jg§ Van dijkdorp naar GroenLinks wil openheid over Orionis 28 WALCHEREN BADPLAATS Wanneer Domburg in 1914 het baden op zondag verbiedt, ziet Westkapelle een gat in de markt. www.beausurmer.nl WESTKAPELLE - Afgunstig keken ze in Westkapelle al die jaren naar Domburg. Want bij de allure van die voorname badplaats stak hun dijkwerkersdorp wat schameltjes af. Dat had niet eens een strand. Ja, aan de zuidkant, richting Zou- telande. Maar dat was ver van de dorpskom. Geen toerist, dacht men, die daar iets had te zoeken. Al helemaal niet met Domburgs luxe strandvoorzieningen zo dichtbij. Tot de zomer van 1914. Plotseling wreef Westkapelle zich in de han den. Want in Domburg was ruzie uitgebroken. Om de directie van Domburgs badinrichting dwars te zitten, had de anti-revolutionaire burgemeester L.J. van Voorthuij- zen een verbod uitgevaardigd: voortaan mocht daar 'des Zon dags na des middags half één' niet meer worden gebaad. In Westkapelle begrepen ze: dit is hét moment om toe te slaan! Pas benoemd burgemeester J.D. Viru- ly riep meteen zijn manschappen bij elkaar. De tijd leek hem rijp voor de oprichting van een 'veree- niging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer', met als belangrijk doel de exploitatie van een 'zeebad-inrichting'. Officiële opening: 19 juli, precies op een zondag. De dag daarvoor ver scheen een curieus berichtje in de Middelburgsche Courant: „Per sonen die zich niet te Domburg in 't water wagen, vanwege het burgemeesterlijk verbod, zullen door een reisje naar Westkapelle daartoe gelegenheid vinden." Uitbater Hendrik Minderhoud van café 't Kasteel van Batavia zag meteen brood in het streven Dom burgs badgastenstroom richting Westkapelle om te buigen. In de zelfde krant adverteerde hij ver gunning te hebben gekregen om op het zuidstrand een Badhuis in te richten, een 'eenvoudige gele genheid waar liefhebbers van ba den zich kunnen ontkleeden'. „Er zijn daar ook badcostuums ver krijgbaar, en er zal gezorgd wor den voor een buffet." Die aankondiging bleef niet zon der succes. De Vlissingse Courant meldde dat de openingsdag met een al een 25-tal baders trok. „Voor den eersten dag een goed begin. Den geheelen dag heersch- te er een gezellige drukte." Domburgs Bad-directeur P.J. Elout reageerde met in gif gedoop te pen: „Welkom in der zusteren kring, lieve kleine!", schreef hij smalend, gevolgd door het aan bod zonodig enige hulp te bie den, zodat 'U zwakke stem niet wordt tot roependen in de woes tijn'. Al even hautain had hij die zondag het zwemverbod achte loos naast zich neergelegd. „Om drie uur was men aan 't baden als of er geen burgemeester be stond", wist de Zierikzeesche Nieuwsbode te melden. Later dat jaar brak Wereldoorlog I uit, en kwam van baden niet veel meer terecht. Pas na Wereldoor log II, toen in het dijkgat van ka pot gebombardeerd Westkapelle een strand was aangelegd, werd ook dat dorp een echte badplaats. WESTKAPELLE - De opening van Zeebad Westkapelle, op zondag 19 juli 1914, was een feestelijke aangelegenheid. Behalve het be stuur van de nieuwe badinrich ting, waren ook dorpelingen pre sent. Dat bleek pas enkele jaren geleden toen in het etnologisch museum van de Roemeense stad Cluj enkele foto's boven water kwamen van de Britse kunste naar Dennis Galloway. Hij raakte in 1914 in Westkapelle verzeild en zou er - als aanbidder van de dorpsfolklore - een aantal jaren blijven wonen. Tlissen de dorpsta ferelen die hij er met de fotocame ra had vastgelegd, bleken zich in de archieven van het Roemeens museum ook enkele beelden te bevinden van de officiële opening van Westkappels bad-inrichting. Die foto's zijn nu onderdeel van de tentoonstelling 'Westkapelle, van dijkdorp tot badplaats - 1914-2014', die vanaf vandaag te zien is in het Polderhuismuseum. De fototentoonstelling, die tot eind augustus voortduurt, docu menteert honderd jaar badcul- tuur in Westkapelle. Die zou pas een vlucht nemen na de Tweede Wereldoorlog", toen het verwoeste dorp was herbouwd, en de zee dijk was gedicht, waarbij in het dijkgat een badstrand werd aange legd. Tot de eerste toeristen be hoorden al snel ook Duitsers. Zij werden lang niet altijd met open armen ontvangen. Maar de mees- Raadslid Leny van den Heuvel is ontevreden over de antwoorden die ze vorige week-kreeg tijdens een commissievergadering. Ze stelde toen dat ze wel degelijk ge lijk had toen ze in het recente ver leden de wethouder wees op de angstcultuur die heerste na de sa menvoeging van de Walcherse so ciale diensten en de sociale werk voorziening. De wethouder antwoordde dat hem niets was gemeld over die angstcultuur. Van den Heuvel laat in een schriftelijke reactie weten dat ze heel verbaasd is dat de wet houder zoiets vol kan houden. „Hoe kan het gebeuren dat er tij dens de gehele reorganisatie van alle kanten signalen komen over deze angstcultuur, dat er zelfs rechtszaken zijn die door Orionis verloren worden, en het college niet ziet dat er zaken misgaan, al thans niet ingrijpt. Het college kan niet volhouden dat zij niet op de hoogte was van deze angstcul tuur. Zelfs in de commissieverga deringen zijn er door raadsleden opmerkingen gemaakt over de heersende angstcultuur. Waarom heeft het college niets gedaan met deze signalen? Waarom ontkent het college dat zij op de hoogte was van de heersende angstcul tuur? Een meldpunt instellen is geen antwoord op deze signalen. Als er angst heerst, ga je dat niet melden maar naar de dokter voor slaappillen." Ze vraagt dan ook of de wethou der en zijn collega's de signalen die geuit worden in de commissie vergaderingen wel serieus ne men. Van den Heuvel wil van de wet houder ook weten of de hoge fi nanciële tekorten bij Orionis te wijten zijn aan de slechte bedrijfs voering. En ze vraagt wat het dagelijks be stuur van de gemeente denkt te gaan doen om ervoor te zorgen dat de bedrijfsvoering weer op or de komt. Oude Zeedijk 1, 4474 NA KATTENDIJKE +31(0)653402705 Westkapelle begint zeebad door Henk Postma I Strandbeeld Westkapelle, begin jaren zestig. De familie Huibrechtse begint consumptietent. Met Leine van Peene als ijsventster. foto expo Polderhuis door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse fractie van GroenLinks vindt dat wethouder Chris Simons uiterlijk volgende week maandag echt open heid moet geven over Orionis. v.a. 114.000,- v.o.n. (sleutelklaar) Openhuis vrijdag, zaterdag en zondag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28