PvdA-leider Diederik Samsom is ongeduldig. De achterban roert zich na twee verloren verkiezingen op rij. Hij snakt naar resultaat. „We hebben niet de luxe om tijd te verspillen. De werkloosheid is nog veel te groot." 44 Het is de taak van politici om mensen mee te nemen. Dat is nog niet gelukt Diederik Samsom is gestopt met twitteren. Dat mag wel in de krant. Na ruim 23.000 berich ten in vijfjaar gaf hij er op 9 mei plotseling de brui aan. Een hoogoplopende discussie over het kinderpardon culmineerde in een tweet van Brusselaar Huib Roethof: 'Zou Anne Frank onder kinderpardon van Samsom zijn gevallen? #Nietsgeleerdvan40_45'. Het bleek de druppel. 'Kan veel hebben', twitterde Samsom te rug, 'Maar er zijn grenzen. Dag'. De twitterstilte bevalt, bekent hij op terras van het de Leidse Hortus Botanicus, om de hoek bij zijn huis. Het was de 'hyperventilerende hijgerig heid' van het sociale medium dat hem even te veel werd. „Toen ik ermee begon, was Twitter nog een liever stukje internet." Samsom was de politicus die met alles en ieder een in discussie ging, met een volharding die bij collega's tot verbazing en bewondering leidde. „Als ik me nu meld, duikt er meteen een man of vijftig bovenop. Het zijn reacties die je ook onder berichten op de Telegraaf-website tegenkomt. Ze dragen nergens aan bij. Maar wie weet keer ik er ooit nog eens terug." Hij gaat drie weken op vakantie. De eerstkomende weken werkt hij nog: mensen spreken, nadenken. Hij ziet de zomer als een uitgelezen moment om te bedenken wat de tweede helft van deze kabi netsperiode moet brengen. „Er ligt nog ontzet tend veel werk." Hij is niet de enige die meent dat het kabinet een nieuwe agenda moet ontvouwen. U heeft met deze coalitie nogal wat overhoop ge haald. Veel van de hervormingen, bijvoorbeeld in de thuiszorg, moeten nog uitgevoerd worden. En u zint alweer op nieuwe plannen. „Natuurlijk gaat het om de uitvoering. Den Haag is soms heel trots op zichzelf dat er zo veel wets voorstellen door het parlement zijn geloodst. Maar voor de mensen betekent het pas echt iets als alles goed wordt uitgevoerd. En: niemand heeft de wijsheid in pacht. Er zullen ook dingen niet goed gaan. Niet elke gemeente zal adequaat reage ren. Er zullen zorginstellingen zijn die een been moeten bijtrekken. Als er mensen tussen wal en schip raken, moet het kabinet actie ondernemen." Houdt u uw hart vast? „De stap die we maken is doodeng. Het mag niet mislukken. Er bestaan veel angstbeelden. Vorige week had ik een discussie met SP-Kamerlid Sadet Karabulut. Die zei plompverloren dat vreemde vrijwilligers straks de rug van ouderen moeten wassen. Maar die verzorging is juist een verzekerd recht, uitgevoerd door een professionele wijkver pleegkundige. Dat gaan we nu juist regelen. Wel is het zaak dat, wanneer iets niet goed gaat, je fou ten toegeeft. Kijk, veel mensen hebben de wens om zo lang mo gelijk thuis te blijven wonen, met enige verzor ging als dat nodig is. Die mensen willen wel de ze kerheid dat, als het echt niet meer gaat, er een plek voor hen en hun partner is in een verzor gingshuis. Daarom hebben we alsnog 300 miljoen euro vrijgemaakt, onder andere om die zekerheid te bieden." De angstbeelden zijn wel hardnekkig. Kennelijk lukt het u niet mensen te overtuigen. „Het is de taak van politici om mensen mee te ne men. Dat is nog niet gelukt. Het helpt natuurlijk niet dat een burgemeester in Wageningen zegt dat mensen die in een verzorgingshuis wonen op zoek moeten naar een nieuwe woning. Dat is een rare kronkel. Daar heeft de staatssecretaris ook in gegrepen. Of dat partners horen dat ze uit een huis moeten vertrekken. Dat is zelfs tegen de wet. Ook daar is ingegrepen. Nogmaals, er zal wel eens iets misgaan. Maar kijk nog even waar we vandaan komen. We zagen al tien jaar dat er in verpleeghui zen veel mis ging. Eenzaamheid, te weinig verzor ging, doorligwonden. En toch heeft tien