66 Ik heb de WERKEN 19 aanschafwaarde gaan, het bedrag dat je hebt betaald toen je de auto tweedehands kocht. Voor dat ver zekerde bedrag kun je na een jaar meestal niet meer dezelfde auto kopen. Vooral bij relatief nieuwe auto's kan dat nadeel snel op lopen. Als verhuurder moet je boven dien mogelijk belasting afdragen over de inkomsten uit verhuur. „Dat is het geval als de opbreng sten op langere termijn de kosten overtreffen", zegt Adriaan Ros, woordvoerder van het ministerie van Financiën. De fiscus bekijkt dit van geval tot geval. Volgens de website van Snappcar mogen par ticulieren 5.000 tot 6.000 euro per jaar belastingvrij verdienen aan de verhuur van hun auto. Maar Ros waarschuwt dat de be lastinginspecteur zeker niet op voorhand zal oordelen dat zo'n huuropbrengst onbelast is. Bovendien zal de Belastingdienst volgens Ros al snel concluderen dat je over de huurkosten 21 pro cent btw in rekening moet breng en. De geïnde btw moet je vervol gens afdragen aan de Belasting dienst. Wel kun je mogelijk in aanmer king komen voor de zogenoemde kleine ondernemersregeling als je huurinkomsten beperkt zijn. In dat geval hoefje geen btw af te dragen. COMBINEER JE BAAN MET EEN EIGEN BEDRIJF lif bijzondere betekenis, omdat hij doof is en in gebarentaal communiceert. Hij werkt twee dagen per week in loondienst bij het Nederlands Gebarencentrum als vormge ver. Daarnaast werkt hij in zijn eigen be drijf Apbart.nl. „Bij het Gebarencentrum heb ik een baan met vaste uren en taken en (niet onbelangrijk) een vast inkomen. Als Apbart gaan bij mij alle remmen los. In mijn eigen bedrijf ga ik fanatiek alle uitda-r gingen aan als illustrator, conceptbeden ker, vormgever als spreker op symposia en filmmaker." Ook voor creatief therapeute, Monique Len serink (49) is de persoonlijke bevrediging van een tweede job belangrijk. Ze werkt als coördinator vrijwilligerswerk in Wage- ningen, een baan van dertig uur. „Hartstik ke leuk, maar daarin kan ik niet verder groeien. Dat kan ik wel in mijn coachings- bedrijf, Paardenblik.nl. Hierin komen mijn werkervaring en mijn passie samen. Ik heb een opleiding gevolgd tot gecertificeerd coach om met paarden te werken aan coachingsvragen van individuele cliënten en groepen. Als mijn bedrijf verder groeit, moet ik opnieuw zoeken naar de goede ba lans tussen baan, bedrijf en gezin. Deze werksituatie heeft als voordeel dat je risi co's spreidt. Verdwijnt je baan of gaat je be drijf over de kop, dan heb je nog altijd de zekerheid van een basisinkomen." ris- aasis e ei- egin ze- rus- voor lukt )d te beid ?mie niet k al- n 24 t het irne- ezier ij de baan ont- at ik aden Dat laast wed- het van ikker ewe- De- aemt een zekerheid van een vast inkomen en kan rustig mijn bedrijf uitbouwen r ZATERDAG 5 JULI 2014 Ilk overweeg al enige tijd een au to te leasen op basis van privé- lease. Ik twijfel alleen omdat mijn vrouw de auto ook regelmatig nodig heeft en de kinderen hem af en toe willen lenen. Is dat een probleem? Wie in uw leaseauto mogen rijden, kan verschillen per aanbieder. Het is dus verstandig vooraf te informeren wie wel en wie er niet in de auto mag rijden als deze op uw naam staat. Zo mag bij Athlon Car Lease iedereen met een geldig rijbewijs in de auto rij den. Het is zelfs toegestaan om de au to als particulier te verhuren aan ande ren. De verhuur verloopt via Snappcar, een marktplaats voor het verhuren van auto's. De auto is ook verzekerd via Snappcar. Op die manier kunt u een deel van de kosten terugverdie nen. 2 Ik heb genoeg van de hoge kos ten die ik maak om auto te rij den. Wanneer is het financieel gezien het voordeligst een auto privé te lea sen? Dat is afhankelijk van verschillende fac toren, zoals leeftijd, financiële situatie en het aantal kilometers dat u rijdt. Wie bijvoorbeeld geen spaargeld heeft om een auto te kopen, moet een lening afsluiten en is daardoor duurder uit. Bovendien kan het op late re leeftijd lastig zijn een lening te krij gen. Volgens de Consumentenbond kan privélease voordelig zijn voor oudere consumenten die moeilijk een lening kunnen krijgen. Vooral de klei nere modellen zijn relatief gunstig ge prijsd. Bedenk wel dat je in dat geval waarschijnlijk niet uit veel merken en modellen kunt kiezen. 3U schrijft dat de leasemaat schappij een verklaring kan meegeven voor de verzekering als er schadevrij is gereden. De verze keraar houdt daar dan rekening mee bij het berekenen van de pre mie. Is dat altijd zo? Athlon Car Lease geeft leaserijders inderdaad een verklaring mee als ze schadevrij rijden. Maar per lease maatschappij en per verzekeraar kan hier verschillend mee om wor den gegaan. Informeer daarom al tijd bij zowel de leasemaatschappij als uw verzekeraar wat de mogelijk heden zijn. Wees duidelijk over je tweede baan naar je werkgever. Als parttimer ben je niet altijd beschikbaar voor je werkgever, maar ook niet voor je ei gen klanten. Maak daarover goede afspra ken. Voorkom tegenstrijdige belangen en contro leer of het werk voor je bedrijf niet botst met een eventueel concurrentiebeding in je arbeidsovereenkomst. Als ondernemer heb je recht op fiscale af trekposten, zoals zelfstandigenaftrek. Maar ook bij een deeltijdbaan, moet je voldoen aan het urencriterium van 1.225 uren per belastingjaar. Het is van belang je uren goed bij te houden. Een eigen bedrijf in deeltijd starten vanuit een WW-uitkering is lastig omdat je geacht wordt voor het aantal uren waarover je WW krijgt, beschikbaar te zijn voor de ar beidsmarkt. Begin je met een eigen bedrijf, dan krijg je slechts uitkering over de uren die je beschikbaar bent voor een reguliere, ongeacht je inkomsten Reserveer een gedeelte van je inkomsten als zelfstandige voor de fiscus. reageren? W geld@depersdienst.nl Henk van der Veen illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19