f REIZEN 3 baar amper kunnen verzachten. Bijkomen van het snelle Haagse leventje, dat kun je fijn in Zwolle doen, zingt het duo. Als ze moe zijn van het dollen, kènne ze met de trein in twee uur tijd in Zwolle zijn. Dan gaan ze kijken bij die mooie winkels in de Diezerstraat en 's avonds een stukkie stappen langs de Melkmarkt, een sjieke kar bonade eten in De Handschoen, dansen in The Rose. 'Meer valt in Zwolle niet te mollen, want in Zwolle leven ze zoals het hoort.' Als Koot Bie ooit weer een lied over een slaapstad zouden schrij ven, blijft Zwolle buiten schot. Voetbaltrots PEC Zwolle gaat Euro pa in, Windesheim is de grootste hogeschool van het land en de he le wereld schuift aan bij Jonnie en Thérèse Boer, van driesterrenres taurant De Librije. Kom daar eens om in, pak 'm beet.. Den Haag. Op een zonovergoten vrijdagoch tend is het Potgieterpark aan de stadsgracht ingenomen door stu denten. Ze zitten met een drankje aan de waterkant, druk babbelend. Op de Melkmarkt, voorbij bekoor lijke jugendstil-panden, bieden kooplui hun waren aan. Het plaats gebonden dialect van de kaasboer overstemt met gemak het ABN van zijn in kakikleurige chino en witte polo gestoken klant. Zwolle heeft allure (gekregen). Of werkt daar in ieder geval hard aan. Dat zie je aan het winkelaan bod (exclusieve kledingshops, wijnhuizen, delicatessenzaakjes), aan de horeca (grand cafés en bier cafés in overvloed) en aan de be drijvigheid die je in de binnenstad ervaart. Niet als opdringerig, maar als levendig. Albert Cuyp-achtig, maar dan dorpser, overzichtelijker. Kijk naar al die studenten op hun fietsen en scooters. Aanschouw de toeristen met hun volle plastic zak ken, loerend naar dat ene plekje op het terras dat lijkt vrij te ko men. Zie de volle stadsbussen, hoor het getoeter van een taxi. Dit is niet (meer) het slaperige Zwolle dat Koot Bie bezingen. Liefhebbers van kunst en cultuur kwamen volgens het duo ook in 1982 al aan hun trekken in Zwolle: de stadstoren Peperbus, die fraaie laat-gotieke bollen, de oude Sas- senpoort... 'Mijn hart begint te jui chen in mijn dikke, Haagse keel.' Anno nu heeft Zwolle bovendien een benijdbaar kunstmuseum bin nen de stadsgrenzen, De Fundatie. Het neoclassicistische pand met zijn moderne, ellipsvormige dakop- bouw - 'het oog' - bood eerder on derdak aan het Paleis van Justitie. Maar niet alles is 'beter' geworden. Restaurant De Handschoen, door Koot Bie geroemd vanwege zijn 'sjieke karbonade', is niet meer. Per 1 juni is de deur gesloten. Aan die sjieke karbo lag het niet; die heeft jarenlang als uithangbord ge diend en van heinde en verre klan ten gelokt. De crisis en gebrek aan opvolging deed De Handschoen de das om. De groei tot stad met allure heeft meer oude 'waarden' verdrongen. 'Parkeercontrole staat er niet' en 'hondendrollen léggen d'er niet', liegen Koot Bie. Alleen de zin over die snollen - 'Die zitten d'er niet' - lijkt (het is ochtend) nog al tijd te kloppen. Maar daar zullen ze in Zwolle niet rouwig om zijn. REIZEN zus, die het knulletje met wat ferme slurftikken de oren wast. Dan Lake Manyara National Park, dat vaak wordt overgeslagen door haasttoeris- ten, maar op een gebied van 650 vierkan te kilometer alles biedt wat je zoekt: van Tarzan-jungle tot savanne tot moeras- land en een meer met ongeveer alle lo pende, vliegende en zwemmende we zens die daarbij horen. Hier stond de wieg van de mensheid, op dit langgerek te breukvlak van tektonische platen. Ri vieren stroomden door de vallei en maak ten de grond vruchtbaar, wat onze verste voorouders deed besluiten uit bomen te klimmen, rechtop te lopen om met ste nen en ander primitief gereedschap aan iets te beginnen wat nu heeft geleid tot Masaï met iPhones. „Is het waar is dat Louis van Gaal volgend jaar trainer van Van Persie wordt bij Manchester Uni ted", vraagt een krijger. Onovertroffen deze plek, denk je genie tend in stilte. Maar dan komen nog de beide koningsnummers: Ngorongoro Conservation Area (de ingezakte vulkaan op een gebied van 8.300 vierkante kilo meter) en het majestueuze Serengeti Na tional Park (15.000 vierkante kilometer). En natuurlijk