Verdienen aan je auto en verhuur de heilige koe Schuldgevoel door fitnessapparatuur 18 WERKEN v Je auto verhuren via internet kan een aantrekkelijke ma nier zijn om de kosten te drukken. Want iedereen weet dat de heilige koe han denvol geld kost. Naast het onder houd en de verplichte apk ben je geld kwijt aan de verzekering en betaal je wegenbelasting. Tel daar afschrijving en brandstofkosten bij en je komt al gauw op enkele honderden euro's per maand. Het zou toch mooi zijn als het moge lijk was een deel van die kosten te rug te verdienen op het moment dat je de auto zelf niet nodig hebt. Autobezitters kunnen sinds een paar jaar een deel van hun kosten terugverdienen door hun auto via internet te verhuren aan andere particulieren. Het idee is eenvou dig: op een internetmarktplaats kun je een auto aanbieden of zoe ken. Op dit moment kunnen huurders en verhuurders onder andere terecht bij www.wego.nu, www.snappcar.nl en bij www.mywheels.nl. De eerste is op dit moment voornamelijk in Amsterdam actief, de andere twee treden landelijk op als be middelaar. De verhuurprijs bepaal je zelf. In de meeste gevallen is het een com binatie van een huurprijs per uur, een kilometerprijs en de brand stofkosten. De huurder betaalt de bemiddelaar; bijvoorbeeld via iDeal of met creditcard. De bemid delaar betaalt vervolgens de ver huurder. Succesvolle verhuurders kunnen aardig bijverdienen. Wie de auto eens per week verhuurt voor 25 euro per dag, verdient om gerekend 1.300 euro per jaar. De verzekering was lange tijd een struikelblok bij het verhuren van je auto. Verzekeraars willen in principe niet dat je je auto ver huurt. Centraal Beheer Achmea heeft daarom een speciale verzeke ringsoplossing ontwikkeld voor WeGo, Snappcar en MyWheels. „Zodra jij je auto verhuurt, is die automatisch onder deze verzeke ring gedekt tegen schade, diefstal, pech en vernieling", vertelt Viola Teepe, woordvoerder bij Achmea. Je eigen verzekering loopt ge woon door. Rijdt de huurder scha de dan behoud je je no-claimkor- ting. De voorwaarden van de verzeke ring verschillen wel per aanbie der. Bekijk vooraf dus goed wat onder de dekking valt. Bovendien raadt Teepe aan de eigen verzeke raar altijd in te lichten voor je op deze manier je auto verhuurt. „Daarmee voorkom je discussies achteraf als er toch iets gebeurt." Een nadeel is volgens de Consu mentenbond dat de verzekering niet de nieuwwaarde van de auto dekt. Zo verzekert Snappcar de dagwaarde. Het kan ook om de von Jaspers kennen we als het gezicht van tv-pro- gramma's als Boer zoekt vrouw en Liefs uit. Ze won maar liefst vijf keer een zilveren Televizier-Ster voor haar presenta tiewerk. Naast haar televisieactivi teiten schrijft ze kinderboeken en ontwerpt ze serviesgoed. Jaspers is getrouwd en moeder van een zoon en een dochter. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op mijn gezondheid. En dan heb ik het niet alleen over verstandig eten en goed bewegen, maar ook over mijn geestelijke welzijn. Daarom investeer ik heel bewust in leuke uitjes waar ik blij van word. Zo trakteer ik mezelf af en toe op een weekendje naar het strand of een dagje sauna. Die uit stapjes zijn ideaal om mezelf weer helemaal op te laden. Zo hou je de moed erin en heb je ge noeg energie om er op drukke werkdagen weer volop tegenaan te gaan." Waarop kun je best bezuinigen? „Op kleding. En dan vooral op kin derkleding. Ik vertel mezelf steeds dat het helemaal geen zin heeft om veel geld uit te geven aan dure kinderkleding, want ze groeien er toch zo weer uit. Maar als ik dan weer een leuk vestje of broekje tegenkom, kan ik het toch niet laten het te kopen. Dan denk ik iedere keer: ja, dit is écht mooi. Dit kan ik niet laten hangen." Wat was je beste aankoop? „De Aga-cooker die bij ons in de keuken staat. Het is een heerlijk groot fornuis dat letterlijk en fi guurlijk warmte uitstraalt. Echt, ik word in- en ingelukkig van dat fornuis. Niet alleen vanwege de sfeer, maar ook omdat hij zo prak tisch is. Ik kan er de heerlijkste ge rechten uit tevoorschijn toveren. Als ik vrij ben, bak ik graag taar ten of experimenteer ik met oven