...die fraaie laat- gotieke bollen 2 REIZEN NET ALS IN 7 LIEDJE door Jan van Mullem Ze werden er in Zwolle des tijds niet vrolijk van. Hip, levendig, kunstzinnig: zo wil je als stad door het le ven gaan. Maar saai, slaperig of op z'n best degelijk... Nee, om die ty pering kon in de provinciehoofd stad niet gelachen worden. Zelfs in het vorige decennium, twintig jaar na het verschijnen van het lied, voelden blauwvin gers zich nog altijd te kakken ge zet (zie http://bit.ly/iqkRFUY). Dat de coupletten van Kees van Kooten en Wim de Bie in vermake lijk sterk aangezet Haags van de elpee 'glije', heeft het leed blijk- Emotie stolt in je keel als ze voorbijtrekken. Een paar in galop, een paar in sukkeldraf, andere sprintend als ze de weg kruisen. Een grote kudde gnoes on the move. Wat een avontuur, op safari in Tanzania. Kitia vertelt dat toen God de big five (oli fant, neushoorn, leeuw, luipaard en buf fel) had geschapen, in een moment van lusteloosheid de gnoe volgde. Paarden, runderen, geiten, schapen, zebra's en her ten; het waren allemaal geslaagde stand aiones van de Schepper. Wat moest je nog meer in het genre? Dan maar iets met reserve-onderdelen. Maar juist dat bijeengeraapte wildebeest werd het mid delpunt van een van de allergrootste na- tuurspektakels op aarde: een door dorst en honger gedreven massamigratie die zich door niets en niemand laat stoppen. Chauffeur Rogers Swai, die de big five in middels wel in alle mogelijke licht- en weersomstandigheden is tegengekomen, knikt. Ook hem lopen de rillingen over de rug als hij tussen duizenden wil- debeesten stuurt. Swai zet de motor van de Toyota Extended Land Cruiser even af. Ze passeren bijna op armlente. Je Zwolle zonder dollen Wat een einde stad Want ze houden niet van hollen Niet van grappen en van grollen Nergens anders dan in Zwolle gaan ze zo vroeg platf Zebra's hollen graag met gnoes mee, is een van de dingen die je opvallen tij dens een safari. Kwestie van gedeelde waakzaam heid, want waar gnoes een leeuw of luipaard van ver kunnen ruiken en zelfs horen, moeten de streepbeesten het van hun haviksblik hebben. Bovendien weten de gnoes waar de straks zo zeldzame drinkplaatsen zijn. Win-win op de savanne in Tanzania. Oprijdend met de gnoes zie je hoe pezig ze zijn. Echte kilometervreters. De lelij kerd die ook de Boerennaam 'wildebeest' koestert, is samengesteld uit reserve-on derdelen van de schepping, vertelt gids en natuurbeschermer Joseph Kitia. Hij kent de lokale fauna en is een autoriteit als het gaat om eco-zones in Tanzania. Veel artiesten hebben hun liefde - of juist afkeer-voor een bepaalde stad bezongen. In deze rubriek toetsen wij ter plaatse het gevoel dat de artiest wil overbrengen. On the move met gnoes door Bob van Huët 'Zwolle zonder dollen' staat op het album 'Mooie meneren' (1982) van Van Kooten en De Bie Gnoes, giraffen, hyena's en olifanten: op safari in Tanzania trekt de wilde-dierenwereld aan je voorbij, foto's Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 134