Christenunie en SCP pleiten voor betere paden op begraafplaatsen Yoga krijgt op dit eiland 1 1 28 SCHOUWEN-DUIVELAND VEERMANSPLAAT Het onbewoonde eiland Veermansplaat in de Grevelingen is van de natuur, niet van de mens. gp zonnemaire - Het watersportsei- zoen is in volle gang. Vooral tij dens warme zomerdagen blijft geen vierkante meter van de Zeeuwse wateren onbenut. Om het pleziervaarders gemakkelijk te maken, heeft bijna ieder eiland je in de Grevelingen en Ooster- schelde een riante aanlegplaats en zelfs toiletten. Maar er zijn enkele uitzonderin gen. Plekken waar nauwelijks ie mand komt. Echte onbewoonde eilandjes. Zo'n plek is Veermans plaat, ongeveer tien minuten va ren vanaf de werkhaven Bommen- ede vlakbij Zonnemaire. Het is niet verboden om er aan te leggen, maar Staatsbosbeheer pro beert het er wel zo rustig moge lijk te houden. Aan de kleine stei ger is slechts plaats voor enkele boten en andere faciliteiten zijn er niet. „Dit eiland is van de na tuur", vindt boswachter William van der Hulle. „De weinige men sen die hier komen, genieten daar van. Die hebben geen behoefte aan luxe en drukte. En de dieren al helemaal niet." Een meeuwen kuiken kijkt verstoord op wan neer de boot van Staatsbosbeheer aanmeert. Met zo'n 350 hectare is dit het grootste en meest uitgestrekte ei land in het Grevelingenmeer. Het is zo'n vijf kilometer lang en flink begroeid. „Daarom komen hier nauwelijks mensen", denkt Van der Hulle. „Ze zijn bang om te ver dwalen. En die angst is niet onge grond. Het is al eerder gebeurd. Paden zijn er niet." Iets meer dan veertig jaar geleden was Veermansplaat slechts een grote zandplaat die bij eb boven het wateroppervlak verscheen. Net als haar kleinere zusjes Hompelvoet, Stampersplaat, Dwars in de weg en Kabbelaars- bank. Toen de Brouwersdam in 1971 gereed was, kwam daar veran dering in. Het huidige Grevelin genmeer werd toen afgesloten van de Noordzee. „De platen la gen ineens niet meer in de zee, maar in stilstaand water zonder eb en vloed. Daardoor bleven ze droog en ontstond er met de ja- Op het eiland Veermans plaat groeien planten die maar op enkele plekken ter wereld voorkomen ren steeds meer begroeiing." Veermansplaat heeft een bijzonde re flora. De boswachter wijst glun derend op een sierlijk roze bloe metje. „Dit is de Moeraswespenor- chis, een heel zeldzame orchidee. En daar groeit een Herfstschroef- orchus. Deze orchidee staat op de lijst van wettelijk beschermde planten. Hier staat het er vol mee. De Parnassia is nog zo'n bijzonde re. Het witte bloemetje groeit maar op een paar plekken ter we reld." Dat de plantjes over het he le eiland verspreid zijn, komt door de pony's en koeien die de boel begrazen. „Zij nemen de zaadjes mee in hun vacht en brengen ze naar andere plekken." Het is niet toevallig dat er zoveel bijzonders groeit, weet William. „Sinds het eiland droog ligt, valt er door regen veel zoetwater op. Onder de grond zit een bubbel van zo'n twintig meter vol met regenwater. De combinatie van zoet water in de grond en zout water om het eiland heen zorgt voor ideale omstandigheden voor de plantengroei, zo blijkt." Het eiland is nog lang niet klaar met ontwikkelen. Van der Hulle: „Het is tenslotte nog maar veertig jaar oud." VEERMANSPLAAT Op de begraafplaats aan de Muye- weg in Nieuwerkerk zijn de tegel paden vervangen door graspaden en dat geeft bij nat weer proble men voor mensen die slecht ter been zijn. Rollators en rolstoelen komen vast te zitten in de mod der. „Het