I Raadsman uit twijfels bij rapporten van NVWA over houden runderen psterschelde 28 BEVELANDEN en THOLEN OOSTERSCHELDEDIJK Rinus de Regt is akkerbouwer, schapenboer, natuurbeheerder, maar vooral een verhalenverteller. F COLIJNSPLAAT - Sinds enkele zo mers trekt Rinus de Regt een paar avonden per week op met wandelaars, toeristen en overige nieuwsgierigen langs de Ooster- scheldedijk bij Colijnsplaat, waar zijn familie 340 jaar geleden van uit de regio Koblenz een boeren bedrijf stichtte. En dan vertelt hij: over boeren door de eeuwen heen, over Noord-Beveland, over de oorlog en de Watersnood, hoe de dijken de afgelopen 35 jaar ho ger en breder werden, waar de slikken ooit tot Schouwen droog vielen en over zaken als zeebiet en trilveen. Het familiehuis uit 1625 staat er nog altijd, de dertiende generatie De Regt groeit er in op: zijn drie kleindochters. De even oude scha- penschuur is vorig jaaj afgebro ken. „Die was veel te oud", zegt Rinus. Zijn zoon drijft nu cam ping Mattemburgh, zelf wonen hij en zijn vrouw Nelly even ter zijde, in een bungalow. Weg van deze plek aan de dijk, waar hij op groeide, is niet denkbaar. „Ik ben hier in mijn element." Dat element - het Morgenland, noemt hij het - heeft De Regt goeddeels zelf geschapen, sinds hij in 1978 begon met agrarisch na tuurbeheer. Hij won er al diverse prijzen mee. Twee van de fameu ze inlagen van Noord-Beveland zijn zijn eigendom. Eén is het Wanteskuupje, genoemd naar oude eigenaar Jan Wantes, die het land na een dijkval in 1900 zag on derlopen en waar De Regt in 2000 een drijvend vogeleiland in legde. Daar broeden sterns en rus ten vogels buiten bereik van de vos, die er blijkbaar toch moet zit ten, getuige de resten van enkele jonge ganzen. „Enkele gasten hebben de vos ge zien. Er heeft hier nog een week een camera opgesteld gestaan, maar de vos werd niet gefilmd. Het wordt weer wennen aan die naam: vos. Zolang hij de ganzen pakt, is het niet erg." Onder het kuupje schuilen de res ten van een klooster uit de elfde eeuw, onthult De Regt. „Er was een kerkhofje bij dat kwam vrij te liggen toen de klei weggespoeld was. Ik heb als jongen van vijftien de graven gezien. Er was een kind je bij." Zo laat hij zijn gehoor we ten waar het naar kijkt. „Er heb ben op onze grond wel drie kloos ters gelegen." Voor elke interesse heeft De Regt wel een onderwerp. „Laatst had ik hier twintig vrouwen van Flak- kee, een kunstenaarsgroep. Maar ook een piloot van de KLM en zijn vrouw. Ik ontmoet op deze manier allerlei soorten mensen met heel verschillende levens." Soms komen uit die ontmoetin gen weer verhalen voort. Zo werd de excursie van de Chinese am bassade voer voor een vermakelij ke vertelling over tolken met han den en voeten en een groepsgewij ze vergissing met schrikdraad. In de Westelijke Inlaag, waar lepe laars foerageren, is het water zoet door enkele natuurlijke bronnen. Het water staat er hoog genoeg om de zoute kwel de baas te kun nen. In de westhoek, richting Oes- Ik ontmoet allerlei soorten mensen met heel verschillende levens terput, gebeurt iets zeldzaams, wijst De Regt. „Riet dat onder wa ter komt, sterft af. Na twaalf jaar komen de dode wortelstokken bo vendrijven. Die klitten samen en vormen een kragge, een drijvend dek van plantenmateriaal. Daar groeien weer planten op en zo ontstaat laag na laag, na vele jaren uiteindelijk trilveen. Nergens in Nederland zie je nog trilveen ont staan, maar hier gebeurt het." Bij de vogelkijkhut die De Regt in 2000 bouwde, zijn uitvalsbasis voor de verteltochten, wijst hij op het opengeslagen gastenboek. „Er zijn er al vijftien volgeschre- ven.En nooit met gemopper." www.beausurmer.nl Die man houdt als hobby wat run deren. Volgens de Nederlandse Voedsel- en Waren Autoriteit (NVWA) gebeurt dat niet volgens de officiële regels. Zo zou zijn stal te klein zijn en zouden de dieren niet droog kunnen liggen. Twee rapporten van veeartsen onder schrijven die kritiek, zo bleek gis teren tijdens een zitting van de politierechter. Maar, zei Olie, die twee specialisten zijn aangezocht door de NVWA. De Tholenaar, zelf ook dierenarts, zei dat hij ge schokt was door de rapporten van zijn vakbroeders. Hij verzekerde de rechter dat zijn dieren het bij hem niet slecht hebben en dat van die aantijgingen van de NVWA niets klopt. Officier van justitie Ingeborg Koopmans stelde vast dat er een verschil zit tussen de manier waarop de Tholenaar vindt dat runderen gehouden moeten wor den en de mensen van de NVWA. „Het gaat om een funda menteel ideologisch verschil." Ze wilde zich daar niet in mengen. Ze wees vervolgens op de wet waarin ook normen staan die be trekking hebben op het houden van dieren. En volgens haar houdt de Tholenaar zich daar niet aan. „De wet is wat dat betreft glashelder." Ze eiste vervolgens een boete van in totaal 2250 euro. Ook moet de man binnen drie maanden zijn stallen op orde heb ben volgens de normen van de NVWA. Politierechter Hopmans nam de boete over, maar niet de eis van drie maanden. Wel veroor deelde hij de Tholenaar ook tot een voorwaardelijke celstraf van twee weken. Hij benadrukte dat de rapporten van de twee specia listen voor hem duidelijk zijn. Verteller Rinus trekt door het Morgenland door Claudia Sondervan I Blik op het Wanteskuupje door het observatieschot dat Rinus de Regt daar plaatste voor vogelaars om zich te verschuilen. I Rinus de Regt is vaak te vinden aan 'zijn' Oosterscheldedijk. foto's Mechteld Jansen Rinus de Regt Oude Zeedijk 1, 4474 NA KATTENDIJKE +31(0)653402705 v.a. 114.000,- v.o.n. (sleutelklaar) Openhuis vrijdag, zaterdag en zondag 12:00 tot 17:00 uur MIDDELBURC - Toch een beetje de slager die zijn eigen vlees keurt, zei raadsman Dick Olie gisteren tij dens de strafzaak tegen een inwo ner van Tholen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 156