ZEELAND 33 Gaat het ondanks alle maatregelen die we hebben getroffen tóch fout, dan baal ik daar enorm van nel moet als voorbeeld dienen voor maximale vei ligheid in de civiele bouw. Aannemers namen het nooit zo nauw, maar mede dankzij de aandacht voor de veiligheidsaspecten bij de tunnelbouw - ook landelijk, in de vakbladen - is er sprake van een kentering... „Ja, wij hebben vooraf met elkaar afgesproken dat we heel hoog zouden inzetten op veilig werken. Daar zie je ook een raakvlak met de chemie. In die sector wordt al jaren gehamerd op veiligheid, in de bouw niet. Nu dus stapje voor stapje wel. En dan praat ik niet over voor de hand liggende zaken als een veiligheidsbril of veiligheidsschoenen en een helm, maar echt over alles. En iedereen, van hoog tot laag, wordt erbij betrokken. We hebben nu op ruim een miljoen manuren vier echte ver- zuimongelukken gehad, waarbij mensen dus zodanig gewond waren dat ze thuis moesten blijven. Eén van die mensen bleek er erger aan toe dan ze aanvankelijk in het ziekenhuis hadden vastgesteld. Met die man houden we intensief contact. Als het, ondanks alle maatre gelen die we echt tot in detail hebben getrof fen, tóch fout gaat, baal ik daar enorm van. Ik moet er niet aan denken dat ik een vrouw en kinderen moet gaan vertellen dat hun man en vader op het werk is overleden. Bij mij staat de mens centraal. We moeten er voor zorgen dat we als dit project klaar is samen weer ge zond naar huis gaan. Absolute garanties heb je natuurlijk nooit. Maar ik wil niet dat ik mezelf achteraf moet verwijten dat ik niet het maxi male heb gedaan om ongelukken te voorko men." Nog een klein jaar, dan is de klus geklaard, je bent eigenaar van een eigen managementbureau. Gloort er al een andere uitdaging aan de horizon? „Er komen wel dingen op me af, ja. De nieu we zeesluis, nee, die niet. De verdubbeling van de Tractaatweg? Ach er staan zó veel pro jecten op stapel, ook in de regio. We zien wel." Dan breed grijnzend: „Ik moet natuurlijk wel zorgen dat Carin aan het werk blijft. Ze is di rectiesecretaresse bij m'n eigen management bureau VPMT. Weet je trouwens wat die vier letters betekenen? Veel Plezier Met Ton!" Zijn lach schalt door het etablissement. Het is een grapje. Want officieel heet zijn bedrijf: Vrijdag Pro ject Management Team. ZATERDAG 5 JULI 2014 Ton Vrijdag begon zijn carrière als chemisch procestechnoloog met een project van 30 miljoen bij che mieconcern DSM in Geleen. Daar na bouwde hij afvalinstallaties én de Sloecentrale. Inmiddels is hij ook een zeer gewaardeerd tunnel bouwer. foto Mechteld Jansen Ton Vrijdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33