Onderzoek naar kosten van 'gratis' uitkijkpost 'Proef de Grens' Bezige bijtjes in Triniteit TERUG NAAR DE OERTIJD 30 ZEEUWS-VLAANDEREN Brug Sluiskil dicht voor wegverkeer DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG KOOPZOND 6 JUL!GEOPEND Markt 1* Kaai 53* Domburg Veere De tunneldirectie wil de uitkijk post aan de gemeente schenken, weet raadslid Ellen de Neef (Par tij voor Zeeland). De gemeente moet wel zelf de transport- en Maak het mee herbouwkosten betalen. De Neef diende een motie in om B en W te bewegen de zaak met de tun neldirectie te regelen, maar trok die in toen bleek dat én het colle ge én andere raadsleden spraken van 'een prima initiatief. Volgens De Neef vergt het transport naar de Veerhaven zo'n 5000 euro. Van Hulle tekende aan dat eerst ook nog overleg met Rijkswaterstaat nodig is. De vier restaurants - Livingroom 102, Ter Mude, de Vijverhoeve en d'Ouwe Schuure - werken samen in Stichting De Grens. Die grens speelt geen rol voor de twee Ne derlandse en twee Vlaamse restau rants. Ze trekken samen op. Eerst met het uitbrengen van een eigen magazine, en nu met de organisa tie van het evenement 'Proef de Grens', komende woensdag. Daar komen kunst, cultuur, historie en culinair genieten samen. Bart Grahame, eigenaar van De Vijverhoeve, is één van de gezich ten van de stichting. Voor hem is 'Proef de Grens' méér dan een cu linair evenement. „Ik ben een ge boren en getogen 'Sint Anna- naar'", licht hij toe. En als zodanig is hij geïnteresseerd in alles wat zijn dorpje aangaat. Het evene ment moet 'Sint Anna' promoten, vindt hij. Zo heeft de stichting enorme panelen laten maken met oude foto's en teksten van het dorpje en de grensovergang. Die worden in de kerk getoond. „En er komt een Vlaamse oud-dou anier, Werner", vertelt Bart. „Die man zit vol met oude verhalen. Al leen al voor hem zou je woensdag hierheen moeten komen." Nog zoiets: de waterpomp voor het woonhuis van Bart - hij woont met zijn vriendin Yori in één van de pittoreske huisjes op het Marktplein - deed het al heel lang niet meer. „Ik dacht: die moet te maken zijn." En dus bel de Bart een vriend met verstand van waterpompen, en die zorgde ervoor dat er weer water uit stroomt. Een schilder maakte de start van het tweede leven van de pomp afgelopen week compleet. „Leuk voor het evenement van woensdag, maar ook voor daarna natuurlijk", vindt Bart. 'Proef de Grens' is (veel) meer dan alleen een culinair evene ment. Op de Markt zijn woensdag schilders aan het werk. Hun crea ties worden later dit jaar geveild voor een goed doel. Bij de her vormde kerk staat een grote tent, waar de vier koks elk vier gerecht jes bereiden. Die zijn te koop voor 4,6 of 8 euro. „De restaurants blij ven dicht bij zichzelf en bieden dus hun eigen specialiteiten aan", vertelt Bart. Zo prepareert D'Ouwe Schuure mosselen en gaat De Vijverhoeve voor onder meer ganzenlever. In de kerk is een historische expositie te zien, terwijl kinderen op en rond het terrein kunnen spelen, schmin ken en knutselen. Wielrijders kunnen vanaf het godshuis ook vertrekken voor twee fietsroutes. Overal is live muziek: ouderwets en modern. 