Liever de gevangenis dan een bejaardentehuis? DE WERKPLEK 16 WERKEN De vergelijking is alom bekend: word je in een gevangenis beter verzorgd dat in een bejaardentehuis? Bezuiniging na bezuiniging treffen de oude renzorg en de discussie wordt luider. Dit is toch oneerlijk? Op de gevangenis wordt niks bezuinigd. Sterker nog: gevangenen ba den in luxe. Een gevangene heeft elke vorm van medi sche zorg gratis voor handen. Denk bijvoor beeld aan medicijnen of aan een rollator. Ge vangenen mogen elke dag douchen en heb ben vaak ook nog een eigen badkamer, ter wijl onze ouderen van geluk mogen spre ken als ze één keer per week mogen douch ten. Gevangen worden continue in de gaten ge houden via camera's waardoor ze gelijk hulp krijgen als ze vallen. Hun beddengoed wordt tweemaal per week gewassen, kle ding wordt gewassen, gestreken en weer netjes bij de deur afgeleverd. Ze hebben toe gang tot een bibliotheek, tuin en sportgele- genheid. Hobby's en studies worden aange moedigd en dit kost ze niks. In een verzorgingstehuis kan het voorko men dat een oudere tien keer op zijn knop moet drukken, voordat eindelijk iemand komt kijken wat er aan de hand is. Dit komt doordat er door alle bezuinigingen simpel weg te weinig personeel is in de oude renzorg. In de gevangenis staat daarentegen elke twintig minuten iemand voor de deur om te kijken of alles goed gaat. Terwijl gevangenen in luxe worden onder gedompeld, zijn onze ouderen een num mer. Er wordt gewacht tot de een dood is terwijl de volgende praktisch naast het bed staat te wachten. Hoe zijn we als maatschappij eigenlijk aan het beeld gekomen dat gevangenen zielig zijn? Dat ze het zwaar hebben? Dat wij de slechteriken zouden zijn? En dat we dit goed moeten maken door deze mensen zo'n menselijk mogelijk verblijf te geven? Gevangenen zitten voor een reden in de ge vangenis, daar hoeven wij ons niet schuldig over te voelen. Per slot van rekening willen we niet dat een bejaarde straks de indruk krijgt dat hij het beste een misdrijf kan plegen, wil hij verze kerd zijn van een onbezorgde oude dag. Met de vakantie in het vooruitzicht overweeg ik stiekem een herbe- zoek aan de laatste werkplek van het seizoen. Het is tenslotte dichtbij, je steekt er veel van op en je komt met een lach op je gezicht thuis. Deltapark Neeltje Jans weet een stukje educatie op spetterende wijze te combineren met plezier voor heel jong tot heel oud. Dierenverzorger Maartje longen (32) uit Middelburg is het ge wend om in de schijnwerpers te staan. Het voederen van de zeehonden trekt heel wat pu bliek aan, een perfect moment om te vertellen over het leven en het gedrag van deze prachtige zeezoogdie ren. De kunstjes die de kinderen tot aan het ui terste randje van het bassin trekken zijn voor de dieren belangrijk. In de natuur vertonen ze speelgedrag en als sociale dieren houden ze van de aandacht en het applaus. Echte diva's. Het surfen is zo'n voorbeeld van speelgedrag. Na tuurlijk gedrag zien we als twee zeehonden el kaar heel lief een kusje geven, het 'smoezelen'. Dit komt voort uit aan elkaar ruiken voor de herkenning. Neeltje lans haalt overigens geen dieren uit de natuur, enkel in gevangenschap geboren dieren. Maartje: „Aan het gedrag kan ik zien dat ze gelukkig zijn. Als de dieren niet ge lukkig zijn, dan ben ik dat ook niet." Er is een emotionele band tussen Maartje en de ze zeehonden, maar ze moet daar wel professio neel mee omgaan. „Ze kunnen altijd weg moe ten, denk aan een fokprogramma. Je moet wel voorbereid zijn op een afscheid in dit werk." Door de dieren te trainen kan je op een verma kelijke wijze een stukje educatie geven, maar de training is minstens zo belangrijk voor de verzorging. Met het commando 'down' komen de dieren aan je voeten liggen. Dit is een dage lijkse medische training. Ze leren het om aange raakt te worden waardoor je bijvoorbeeld kunt nagels knippen of wonden verzorgen. Ook wordt ze geleerd om het in de bekjes kijken of het toedienen van oogdruppels toe te staan. Met 'target' komen dieren naar een aangegeven locatie. Dit is een erg belangrijk commando voor veel diersoorten. De dierenverzorgers van Neeltje Jans hebben het bijvoorbeeld ook ge leerd aan de haaien in het Bluereef Aquarium zodat de andere vissen gevoederd kunnen wor den. De shows en trainingen zijn slechts een fa cet van het werk van Maartje. De basiskennis voor verzorging komt van haar opleiding tot dierenartsassistent. De 'Nederlandse' en tropi sche vissen die je in het Bluereef Aquarium kunt zien, alsook de zeezoogdieren, vergen na tuurlijk een specialisatie. Om het half jaar be zoekt Maartje een lezing of congres en er is in tensief contact met verzorgers van andere die renparken. Veel kennis komt vanuit de Spaanse moederorganisatie Aspro Parks. „Onze zee hond Rob heeft staar in het linkeroog. Daarom heb ik momenteel veel contact met het Boude- wijn Sea Park in Brugge (ook Aspro Parks) waar ze ervaring hebben opgebouwd met twee blinde zeehonden", vertelt Maartje. Ze moet Rob apart verzorgen en voederen, daarnaast moet ze hem leren reageren op woordjes in plaats van tekens. Het is zaak dat Maartje goed studie verricht eer er een nieuwe diersoort naar het park komt. Voordat ze clownsvissen in het Bluereef Aquarium kan introduceren is er heel wat voorbereiding nodig. Zo is ze naar Het Arse naal in Vlissingen gegaan waar ze geleerd heeft dat je maar één setje bij elkaar kan plaatsen, maar dat dit niet per se bij een levende ane moon hoeft te zijn. Ook kijkt ze welke andere vissoorten erbij kunnen, wat je ze moet voeren en ga zo maar door. Dat voeren is ook continue afwegen en observeren trouwens. De zeehon den krijgen in de zomer twee kilo vis. Er wordt een evenwichtig dieet uitgewerkt over de ver schillende voedermomenten van de dag en van het soort eten. In de winter wordt het dieet op gevoerd tot vier of vijf kilo zodat de dieren een vetlaag tegen de kou kunnen opbouwen. IN STUDIE is een samenwer kingsproject van de University of Applied Sciences te Vlissingen en de PZC. Studenten geven hier hun visie op Geld StSamenle- ving. In deze rubriek verschijnt een selectie van hun werk. Alle ■op volledige teksten staan op www.pzc/instudie. Reageren? Doe dat op de site of mail naar Cornelleke Blok, c.blok@pzc.nl door Daphne Haaze Maartje Jongen is in de eerste plaats een dierenverzorger. De na gels van de zeehonden worden geknipt, de bekjes gecontroleerd. De dieren niet door John de Kok Het voederen van de zeehonden is een educatieve show waarbij op vermakelijke wijze het natuurlijk gedrag van de dieren wordt gede monstreerd. De Wit- en Zwartpuntrifhaaien wordt met voedsel geleerd om op 'target' te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16