2 3 Tanzania On the move met gnoes WAAR EN WAT landschapskunst, toerisme en informatietech nologie aan elkaar koppelt. Wij beginnen onze ontdekkingstocht vanzelf sprekend in het museum. Daar hangen 125 landschapswerken van Duitse en Nederlandse kunstenaars. Onder de Nederlandse schilders bekende namen als Koekkoek, Van Ruysdael, Couwenberg en de hedendaagse 'Waal-schil der' Den Ouden. De werken hangen in chrono logische volgorde met als afsluiting de foto's van wolkenpartijen van de Duitse kunstenaar Ulrich Erben. Schloss Moyland heeft de kunst werken in bruikleen van verscheidene musea in Nederland en Duitsland. Na het ronddwalen in het museum stappen we op de fiets stappen en laten ons door de app door Kleve leiden. Dit stadje net over de grens was de thuisbasis voor talloze kunste naars, onder wie Barend Cornelis Koekkoek. De handy, zoals ze in Duitsland een mobieltje noemen, wordt in een hoesje op het stuur ge plaatst, waarna de app (offline) zijn werk doet, met teksten en aanwijzingen in zowel het Duits als het Nederlands. Pijltjes wijzen de rij richting aan. Al fietsend komen we bij het eer ste viewpoint, zoals de uitzichtspunten wor den genoemd. Een tikje op het scherm en het eerste schilderij, dat we eerder in het museum zagen, verschijnt. De plaats waar we staan, is exact de plaats waar de schilder 300 jaar gele den moet hebben gezeten. We voelen ons als tijdreizigers. Ons mobieltje toont hoe het land schap er eeuwen geleden uit moet hebben ge zien, terwijl we tegelijkertijd in het echt zien wat sindsdien is veranderd. Opvallend is de kerken vaak de constante factor zijn in de kunstwerken en het hedendaagse plaatje. Via een rustige weg fietsen we langs velden met wuivend graan en klaprozen naar het vol gende viewpoint. Overal ruik je het vers ge maaide gras. We bereiken de uiterwaarden van de Rijn, waar we een blik over de grens op de Ooijpolder kunnen werpen. Net zoals de schilder dat eeuwen geleden ook deed. De volgende dag verkennen we de route aan de Nederlandse kant per auto. We doen in Nij megen viewpoint 12 aan bij het Hol- landsch-Duitsch gemaal. Hier schilderde Pie- ter Franciscus Peters in 1846 Gezicht op de Meersluis bij maanlicht. Het gemaal is het enige punt dat we nog herkennen van het schilderij, net als de blik op de Ooijpolder vanaf het uit zichtpunt Heerlijkheid Beek. Daarna vergapen we ons in het verrassend mooie landgoed Du- no aan het uitzicht over Rijn en Betuwe. We voelen dezelfde verwondering die Antoon Mar kus in 1929 moet hebben gevoeld. Kunstenaars laten zich al eeuwenlang inspireren door landschappen met hoge luchten en lage horizonnen. Veel van die kunst ontstond in het grensgebied van Het is een beetje alsof je door schilderijen fietst. Nederland se en Duitse kunstenaars leg gen al eeuwenlang de pracht van het grenslandschap vast en dankzij een handige app kun je nu precies de plekken bezoeken waar de schilders ooit hun ezel neer zetten. Neem Jan van Goyens Blik op Arnhem. Hij schilderde het in 1646 vanaf de plek waar nu het Sonsbeekpark is. De app wijst ons exact de plek waar de schilder moet hebben ge werkt. Dat er sindsdien het één en ander ver anderd is in de contouren van Arnhem moge duidelijk zijn. Het bijzondere van de app is dat die is gecom bineerd met een tentoonstelling in het Duitse Museum Schloss Moyland, waar je de schilde rijen in het echt kunt zien. Bettina Paust, artis tiek directeur van het museum: „Met de app art8ccycle brengen wij een hommage aan dit fraaie gebied dat zo veel kunstenaars inspireer de. Bezoekers kunnen na de expositie fietsend het Nederlands-Duitse grensgebied verken nen en de motieven voor kunst uit vervlogen eeuwen bewonderen." Studenten van de Hoge school Rhein-Waal ontwikkelden de app, die Nederland en Duitsland. Museum Schloss Moyland heeft de kunst dankzij een app gecombineerd met een fietsroute. Barend Cornelis Koek koek: De grote beuken boom voor kasteel Moy- land. foto's PR Museum Schloss Moyland ligt in Bed- burg-Hau, vlakbij Kleve, net over de grens bij Arnhem en Nijmegen. De tentoonstelling Der Himmel so weit/De hemel zo wijd is te zien tot 24 augustus. Info op www.moyland.de. Er zijn drie aansluitende fietsroutes ontwikkeld: van 44 kilometer (omge ving Kleef), 16,5 kilometer (Nijmegen) en 26 kilometer (Arnhem). De routebeschrijving is gratis verkrijg baar bij VW Arnhem en Nijmegen en in museum Schloss Moyland. De app is via www.artandcycle.nl te in stalleren. Via www.niederrheinrad.de zijn fietsen te huur. ietsroute door Ank Herstel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 133