Nederlander af in ruil voor vrije doorgang Speciaal geselecteerd voor Nederland OORLOC IN SYRIË 4 BINNENLAND Terwijl 250 Syriërs vanuit vluchtelingenkampen in Jordanië naar Nederland worden gevlogen, willen jihadgangers juist van hun Nederlandse paspoort af. DEN HAAG - Het lijkt de omgekeer de wereld: jongeren die roepen dat^e dolgraag definitief Neder land voor Syrië willen verruilen. In een videoboodschap die giste ren op YouTube werd gezet, windt een Nederlandssprekende jihadstrijder er geen doekjes om. „Al deze jongeren zijn bereid om hun Nederlandse nationaliteit in te leveren, indien zij weg mo gen", aldus de jihadist, die zich Abu Mohammed noemt en mo menteel in Aleppo zou zitten. Meerdere Nederlandse jongeren zijn de afgelopen tijd op weg naar Syrië in de kraag gevat. Hun wacht mogelijk nog een strafzaak. Van dertig 'polderjihadisten' is bo vendien het paspoort ongeldig verklaard of internationaal gesig naleerd. Daardoor kunnen ze niet zomaar Europa uit. „Indien jullie zo graag af willen van de radicale jongeren in het land, waarom houden jullie hen dan tegen?", kaatst Abu Moham med de bal terug. „Veel van deze jongeren hebben al een poging ge daan om naar Turkije te gaan. Ze worden teruggestuurd met als me dedeling dat Nederland hun na men heeft doorgegeven. Als ze dan terugkomen, klagen jullie." Op zich hebben deze jongens een punt, meent de Amsterdamse emeritus hoogleraar migratie recht Ulli Jessurun d'Oliveira. Meerderjarigen hebben in princi pe het recht om te gaan en te staan waar ze willen, zegt hij. „De overheid kan iemand niet belem meren te migreren. Daarvoor moet dan wel een en ander aan pa pierwerk geregeld worden en aan geklopt worden bij de overheid hier of een Nederlands consulaat elders." Als jihadisten graag afstand wil len doen van hun Nederlander schap, staat volgens Jessurun d'Oliveira eigenlijk niets ze in de weg. Voorwaarde is wel dat hij of zij daardoor niet 'staatloos' wordt. Iemand moet zich altijd kunnen beroepen op een nationaliteit. „Het probleem bij Syrië is dat dat land jihadisten momenteel echt geen nieuwe nationaliteit zal ver lenen. Dus alleen die jongeren die een dubbele nationaliteit hebben, kunnen in theorie afstand van hun Nederlandse paspoort doen. Het betekent wel dat ze dus echt niet zomaar kunnen terugkeren." De hoogleraar noemt het 'du bieus' dat de overheid nu vooraf al probeert vast te stellen of ie mand met goede of met slechte in tenties naar een ander land af reist. Het ministerie van Veilig heid en Justitie zal naar eigen zeg gen nooit Syriëgangers vrije door gang verlenen 'als op basis van on ze informatie vaststaat dat ze zich daar bij terroristische organisaties willen aansluiten', laat een woord voerder weten. Toch geeft hij toe dat het in principe iedereen vrij staat om te emigreren. „Alleen moet daarbij niet de staatsveilig heid in het geding zijn. Er zijn er inmiddels ook weer teruggekeerd en daar maken we ons ernstig zor gen over. De tijd van naïef zijn, is voorbij", aldus het ministerie. AMMAN/DEN HAAG - Hyam (4) woont in Amman. Zwarte haren, grote ogen. Ze is de dochter van Ahlam (28) en Bassam (32). Een ei gen woning hebben ze niet. Ze wonen nu bij familie. De huren zijn te hoog en inkomen is er niet. Binnenkort verhuizen ze naar Oosterhout, Noord-Brabant, op uitnodiging van Nederland. Haar moeder hoopt dat het dan beter met Hyam gaat. Het meisje heeft nog steeds last van paniek aanvallen. De explosies, de scho ten. Het was voor het gezin de re den om uit Syrië te vluchten, op advies van de dokter. Keer op keer had Hyam zuurstof nodig. Nog steeds komt ze bij harde ge luiden in ademnood. Moeder Ahlam, onderwijzeres En gels, hoopt dat het leven in Neder land Hyam beter zal maken. Ze gaat naar de basisschool in Ooster hout. Ahlam hoopt dat ze snel zal wennen. Hyam is nu erg terugge trokken, speelt het liefst alleen. Het gezin behoort tot de 250 Syri sche vluchtelingen die door vluch telingenorganisatie UNHCR gese lecteerd zijn voor asiel in Neder land. „We selecteren mensen aan de hand van de verhalen uit de vluchtelingenkampen", zegt René Bruin van UNHCR Nederland. Bij dat selecteren helpt een vierhon derd pagina's dik handboek. Elk ontvangend land heeft ook een aanvullend hoofdstuk met eisen. „We zoeken de kwetsbaren: al leenstaande vrouwen, mensen met medische problemen, tegen standers van het Syrische regime die in Jordanië niet veilig zijn." Aanvullende Nederlandse eisen: geen grote gezinnen, geen alleen staande minderjarigen. Bruin: „Daar heeft Nederland geen goe de huisvesting voor." De lijst wordt door de UNHCR voorgelegd aan de Nederlandse asielorganisaties COA en IND. Die mogen mensen alsnog weige ren, maar deden dat in dit geval niet. Wel zagen drie gezinnen zelf af van Nederland. Bruin: „Zij von den de overgang te groot." Er wordt in Jordanië weinig aan dacht aan de hervestiging gege ven: het land vreest dat er anders nog meer vluchtelingen komen. En er zijn nu al zes miljoen Sy riërs op de vlucht. De geselecteerde gezinnen die de ze krant sprak in Amman, lijken kansrijk in Nederland: geschoolde ouders, druk bezig met het leren van de Nederlandse taal. De kans op goede integratie speelt een rol bij de selectie/zegt de UNHCR, maar geen overheersende. De VS en Canada zouden meer selecte ren op opleiding en geschiktheid, dan Nederland. Wel wil Neder land graag academisch geschool de highprofile-v\uchte\ingen (zo als mensenrechtenactivisten), blijkt uit het handboek. Toch zit ten die niet bij. deze groep. Ondertussen oefenen Hyam en haar ouders elke dag Nederlandse woordjes. „Hoe gaat het met u?, Heeft u kinderen?", zegt Ahlam trots. Ze hoopt ooit weer voor de klas te staan. gaan, komen door Niki van der Naald Zl] beeld De Persdienst door Jessica Maas en Cyril Rosman O/forteuropa Meer verhalen uit Syrië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4