'Zwarte weduwen niet langer terreurmidder Saksen - Dresden BUITENLAND 9 'Een politieke fout met consequenties' 'We gaan de wereldcup winnen' Topadvocaten naar Amsterdams museum Rusland heeft 'een gerenom meerd advocatenkantoor' inge huurd om Nederland ertoe te bewegen de Krim-collectie in het Amsterdamse Allard Pierson Museum aan Rusland te geven. Dat meldt de Russi sche minister Medinski van Cultuur. De kostbare voorwer pen van de tentoonstelling De Krim, Goud en Geheimen van de Zwarte Zee zijn uitgeleend door musea op de Krim. Door de Russische inlijving van dat Oekraïense schiereiland vindt Rusland dat het de rechtmati ge eigenaar is. De tentoonstel ling loopt tot september. Saudi-Arabië stuurt troepen naar grens Irak Saudi-Arabië heeft extra troepen naar de grens met Irak gestuurd nadat gisteren was gemeld dat Iraakse grensbewakers waren ver dwenen. Nieuwszender al-Ara- biya meldde vanuit het binnen land van Irak dat daar 2500 Iraak se grenstroepen waren verza meld. Ze zeiden zelf geen idee te hebben waarom ze van de grens waren teruggetrokken. Van de 900 kilometer grens van Saudi-Arabië met Irak is bijna 400 kilometer de grens met de Iraakse provincie al-Anbar. Dat is een woestijngebied waar jihadis- ten van Isis (Islamitische Staat in Irak en al-Sham) actief zijn. 'Kas geplunderd onder hypnose' Ze nam 7750 euro weg uit de kas van een ziekenhuis in het Duitse Mannheim, maar kon daar niets aan doen omdat ze onder hypnose was. Dat heeft een voormalig medewerkster van het ziekenhuis, die haar ontslag om de diefstal heeft aangevochten, gisteren gezegd voor de rechter. De vrouw werd in februari na ruim 42 dienstjaren ontslagen, omdat ze twee keer een greep uit de kas had gedaan, een paar maan den voor haar pensionering. Ze zegt dat ze het slachtoffer is van misdadigers die haar had den gehypnotiseerd. Ter opfrissing van het geheugen: Ibragimova kwam uit de Russi sche deelrepubliek Dagestan, stond bekend als geradicaliseerde moslima en raakte eind januari bovendien zoek in de buurt van Sotsji, waar de Olympische Win terspelen toen op het punt ston den te beginnen. De Russen vrees den dat Ibragimova een zelf moordaanslag had gepland en zich tussen het feestende publiek wilde opblazen. Uiteindelijk ge beurde er niets, mede dankzij de ongekend zware beveiligingsmaat regelen rond Sotsji. Ibragimova was een 'zwarte wedu we', een vrouw uit de noordelijke Kaukasus die haar man was kwijt geraakt in de oorlogen tegen het Russische leger in Tsjetsjenië. Al in de zomer van 2004 bliezen zwarte weduwen twee vliegtui gen op, in het voorjaar van 2010 was het raak in de metro van Mos kou en eind vorig jaar in drie maanden tijd liefst drie keer ach ter elkaar in de zuidelijke stad Volgograd. Sinds 2000 namen zwarte wedu wen twee derde van de ruim veer tig aanslagen in Rusland voor hun rekening. Ze hebben daar mee zo'n negenhonderd doden op hun gewetën. Het Russische staatspersbureau RIA-Novosti sug gereerde vlak voor 'Sotsji' nog dat er steeds meer bewijs voor goed georganiseerde terreurnetwerken achter de sjachidki, zoals zwarte weduwen in Rusland heten. Maar na Volgograd is het rustig ge bleven. Een jaar geleden voorspel de de afgelopen winter geliqui deerde imam van het 'Kaukasi- sche Emiraat', Dokoe Oemarov, nog een storm van terreur over Rusland, met name in de aanloop naar de Olympische Winterspe len. Maar die kwam er niet. Zijn ze verdwenen, de wraakzuch tige dames? Afgelopen zondag lichtte Oemaro- vs opvolger, Aliaschab Kebekov, een tipje van de sluier op met een videoboodschap. De nieuwe lei der van het islamitische verzet in de Kaukasus keerde zich in zijn toespraak tegen vrouwen- en kin derslachtoffers van de rebellenter- reur, maar ook tegen het inzetten van zwarte weduwen in de strijd tegen het Kremlin. Goed nieuws voor Rusland, zo lijkt het, maar de matigende op roep van Kebekov is evenwel geen reden tevreden achterover te leu nen. De voedingsbodem van de opstand tegen Moskou is nooit weggenomen, de armoede in de Kaukasus duurt voort. En Rozanna Ibragimova? Zij kwam volgens de Russische krant Komsomolskaja Pravda op 24 april om bij een schietpartij met politie in het Dagestaanse dorp Svoboda ('vrijheid'). Ze zou uit een door de politie belegerd huis zijn gesprongen en het vuur heb ben geopend. Ze wilde haar mos limbroeders de kans geven te vluchten. In het tegenvuur stierf ze en werd ze alsnog martelaar. De nieuwe leider van het islamitische verzet keerde zich tegen het inzetten van vrouwen en kinderen De voedingsbodem van de opstand is niet weg, de armoede in de Kaukasus duurt voort Kras.nl/50733 of bel 0900-9697,scpm VRIJDAG 4 JULI 2014 MOSKOU RIYAD MANNHEIM door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - Wie herinnert zich Ro- zanna Ibragimova? Vermoedelijk weinigen. Maar nog geen halfjaar geleden was ze even de meest ge zochte vrouw van de planeet. I Franse politiek MARINE LE PEN Marine Le Pen leek op weg haar extreemrechtse Front National respectabe ler te maken, wat haar 25 procent van de stem men opleverde bij de ver kiezingen voor het Euro pees Parlement in mei. Maar de champagnefles sen waren nog niet leegge dronken of vader Jean-Ma- rie veroorzaakte weer eens een rel met een anti semitische dubbelzinnig heid over zanger Patrick Bruel. Marine distantieer de zich daarop van de uit spraak. De geur van corruptie en fraude bij rechts zou ko ren op de molen moeten zijn van Francois Hollan- de, de president. Maar Hol- lande is zo impopulair dat hij overwogen zou hebben af te treden, na de voor zijn partij rampzalige Euro pese verkiezingen in mei. Inmiddels is er sprake van een lichte verbetering, maar volgens analisten komt dat alleen doordat Hollande een groot voet balfan is en supporter is van Les Bleus, die wel win nen. foto's HH FRANQOIS HOLLANDE Het Leonardo Hotel Freital ligt in een rustige en groene omgeving op ca. 15 minuten met de auto of metro van Dresden. Inclusief ontbijtbuffet en parkeergelegenheid Inclusief gratis gebruik van sauna Combineer historische steden met natuur Prijs per persoon o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9