'Proef de Grens' duurt van 12.00 tot 23.00 uur. Fietsers kunnen al vanaf 10.00 uur starten. Wolharige neus hoorns, grot- tenleeuwen, (holen)beren, bosolifanten en hyena's. De halve bevolking van de Serengetisavannes liep van 2,5 miljoen tot 10.000 jaar geleden - tussen zeven Ijstijden door - in en om het huidige Zeeland rond. Botten van die dieren, opgevist van de bodem van de zuidelijke Noordzee en de Westerschelde, bewijzen dat, liet biologe Betty Ras bezoekers van het Visserijmu seum in Breskens deze week zien. Met Bram Goetheer heeft Ras de afgelopen twee jaar de Breskense bottenverzameling uitgeplozen en gerubriceerd. Direct herkenbare, grote botten en kiezen - veelal van mammoe ten - pronken al in diverse musea en kamers in vissershuizen. Maar een groot deel van de 'bottenbij- vangst' stond in kratten in een hoekje van een loods te verpiete ren. Tot de Middelburgse biologe, samen met verdienstelijk ama teur-paleontoloog Goetheer, de verzameling ordende. De twee specialisten begonnen met een scheiding tussen land en zee(zoog)dieren. En hoewel Betty de fossiele schedel van een walrus ('daar zijn er maar zeven van in Nederland en deze is echt gaaf) als hét pronkstuk van het Visserijmuseum beschouwt, von den zij het leuker om de botten van landdieren eerst te determine ren. „Vooral omdat er niet alleen botten van runderen en paarden bij zaten, maar ook van veel zeld zamere roofdieren." Makkelijk was het niet. Betty mag dan een rasbiologe zijn, bij het duiden van fossiele botten komt meer kennis kijken. Met behulp van Goetheer, boeken én vissers konden alle botten echter worden benoemd. Het resultaat is dit sei zoen als tentoonstelling 'Botje bij Botje' te zien in het Visserijmu seum. Deze week was Betty zelf aanwe zig om uitleg over de verzameling te geven en meegebrachte botten en kiezen van zoogdieren te deter mineren. Ook Jaap Albregtse, oud- schipper van de Breskens 43, kwam even binnenlopen. Albregt se hielp Betty en Bram enorm als ervaringsdeskundige. Hij haalde als visser een behoorlijke hoeveel heid botten boven water. „Ik vond het leuk om ze te verzame len en ik was niet de enige. Veel vissers, voor de Tweede Wereld oorlog zelfs al, namen botten mee. Om thuis in de gang of op het dressoir te leggen of om aan verzamelaars over te doen." Als visser had Jaap al meer dan ge- Ik nummer botten altijd, want dan gooien mensen vondsten niet snel weg SLUISKIL - De brug bij Sluiskil is dit weekend afgesloten voor weg verkeer vanwege onderhoud. Ook de komende twee weekenden, van vrijdag 15.00 uur tot maandag 6.00 uur, is dat het geval. Verkeer wordt omgeleid via Sas van Gent. De pont Sluiskil vaart extra voor fietsers en voetgangers, vrijdag van 15.00 tot 21.00 uur, zaterdag en zondag van 9.00 tot 21.00 uur. .r- 'iedere zondag geopend www.depagterantiekeninterieur.nl Zeeuwse leeuwen hyena's TERNEUZEN - Wethouder Frank van Hulle van Terneuzen gaat onderzoe ken hoeveel geld de verhuizing van de uitkijkpost van de Sluiskiltunnel naar de Veerhaven bij de Terneu- zense binnenstad kost. en TERNEUZEN - Het deerde Shanaya (6) niet dat haar mooie jurk vies werd van het leem. Zij was vrijdagmiddag de grootste 'metselbij' van basisschool De Ka meleon. Het bijenhotel werd na het vullen op het dak van het schuurtje van de school gezet Zo kunnen alleen de echte bijtjes erbij, foto Peter Nicolai het initiatief voor de reparatie van door René Hoonhorst Restauranteigenaar Bart Grahame nam de dorpspomp, foto Mark Neelemans door Martijn de Koning SINT ANNA TER MUIDEN - Nee, de ei genaren van de vier restaurants in Sint Anna ter Muiden zien elkaar niet als concurrenten. Liever wer ken ze samen om élkaar aan klan ten te helpen. Want mensen die het grensdorpje tussen Sluis en Knokke alleen maar passeren, die zijn er al genoeg. Meer informatie is te vinden op www.facebook.com/degrens.grens. In de rubriek 'Maak het mee' doet een PZC-verslaggever of -medewerker mee aan alledaagse of speciale activi teiten. Vandaag legt biologe Betty Ras alles uit over de bottententoonstel- ling in het Visserijmuseum. Tips voor activiteiten die aandacht verdienen? Mail dan naar: redtern@pzc.nl. Betty Ras, biologe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 170