zijn daar steeds weer de gnoes, die in het vroege voorjaar meer dan achtduizend kalfjes per dag baarden. Iets meer dan de helft daarvan overleeft de eerste vier maanden. En dan moeten ze nog langs hongerige krokodillen bij de Grumeti Rivier in het noorden. Geen beest zo dapper als die ene - uit de docu mentaire bekende - gnoemoeder die drie keer langs de vlees verscheurende kaken zwom om haar verloren jong op te halen en veilig over te zetten. Verbijsterend voor een beest van reserve-onderdelen. ruikt de gnoes. Er loeit er eentje, een stier briest en een kalf profiteert van een pauze om te drinken bij zijn moeder, ter wijl leeftijdgenoten sprintjes trekken. Het is adembenemend. De tijdloze setting van Serengeti geeft de scène iets van eeuwigheid en verganke lijkheid tegelijk. Mag je hier eigenlijk wel zijn, is een legitieme vraag. Hier in dit pa radijs zo groot als bijna de helft van Ne derland? Mag je van dit ongerepte genie ten? Ja, dat mag, want Tanzania predikt de duurzaamste variant van safaritoeris- me. Als het maar een beetje respectvol ge beurt, zou je willen zeggen tegen de groep luidruchtige Italiaanse veertigers die eveneens langstrekt. Een dikke, zwe tende man in een belachelijk camoufla ge-uniform en drie bronstige vrouwen die doen denken aan verlopen Dolly Dots. Een nijlpaard bekijkt de exoten met evenveel interesse als zij hem. Het geheim van een duurzame safari is dat er grenzen worden gesteld aan het aantal bezoekers in een park en dat arme bewoners van de regio delen in de op brengsten. Scholen en waterputten wor den gefinancierd uit de stevige toegangs gelden per park die al gauw oplopen tot boven de 90 dollar per auto. Een geslaagde safari wordt georganiseerd als een script vol gevarieerde landschap pen (en dus steeds andere dieren) dat langzaam toewerkt naar de absolute top dag die - de weergoden moeten een beet je meewerken - niet anders kan begin nen dan met een zonsopkomst in de Ngo- rongoro-krater. Je kunt deze door 400 meter hoge kraterwanden ingeperkte Hof van Eden ook meteen vanaf het vlieg veld inrijden en dan binnen een paar uur je big five afstrepen. Maar ga dan naar de dierentuin. Hier gaat het om geduld, ver wachting en beleving van het detail. Ver- WAAR EN WAT rassingen komen dan vanzelf, belooft reisorganisator Leopold Kabendera. Hij begint daarom in Arusha National Park, hét vertrekpunt van de meeste safa ri's langs de grens met Kenia. Vlakbij Arusha ligt een 320 vierkante kilometer groot reservaat: de plek waar zelfverzeker de bavianen en schuchtere blauwe meer katten wonen. Als je net gaat twijfelen of je genoeg memorycard-ruimte in je ca mera hebt, doemen twee kolonies flamin go's op aan beide zijden van de Momela Meren. Een roze ballet van aan- en afvlie gen dat lekker kleurt bij de rode aarde, het blauwe water en het verse groen. Het tweede bedrijf heet Tarangire Natio nal Park (2.850 vierkante kilometer) met hoofdrollen voor de baobabbomen en de grootste concentratie olifanten ter we reld. Een kleine Dumbo wil alvast oefe nen met het bespringen van een vrien dinnetje. Te jong, oordeelt een oudere ZATERDAG 5 JULI 2014 Tekst en zang: http://bit.ly/1 mkaw2n eindredactie Jan van Mullem vormgeving Ben Vosseberg advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Turkish Airlines vliegt dagelijks via Istan bul naar Kilimanjaro, vlakbij Arusha. Sheila Beach Tours verzorgt safari's: www.shellabeachtours.com. Logeertip: Serena Lodges, zie www.se- renahotels.com/serenaserengeti/ default-en.html. Prijs vanaf 90 dollar per persoon per nacht. Safari's zijn big business. Zuid-Afrika, Ke nia en Tanzania zien het als belangrijke bron van inkomsten. Daarbij wordt niet overal even duurzaam omgegaan met de misschien wel laatste dierenparadijzen op aarde. Kenia schuift op naar een mas saproduct met ballonvaarten, wildwater varen en kinderactiviteiten. Zuid-Afrika omheint en professionaliseert een kwali tatief hoogstaand product steeds verder. Tanzania kiest de moeilijke weg van duurzaamheid. Ook hier ballon-, wandel en riviersafari's, maar met mate.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 135