VS: aanslag vliegveld Uganda ophanden Srebrenica: museum in oud hoofdkwartier van Dutchbat §1 8 BUITENLAND FRANKRIJK 66 Mensen die via Entebbe reizen, willen wellicht hun plannen herzien Franse politici doen het zo slecht dat zelfs de 'sublieme viezerik' DSK kiezers trekt. 66 Indien nodig zetten we verschillende verhalen naast elkaar 66 Dan kan iedereen zijn eigen mening vormen over de gebeurtenissen 'Jullie zijn politieke rechters' De waarschuwing voor de 'speci fieke dreiging' is gebaseerd op in formatie van de Ugandese politie. Het is niet bekend van welke ter reurgroep de dreiging zou uit gaan. „Mensen die van plan zijn via dit vliegveld te reizen, willen wel licht hun plannen herzien in het licht van deze informatie", aldus de verklaring van de Amerikaanse ambassade. De regering-Obama maakte zich eerder deze week zorgen om de veiligheid van een aantal Europe se vliegvelden, waaronder Schip hol. Washington vreest dat jiha- disten proberen aan boord van vliegtuigen te komen met bom men die moeilijk op te sporen zijn. Het Nusra-Front in Syrië en al-Qaeda op het Arabisch Schier eiland (AQAP) in Jemen zouden werken aan bommen die geen me taal bevatten. Radicale moslims met Europese paspoorten die in de regio hebben gevochten, zou den kunnen proberen die aan boord van Amerikaanse of Europe se vliegtuigen te brengen. Mo menteel zijn naar schatting tach tig mensen uit Nederland in Syrië en Irak om mee te doen aan de ji had, zo meldde de AIVD eerder deze week. De onderhandelingen met Euro pese regeringen over de aanpak van het probleem zijn discreet ge voerd, kennelijk om onrust te voorkomen. Volgens het Ameri kaanse ministerie wordt gepro beerd hinder voor reizigers door de niet nader genoemde maatrege len zo veel mogelijk te voorko men. PARIJS - Zelfs de opiniepeilers wa ren verbaasd, toen zij onlangs on derzochten wie de Fransen het liefst zouden zien in het presiden tiële Elysée Paleis. Bijna zes op de tien ondervraagden stemden op Dominique Strauss-Kahn, de voormalige topman van het IMF. 'DSK' leek een onwaarschijnlijke kandidaat voor het Franse presi dentschap. Maar ja, zo dachten de ondervraagden, wat was het alter natief? DSK verloor zijn topbaan in Amerika na een aanklacht we gens verkrachting, en raakte bij te rugkeer in Frankrijk verstrikt in een reeks andere seksschandalen. Ex-maïtresse Marcela Iacub noem de hem 'een sublieme viezerik'. De man ontkende alle aantijgin gen alvorens een fortuin bijeen te schrapen als financieel consulent, ook al geen populaire bezigheid in Frankrijk. Dat iemand met een dergelijk cv boven kwam drijven, is veelzeggend. Binnen het rechtse UMP wordt nog steeds gedroomd over een te rugkeer van Nicolas Sarkozy, de oud-president. Totdat Sarkozy de ze week op verdenking van cor ruptie 15 uur werd vastgezet. Nooit eerder was een ex-presi- dent achter de tralies gezet. De rechters, die hem urenlang on dervroegen, oogsten slechts dé dain. Volgens een ingewijde, geci teerd door de krant Le Figaro, had Sarkozy hen toegebeten: „Jullie zijn politieke rechters. Ik heb jul lie niets te zeggen." Sarkozy werd urenlang onder vraagd door politiemannen, tij dens de lunch beledigd met een stuk pizza, en door vijf agenten naar het kantoor van de onder zoeksrechters getroond. Hij had ook nog twintig minuten in een lift vastgezeten. Dat was een ex-president onwaar dig, zei Sarkozy nog eens op de buis. Maar de procedure, die be staat uit inhechtenisneming voor afgaand aan ondervraging, is nor maal in Frankrijk. Het overkomt jaarlijks 400.000 gewone sterve lingen. Sarkozy weet dat de ge rechtelijke onderzoeken tegen hem nog jaren kunnen duren. Binnen 'zijn' UMP liggen de alter natieven niet voor het oprapen. Partijleider Jean-Fran^ois Copé trad in mei af toen bleek dat het UMP een dubbele boekhouding had gevoerd. Doel van die opera tie: verdoezelen dat Sarkozy 10 miljoen euro meer aan zijn ver kiezingscampagne voor het presi dentschap had besteed dan wette lijk was toegestaan. De geur van corruptie en fraude bij rechts zou koren op de molen moeten zijn van Francois Hollan- de, de linkse president. Maar Hol- lande is zo impopulair dat hij bij veel socialisten al is afgeschreven ten gunste van Manuel Valls, bij genaamd 'de linkse Sarko'. Maar sinds Hollande hem begin dit jaar tot het ambt van premier riep, is zelfs Valls met pek besmeurd ge raakt. Volgens opiniepeilers wordt hij nog maar door 48 pro cent van het volk gesteund, twee Sarkozy zat tot zijn chagrijn 15 uur vast bij een verhoor, maar dat overkomt 400.000 gewone Fransen per jaar Sinds president