wordt echt survivelen", zei Wim Dorst tijdens een com missievergadering. Hij vroeg aan zijn collega-raadsleden om een motie aan te nemen waarin het college wordt gevraagd alle graspa den te vervangen door verharde paden. Want niet alleen in Nieu werkerk zijn graspaden. Hoewel er begrip was voor de vraag, ging het de meeste fracties toch te ver. „Wij vinden de motie erg dwingend", zei Robbert Lie- vense (LSD). De fractie van D66 vroeg zich af of dit niet zou bete kenen dat de grafrechten omhoog Afgelopen donderdag was Veermansplaat voor het eerst decor van een yoga- en meditatieles. De Zierikzeese yogalerares Willemijn Schiettekat- te zal deze zomer samen met de boswachter en twaalf leerlingen wekelijks uitvaren naar het ei land. „Het is voor mij al lange tijd een droom om yoga te geven in een natuurlijke omgeving als de ze", vertelt Schiettekatte. „De na tuur kan veel goeds doen voor ons. Het belangrijkste bij yoga is dat je controle hebt over je adem haling, waardoor je helemaal kunt ontspannen. De zilte lucht die je hier binnenkrijgt is heel an ders dan de lucht in de yogastu- dio. Alles in de natuur heeft een ritme, wij mensen ook. Dat ritme raken we weieens kwijt. Op dit ei land gaat alles zijn gangetje. Het kan makkelijker zijn om hier je natuurlijke ritme terug te vinden. En dat heeft dan weer effect op je gemoedstoestand." Moeder Renée en haar dochter gaan. Dorst had daar een andere kijk op. „Wij zijn van mening dat mensen die voor grafrechten be taald hebben, ook het recht heb ben om bij het graf te komen." Wethouder Jacqueline van Burg vond de motie ook te dwingend. „Wij hebben in de afgelopen tijd nooit klachten gehad." Ze gaf aan dat het college bereid is om per si tuatie te bekijken wat de beste op lossing is. „Je zou ook kunnen denken aan drainage." Dorst gaat met zijn fractie overleg gen om de motie wat minder dwingend te maken en komt er in augustus, tijdens de eerstvolgen de raadsvergadering, op terug. Beau sur Mer www.beausurmer.nl Dieren hoeven geen drukte door Sharon van Oost Veermansplaat is een zandplaat Toen de Brouwersdam in 1971 was gebouwd, kwam die plaats defini tief droog te liggen. Naast Veermansplaat zijn er nog vier 'grote' eilanden: Hompelvoet, Stampersplaat, Dwars in de weg en Kabbelaarsbank. Er groeien zeldzame planten op de eilanden: de Parnassia is erg zeldzaam. Ook bloeien er bijzonde re orchideeën zoals de Moeraswes- penorchus en de Herfstschroefor- chus. Die laatste komt maar op drie plekken ter wereld voor. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De fracties van de Christenunie en de SCP komen de eerstvolgende raadsvergadering met een motie waarin wordt ge vraagd om verharding van paden op begraafplaatsen. De fractie van de Christenunie had hierover eer der al schriftelijke vragen gesteld, maar was niet tevreden met het antwoord. V V'.v .-v:v Het eiland wordt 'onderhouden' door een kudde Shetlandpony's en koeien. Zij zorgen ervoor dat stukken niet overwoekerd raken. Veermansplaat is een ontmoetings plek voor zeehonden. Onlangs werden er vijftig geteld. Een kudde reeën zwemt van ei land naar eiland in de Grevelingen en houdt regelmatig een pauze op Veermansplaat In het Grevelingenmeer zwemt één bruinvis. In juli en augustus zijn er wekelijks yogalessen op Veermansplaat Oude Zeedijk 1. 4474 NA KATTENDIJKE +31(0)653402705 v.a. 114.000,- v.o.n. (sleutelklaar) Openhuis vrijdag, zaterdag en zondag 12:00 tot 17:00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 146