jaar lang de angst om in te grijpen ons weerhouden er echt wat aan te doen. Ik proef nog steeds bij sommige partijen dat we die rotzorg die we nu hebben maar moeten houden. Ik wil terug naar de mense lijke maat. Er passen zes gehaktballen in een koe kenpan. Dan bestaat zo'n bewonersgroep dus uit zes mensen." De PvdA-leider heeft haast. Hij wil resultaten boe ken. Die heeft hij hard nodig. De afgelopen twee verkiezingen kreeg zijn partij grote klappen, in tern groeit de onvrede, op straat krijgt Samsom het soms ook flink te verduren. „Die gesprekken zijn leuk. Maar ook zwaar. Er zijn mensen in de bouw die al drie jaar thuis zitten. Natuurlijk ver wijten ze ons dat. Ik had ook gewild dat het alle maal sneller beter ging." In maart zijn de Provinciale Statenverkiezingen. Is het dan erop of eronder voor deze coalitie? „Ook na die verkiezingen moeten we in de Eerste Kamer op zoek naar 38 van de 75 zetels. Er zijn ook andere partijen waarmee we kunnen samen werken. Het was lastig het afgelopen jaar, we moesten met veel kunst- en vliegwerk een krappe meerderheid zien te vinden. Het wonderlijke was dat uiteindelijk soms wel vijftig senatoren ons steunden. Die van GroenLinks vaak, CDA'ers ook. Ik zie daar dus geen muur staan. SP en PW heb ben tot dusver hun steun consequent geweigerd. Ik hoop vooral dat de SP nog verandert." De SP lijkt tegenwoordig vooral te willen besturen zonder de PvdA. Zie het Amsterdamse stadsbestuur en de Brabantse Staten. „Dat zou geen gezonde houding zijn. Ik geloof nog steeds dat we goed kunnen samenwerken. Bij voorbeeld als we straks het wetsvoorstel behande len waardoor schoonmakers weer in dienst van de overheid komen." Waarom is het zo belangrijk dat dit kabinet de rit uit zit? Het regeerakkoord is bijna uitgevoerd. „Bij nieuwe verkiezingen stokt alles weer een jaar. Er komt een campagne, daarna is er een formatie. Eén van de oorzaken van de vertrouwenscrisis is dat kabinetten hiervoor steeds alweer vielen voor ze hun werk konden uitvoeren. We hebben niet de luxe om weer tijd te verspillen. Daarvoor is de werkloosheid veel te groot. Kiezers zeggen me ook: 'kom niet opnieuw naar ons voor verkiezin gen. Los het op'." Zou Alexander Pechtold een goede premier zijn? „Dat bepaalt iemand anders dan ik. Namelijk de kiezer. Volgens mij moet niemand, ook Pechtold zelf niet, daarop vooruit lopen." De vakbonden willen stoppen met het verhogen van de AOW-leeftijd. WD-fractieleider Halbe Zijlstra eist dat u dat plan afwijst. „De vakbonden hebben 58 voorstellen gedaan. De verhoging van de AOW-leeftijd is jaren geleden ingezet, dat draaien we niet meer terug. Maar hun plan gaat óók om meer investeren, vermogens en bedrijfswinsten meer belasten, de lasten op arbeid verlagen. Daar ben ik het allemaal wel mee eens. Ik wil me niet concentreren op wat allemaal niet kan. WD en PvdA hebben elkaar juist gevonden om samen te doen wat wel kan. Maar ik snap dat Zijlstra wel eens chagrijnig wordt van plannen die hem niet aanstaan." Wordt u ook soms chagrijnig van WD-plannen? Lacht. „Ik las laatst over mensen in de bijstand die niet op vakantie zouden mogen. Tjonge jonge. Ge lukkig is dat plan al weer van tafel." U zegt steeds: mijn horizon reikt tot 2025. U lijkt bezig aan een marathon. Intussen moeten er wel steeds sprintjes gewonnen worden, in de vorm van verkiezin gen. „Dat is een, eh, ingewikkelde opdracht." Korte stilte. „Maar het omgekeerde is ook waar: je kunt de ma rathon niet uitrennen als je halverwege uitstapt. Dat hebben kabinetten de afgelopen tien jaar te vaak gedaan. We hebben nu de opdracht om din gen te verbeteren. Voor de mensen die goede zorg nodig hebben. Dat gaat dus niet in een paar wet ten en ook niet in een paar jaar." ZATERDAG 5 JULI 2014 VERDIEPING 11 'Het is doodeng, dit mag niet mislukken' door Niels Klaassen en Laurens Kok Diederik Samsom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11