus Maria van Gaal (62). Bij het raam van zijn werkka mer in de lommerrijke bossen van Zeist heeft hij een cartoon neergezet. Daarop is een intrige rend podium getekend: Van Gaal staat op de hoogste trede, boven zijn eeuwige aartsvijand Johan Cruijff en de man die zijn grote voorbeeld was, Rinus Mi- chels. De symboliek druipt er vanaf. Louis van Gaal wil niet al leen de beste zijn van Amster dam, Barcelona of München, maar het liefst van de hele we reld. Hij krijgt die kans nu, op een toernooi waarin hij zijn meesterstuk als trainer-coach hoopt te componeren. Hoe zal de bondscoach Louis van Gaal straks herinnerd wor den? Als de man die zijn princi pes als trainer verloochende en zijn geliefde Hollandse School zonder veel gewetensnood inwis selde voor een ouderwets soort catenaccio? Als de man die het maximale wist te halen uit een niet bovenmatig getalenteerde ploeg, die leunde op enkele bege nadigde spelers? Of als de man die het Nederlandse voetbal een onbetaalbare oeuvreprijs schonk in de vorm van een wereldtitel? Dat laatste presteerde niemand in de geschiedenis. Zelfs Rinus Michels niet, de coach die ooit met zijn totaalvoetbal de aanzet gaf tot de wereldwijde uitstra ling van Oranje. Van Gaal kan zijn meester nu overtreffen. Niet met de schoonheid van het spel, wel met een historisch resultaat. Als dat zou lukken, levert hij een ongeëvenaarde prestatie. Hij ging het WK 2014 immers in met een selectie die kwalitatief misschien wel de minste is in ve le jaren. Dolblij was Louis van Gaal toen hij na het echec van Oranje op het EK 2012 benaderd werd bondscoach te worden. Een ren tree in Zeist, die lange tijd niet voor mogelijk werd gehouden. Van Gaal was immers de man die hoofdverantwoordelijk was geweest voor het grootste trau ma in de moderne Nederlandse voetbalgeschiedenis: de uitscha- Louis van Gaal schroomde gister middag in Salvador voor de afslui tende training niet zijn woorden te verpakken in superlatieven. „De sfeer in de groep? Die is fan tastisch. Hoe het met team gaat? Fantastisch. Zijn de mensen in Costa Rica verrast door de presta ties van de nationale ploeg? Nou, dan heb ik een verrassing voor u. De Nederlandse journalisten had den deze resultaten ook niet ver wacht van ons. Die zouden dit fantastisch moeten vinden." Het moet gezegd dat de bonds coach dat ene woord ook nog een keer in een andere context ge bruikte. „Wij hebben niet het meest fantastische team van de wereld. Maar wij hebben wel een ploeg waarvan je heel lastig kunt winnen. En dat hopen we tot aan de finale vol te houden", aldus Van Gaal. „Ik vind ons misschien wel de bes te ploeg van de wereld in het be spelen van de tegenstander. Alle ploegen die wij hebben ontmoet, hebben ruim een uur lang moe ten opboksen tegen ons systeem. Ons voordeel is dat wij vervol gens in de wedstrijd kunnen scha kelen naar iets anders, dat zit in ons bloed. En dat kunnen de te genstanders niet. Wij hebben de individuele kwaliteit daarvoor en wisselen op de juiste manier. En natuurlijk komt er dan ook een beetje geluk bij kijken." De kracht van Oranje schuilt vol gens Van Gaal in het collectief, in de opofferingsgezindheid. Nor maal gesproken gebruikt elke win- door Leon ten Voorde A /epaper Gratis voor abonnees, verschijnt ook op zondag Dit is een cruciaal kruispunt door Leon ten Voorde en Roel Wiche Oranje is nog vier goals verwijderd van zijn honderdste doelpunt onder het bewind van Louis van Gaal. In zijn twee periodes als bondscoach werd tot nu 96 keer gescoord. door Leon ten Voorde I Louis van Gaal geniet met volle teugen van het WK. foto VI Images SALVADOR - De laatste persbijeen komst van Oranje voor de kwartfi nale tegen Costa Rica leek wel een uitzending van het voormalige tele visieprogramma 't Is hier fantasties. Met bondscoach Louis van Gaal in de rol van Ursul de Geer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46