schotels, stoofpotjes en soepen. Dat fornuis is daar allemaal per fect voor." Wat was een grote miskoop? „Iedere cent die we hebben be- steed aan fitnessapparatuur bij ons in huis, is weggegooid geld geweest, want we gebruiken die apparaten nooit. Maar intus sen staan ze wel lelijk in de weg. Letterlijk lelijk, want ze zien er niet uit en ze bezorgen je nog een schuldgevoel ook. Want zodra je zo'n ding ziet, denk je: zou ik niet wat vaker moeten sporten? Eigenlijk zou ik mijn man onder handen moeten nemen omdat hij die spullen bestelt, maar ik ben zelf geen haar beter. Ik heb na melijk tig sportoutfits die ik vol goede voornemens in huis haal, maar vervolgens nooit aantrek." Wat wil je nog kopen? „Ik hoorde dat er een houten plank bestaat die je in de oven kunt doen zonder dat hij ver brandt. Die lijkt me ideaal voor groente. Dan vermengt de geur van het hout zich lekker met de aubergine en de broccoli. Gewoon wat kruiden en olie er overheen en het wordt heer lijk. Daarom ga ik gauw op zoek naar zo'n wonderplank." Lotte Post heeft een gevarieerde werkweek. Ze combineert een kleine baan in loondienst met haar bedrijf als yogalerares, kap per en visagist. Ze is niet de enige. Steeds meer mensen kiezen voor meer dan één baan. Lotte Post (39): „Op woensdag begin ik 's morgens bij een re clamebureau, waar ik de lunch verzorg. Dat is mijn vaste baan van zes uur per week. Daarna wissel ik van schort en knip het haar van een collega. Vervol gens geef ik tot 22.00 's avonds yogalessen op twee verschillende locaties. De laatste is mijn eigen yogaschool." Lotte heeft een hele reeks diploma's, van kapper, visagist, yogalerares tot aan een aca demische titel voor Kunstgeschiedenis toe. Ze is een duizendpoot en geniet van de ver scheidenheid. „Ik zou wel graag mijn eigen yogaschool willen uitbreiden, maar dan nog zou ik mijn collega's bij het reclamebureau niet willen missen." Bij Lotte gaat het vooral om het bevredigen van haar behoefte aan afwisseling. Maar voor anderen kan het be ginnen van een bedrijf naast een baan een financiële reden hebben, zoals bij Henk van der Veen. Na een WW-periode vond Van der Veen een baan voor vier dagen als hoofd financi ën bij De Gelderhorst, een wooncentrum voor oudere doven in Ede. Liever had hij vijf dagen gewerkt. Daarom besloot hij een eigen bedrijf, henksfinance.eu, te starten. Elke woensdag doet hij nu de boekhou ding en belastingaangifte voor zijn eigen klanten. „Tijdens mijn WW-periode had ik dit plan al opgevat, maar het was te ris kant. Het UWV kort je uitkering op basis van het aantal uren dat je besteedt aan je ei gen bedrijf. En dat terwijl je in het begin nauwelijks geld verdient. Nu heb ik de ze kerheid van een vast inkomen en kan rus tig mijn bedrijf uitbouwen." Als kunstenaar liggen de banen niet voor het opscheppen. Slechts een enkeling lukt het met eigen creaties zijn of haar brood te verdienen. Daar kwam Karin Goldenbeld (46), afgestudeerd aan de kunstacademie in Enschede al vroeg achter. „Ik wilde niet van een uitkering leven, dus besloot ik al les aan te pakken, maar nooit meer dan 24 uur per week. Daardoor houd ik naast het werk ruimte om iets creatiefs te onderne men." Goldenbeld werkte jarenlang met plezier in de thuiszorg. „Nu werk ik 24 uur bij de uitgever van trouwen.nl. Het is een baan van 20 uur voor het onderhouden en ont werpen van de websites, maar omdat ik graag meer uren wil, heb ik aangeboden om vier uur schoonmaakwerk te doen. Dat doe ik nu op zondagochtend. Daarnaast heb ik nog een eigen webshop: dreamwed- ding.nl. Ik werk best hard, maar zolang het creatief werk is, vind ik dat prima en van schoonmaakwerk wordt mijn hoofd lekker helder en heb ik de nodige lichaamsbewe ging." Bart Kooien (29) studeerde af aan de De sign Academy in Eindhoven. Hij noemt zichzelf visueel createur en dat heeft een Hoe gaan bn'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huishoudboekje van een nationale beroemdheid. Vandaag Yvon Jaspers. door Jan Vriend Y Yvon Jaspers, foto HH Een eigen bedrijf naast een baan door Agnes van Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18