Hollande Manuel Valls tot premier benoemde, is zijn naam besmet geraakt keer meer dan Hollande zelf. Marine Le Pen en haar rechtse Front National zouden wel moe ten varen bij de chaos in het UMP van Sarkozy en de Parti Socialiste van Hollande. Maar zij heeft een ander probleem: haar vader, een antisemitische flapuit. Gevraagd om zijn mening over de Frans- joodse acteur en zanger Patrick Bruel, zei hij: „We zullen een oven voor hem prepareren." Jean-Marie Le Pen zei later dat het een grap betrof, maar zijn dochter kon er niet om lachen. En haar partner, tevens vice-voorzit- ter van het Front, al helemaal niet. Voor Louis Aliot was de op merking van de oude baas „poli tiek stom en stotend." Jean Marie Le Pen, voorzitter- voor-het-leven van de partij, zet te Aliot weg als een 'imbeciel' en weigerde dagenlang met zijn dochter te praten. DSK werd Frankrijk uit gehoond, en woont nu op gepaste afstand in Marrakesh, Marokko. Hij kan veilig terugkeren. m\ Volgens Dion van den Berg van vredesorganisatie PAX wordt een aantal ruimten in het voormalig hoofdkwartier ingericht als in juli 1995, toen Dutchbat het gebouw in gebruik had tijdens een VN-missie in de oorlog tussen Bosnische Moslims en Serviërs. Na jarenlange gesprekken met al le betrokkenen in Nederland en ter plaatse (gemeentebestuur, re gionaal bestuur en vertegenwoor digers van de Moslim- en de Servi sche gemeenschap) zijn alle par tijen het erover eens dat dit pro ject de moeite waard is. In enkele van de kamers komt een tentoonstelling met foto's van bekende Bosnische en Neder landse fotografen en van Dutch- batveteranen. „We zijn erg blij dat het museum er gaat komen", zegt Van den Berg. „Over twee jaar staat de ope ning gepland, maar we weten dat er nog moeilijke momenten gaan komen bij het inrichten van het museum. Er is verschillend per spectief op de gebeurtenissen." Ze doelt op het beleg door de Ser viërs en de val van Srebrencia, waarbij duizenden doden vielen, onder wie veel burgers. „We willen recht doen aan alle verhalen en geen ultieme waar heid neerzetten. Indien nodig zet ten we verschillende verhalen naast elkaar; hoe de bewoners het beleefden en hoe de Dutchbatters het ondergingen. Dan kan ieder een zijn eigen mening vormen", aldus Van den Berg. In het museum worden verhalen en verklaringen van Dutchbatters in het Nederlands, Engels en Bosnisch gepresenteerd. Voor het hele project is door Nederland bijna een miljoen euro uitgetrok ken, waarbij grofweg tweederde zal worden besteed aan de renova tie van de gebouwen. De rest is be stemd om het activiteitenpro gramma te laten draaien. De Nederlandse ambassade in Sa rajevo levert financiële steun en de Nederlandse ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken zijn ook inhoudelijk betrokken; zo stellen ze foto's, kaarten en do cumenten beschikbaar. De renovatie van het voormalig hoofdkwartier is het resultaat van verzoeken van nabestaandenorga- nisaties, overleggen met Dutchbat- veteranen, een bezoek van een de legatie van de Tweede Kamer aan Srebrenica en politieke toezeggin gen van bewindslieden. Het doel van het project is om be langrijke informatie over Srebreni ca te verzamelen en toegankelijk te maken. De Nederlandse rege ring leverde eerder een belangrij ke financiële bijdrage voor de in richting van de begraafplaats te genover de compound. tp WASHINGTON - De Verenigde Sta ten waarschuwen voor een terreur aanslag op de internationale lucht haven Entebbe bij de Ugandese hoofdstad Kampala. De waarschu wing komt van de Amerikaanse am bassade in het Afrikaanse land. Amerikaanse ambassade Uganda Aanzien is ver weg in door onze correspondent Cees van Zweeden NICOLAS SARKOZY Een deel van justitie in Frankrijk wordt 'politiek gebruikt' tegen Nicolas Sarkozy. Dit beweert de ex-president zelf. Hij werd dinsdag urenlang ver hoord en in staat van be schuldiging gesteld we gens machtsmisbruik. Met zijn aanval op de integri teit van de rechters waagt hij zich op gevaarlijk ter rein. Een van hen is lid van een linkse bond, maar vakgenoten getuigden dat zij haar professionalisme nooit ondergeschikt had gemaakt aan ideologie. door onze buitenlandredactie SREBRENICA/UTRECHT - Het voorma lig hoofdkwartier van het Neder landse VN-bataljon Dutchbat in het Bosnische Potocari (Srebrenica) wordt grondig gerenoveerd. Ook wordt het als museum opengesteld voor bezoekers. Met hulp van Dutchbatters wordt een wachtto ren op het terrein en een observa tiepost in de bergen hersteld. Dion van den Berg, PAX Dion van den Berg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8