ZEELAND Staten garant voor geld Touretappe Sate almanak 25 Ga je begrafenis alvast maar regelen! Sport 4 32 en 33 Voorzitter Zwartelé van w Goes doorbreekt het stilzwijgen over bedreigingen. ZATERDAG 5 juli 2014 De bouw van de Sluiskiltunnel is veiligste project van Nederland GOES - De dreigementen zijn ge stopt, maar de angst is nog niet weg. „Zodra ik 's nachts iets hoor, zit ik rechtop in bed", zegt Henk Zwartelé, voorzitter van de voet balvereniging Goes. Hij, zijn vrouw en een lid van de techni sche commissie werden in april, tegen het eind van een bewogen voetbalseizoen, verschillende ke ren anoniem bedreigd. „Op het laatst zelfs met de dood. Dat heeft er geweldig in gehakt. Gelukkig is er zoiets als Slachtofferhulp. Daar hebben we veel baat bij." De kwestie speelt al enige tijd. Zwartelé hulde zich lange tijd in stilzwijgen, maar nu het onder zoek door de politie is afgerond, wil hij wel enige openheid be trachten. „Al was het alleen maar om mensen die zoiets doen, te zeggen dat ze niet beseffen wat ze hiermee aanrichten. Dit heeft zo'n impact op je leven." De dreigementen begonnen in april. In een periode van veertien dagen kregen de voorzitter, zijn vrouw en een lid van de techni sche commissie zes anonieme sms'jes. „Er zat een zekere op bouw in", vertelt Zwartelé. „Het begon beledigend, dus dat we moesten oprotten. Daarna werd het chanteren en vervolgens wer den we met de dood bedreigd. Het was heel fors. Ik kon maar be ter de begrafenis gaan regelen, luidde het." „In het begin dachten we nog aan een misplaatste grap, of aan een emotionele opwelling, maar toen de doodsbedreigingen kwamen, werden we bang. Ongeloof sloeg om in angst. Je wordt ook prikkel baar, slaapt slecht, wordt achter dochtig en gaat overal iets achter zoeken. Mijn vrouw is coördina tor van het clubgebouw en die ging daar onder begeleiding van een ander naartoe. Met het be stuur hebben we ook niet meer vergaderd in onze bestuurskamer, maar voortdurend op andere plek ken. Allemaal uit angst." Op 21 en 27 april werd aangifte ge daan. De politie nam de zaak heel serieus en begon een onderzoek. „Toen zijn de dreigementen ook acuut gestopt." Afgelopen week werd het onder zoek afgerond en overgedragen aan het openbaar ministerie Zee land - West-Brabant. Het OM be vestigt dat er een verdachte is die zich in september tijdens een be sloten taakstrafzitting moet ver antwoorden voor de bedreigin gen. „Ik heb geen enkel vermoe den", zegt Zwartelé. „Ik zou in elk geval die man of vrouw graag een keer in de ogen willen kijken. Waarom doet iemand zoiets? Het is voer voor psychologen. En dat allemaal voor een potje voetbal." Zwartelé, in het verleden huisarts in 's-Heerenhoek, is al geruime tijd voorzitter van de voetbalver eniging Goes en heeft de ambities van de club nooit onder stoelen of banken gestoken. De Beveland- se vereniging moest een stabiele hoofdklasser worden. Trainer Gé- rard de Nooijer stond aan de basis van de opmars. Hij leidde de club vanuit de tweede klasse naar de hoofdklasse. Afgelopen seizoen moest de club echter pas op de plaats maken en volgde degrada tie naar de eerste klasse. Daar naast werd gebroken met de hoofdsponsor en was er vanuit sommige geledingen binnen de club kritiek op het beleid. De zaak van de bedreigingen is een nieuw hoofdstuk in een bijzon der onrustig jaar. Zwartelé: „Ik heb geen flauw idee in welke richting ik moet zoeken. Dit heeft me zó verrast. Het is het ergste voor de slachtoffers zelf, maar het is ook naar voor de club Goes. Mensen mogen het niet eens zijn met het beleid. Mensen mogen ook fulmineren tegen mij. Ik ben tenslotte de spreekbuis van de club, maar dit overschrijdt alle grenzen." Zwartelé heeft veel lof voor de po litie die de zaak heeft onderzocht en de direct betrokkenen voortdu rend op de hoogte heeft gehou den. Daarnaast was er slachtoffer hulp. „Zowel schriftelijk als mon deling", stelt Zwartelé. „Zoiets geeft rust, alleen al door erover te praten. Toch moet het allemaal nog een plekje krijgen. Ik hoop dat dat lukt, al zal het altijd een litteken blijven." Alleen coalitiepartij SGP stemde tegen. Die partij vindt principieel dat topsport niet met overheids geld moet worden betaald. Gede puteerde Ben de Reu benadrukte vrijdag nog eens dat de financiële bijdrage van de provincie zich be perkt tot het reguliere sportbud get. Binnen dat budget was voor 2015 een bedrag van 60.000 tot 75.000 euro gereserveerd voor de wielerkoers Eneco. Dat geld zet de provincie nu in voor deTouret- tappe. De Reu had eerder al aange geven dat het Zeeuwse bedrijfsle ven zich voor de poorten ver dringt voor een sponsorbijdrage. De toezeggingen zijn met ruim zes ton inmiddels meer dan de ga rantstelling. De provincie heeft een deel van het bedrag voorge schoten, na ondertekening van het contract met de tourdirectie. De Terneuzense veertiger stond in de rij bij de kassa van de Jumbo in zijn woonplaats om een paar por ties pittige saté af te rekenen. Een caissière van een jaar of zestien hielp een man van een jaar of twin tig. De jongeman kocht een paar blikjes bier en liet voor de zekerheid zijn identiteitskaart aan het meisje zien. De regels voor verkoop van al coholische dranken zijn tenslotte aangescherpt. De veertiger wilde daarna de lollig ste zijn. Hij legde de saté op de rol- band en liet, zonder iets te zeggen, de caissière zijn paspoort zien. Het meisje bleek pittiger dan de sa té. „Meneer, leg maar weer terug. U bent véél te oud voor deze saté." PZC 'Dit heeft zo'n impact op je leven' door Jan Dagevos Tip? redactie@pzc.nl door Marcel Modde MIDDELBURG - Provinciale Staten zijn in ruime meerderheid akkoord met de half miljoen euro garantstel ling en aanwending van het eigen sportbudget om voor een etappefi- nish volgend jaar van de Tour de France op Neeltje Jans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25