Eerste Avondetappe I KIJKTIP zaterdag 20.30 uur In Geld maakt gelukkig helpt Sandra Schuurhof onfortuinlijke landgenoten aan die begeerde stapel euro's. „Hoezo bedelen? Deze mensen hebben echt geld nodig." Ze is naar eigen zeggen niet di rect 'een spaarderstype'. Maar presentatrice Sandra Schuurhof is tijdens de opna men van het nieuwe, dage lijkse tv-programma Geld maakt gelukkig wél heel an ders gaan kijken naar haar uitgavenpa troon. „Ik geef best makkelijk geld uit", ver telt Schuurhof. „Ooit hadden de kandida ten in dit programma hun leven ook goed op de rails. Hun ervaringen laten zien dat dit in één klap kan veranderen. Ik ben door het programma serieus aan het sparen ge slagen. Gewoon een ouderwets potje ma ken. Iedereen heeft een buffer nodig." In de door John de Mol bedachte reeks leg gen dagelijks drie onfortuinlijke Nederlan ders hun financiële ziel en zaligheid bloot. Voor de camera, maar ook voor een pu bliek, dat met elkaar 10.000 euro mag uitde len. Wie met zijn persoonlijke verhaal de honderd mannen en vrouwen - met ieder too euro in de knip - het best weet te over tuigen van de noodzaak van die begeerde fi nanciële injectie, kan aan het eind met de dikste van de drie geldbuidels naar huis. Het publiek bepaalt met hoeveel geld iede re kandidaat geholpen wordt. Het nieuwe SBS 6-format is volgens de 42-jarige Schuurhof heus geen bedelshow, zoals het programma nu al her en der wordt betiteld. Mede door de medewer king van oud-advocaat Prem Radhakishun - niet vies van een harde aanpak - en bud- getcoach Eef van Opdorp - bekend van haar adviezen in Martijn Krabbé's Uitstel van executie. Zij voelen de kandidaten ste vig aan de tand over hun financiële reilen en zeilen en geven praktische tips om de kandidaten uit de misère te helpen. „Het gaat om mensen die écht geld nodig hebben, om vele verschillende redenen. Een andere uitweg is er meestal niet. Aan het eind van de uitzending gaan ze in ieder geval een stuk beter de deur uit dan dat ze binnenkwamen. Als je dat bedelen wilt noemen, dan kan ik nog wel een paar pro gramma's opnoemen", zegt Schuurhof. Ze schrikt elke keer weer van de verborgen armoede in Nederland. „Tijdens mijn werk voor RTL Nieuws en Hart van Nederland kwam en kom ik dat ook veel tegen. Die ar moede neemt alleen maar toe, zo lijkt het. Het gaat vaak om doodgewone, nette men sen, die de geldsores achter hun voordeur verborgen houden voor de buurt en de fa milie." De redenen waarom mensen in heikele fi nanciële situaties belanden, zijn zeer di vers. Schuurhof: „Iemand raakt zijn baan kwijt of moet geld gaan lenen vanwege een ernstig ziek kind. Het is niet zelden een opeenstapeling van allerlei narigheid." Vette pech loopt als een rode draad door de verhalen van de deelnemers. „De meeste kandidaten hebben andere, betere tijden ge kend. Zij hadden zich hun huidige omstan digheden vijfjaar geleden ook niet kunnen voorstellen. Het is bijna nooit een eenvou dig verhaal." Ze hoopt dat ook kijkers bereid zijn goed te doen. Hoe? „Misschien is er een aanne mer die geraakt wordt door het verhaal van een van onze kandidaten en een geste wil doen door een huis aan te passen voor een gehandicapte. Ik hoop dat veel mensen rea geren op de site van Geld maakt gelukkig." Inmiddels liggen twintig uitzendingen op de plank. Die behelzen meer dan louter kommer en kwel, benadrukt de presentatri ce. Zo is er naast het trieste verhaal van een binnenvaartschipper, die zijn boot moest verkopen toen zijn zoon een tumor kreeg, ook ruimte voor de geadopteerde jongen die zijn biologische moeder in het arme Brazilië een steuntje in de rug wil geven. Ook de Groningse scoutingclub die voor 45.000 euro werd benadeeld door een graaiende penningmeester mag een gooi doen naar de dagelijkse pot vol euro's. „Nie mand gaat met lege handen naar huis. Het publiek bepaalt wie wat krijgt. Wat me op valt, is dat die verdeling volgens mij heel „e&rUik.kl aldus Schuurhof. Of de kandidaten na afloop de duizenden euro's daadwerkelijk gaan besteden in de geest van hun eerdere oproep, is volgens haar niet aan de zender. „Er is een duidelij ke afspraak dat ze het geld daarvoor be stemmen. Maar het is niet zo dat we na de uitzending hun financiën gaan beheren." Blijft de vraag of geld écht gelukkig maakt. Schuurhof: „Je kunt erover twisten, maar geen geld hebben en veel schulden, maakt zéér ongelukkig. Je kunt je gewoon niet voorstellen hoeveel stress dat oplevert." 'ledereen heeft een buffer nodig' door Evelien Baks Geld maakt gelukkig. Vanaf 7 juli elke werkdag op SBS 6, 20.00 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 137