Google verwijdert kritische journalistiek uit zoekresultaten PZC We zijn begonnen met de Lezerstour! BINNENLAND 7 Rem gaat erop bij bevolkingsonderzoek darmkanker 66 Het is als naar de bibliotheek gaan en boeken verbranden die je niet aanstaan Oranjeplein Het kabinet buigt zich de laatste twee ministerraden voor het zomerreces over een nieuwe politieke agenda. Hogazon.nl DEN HAAG - De lachende gezich ten waren gisteren amper zicht baar door de dikke rookpluimen van de barbecues. Bij de jaarlijkse Binnenhoftraditie was even niets te merken van spanning tussen de coalitie- en gedoogpartijen, die de laatste weken wel degelijk voel baar was. Zo gaf ChristenUnie-leider Arie Slob eerder deze week een wel heel zuinige beoordeling aan het kabinet dat hij het afgelopen jaar mede in het zadel hield: „Voor ons is het kabinet voorwaardelijk over", aldus de oud-onderwijzer. Een andere belangrijke steunpi laar, D66-leider Alexander Pech- told, verweet de regering een ge brek aan ambities voor een 'nieu we agenda'. De speldenprikken moeten accen tueren dat deze oppositiepartijen niet getrouwd zijn met de coali tie. Maar schijn bedriegt. Achter de schermen kwamen de vijf par tijen afgelopen week samen op het ministerie van Financiën om 'de klokken gelijk te zetten'. Concrete plannen werden daar niet besproken, wel is afgetast of de vijf partijen 'samen verder kun nen', zegt een betrokkene. Ook het kabinet zit niet stil. Van daag houdt de ministersploeg een eerste strategische sessie over ver dere invulling van de regeerperio de, zo melden ingewijden. De af gelopen tijd hebben departemen ten op een rijtje gezet wat er nog allemaal mogelijk is op het gebied van onder meer belastingen, zorg en sociale zaken. Het kabinet studeert vooral op ideeën die de banenmachine aan de praat moeten krijgen. Dat zou kunnen door te snoeien in het woud aan fiscale obstakels voor ondernemers: die regels zijn tijd rovend en kostbaar. Ook zouden de lasten op arbeid omlaag moe ten, een wens van veel partijen. Punt is wel dat dergelijke maatre gelen niet gratis zijn. „Er komt van alles langs, maar dat betekent niet dat het allemaal poli tiek haalbaar is", zegt een betrok kene. „We hebben net de finan ciën eindelijk op orde. Dat willen we graag zo houden." Knopen worden pas in augustus doorgehakt. Ook het gedoogtrio wordt daarbij betrokken. De vijf partijen beseffen dat 'een nieuw verhaal' nodig is, nu de belangrijk ste hervormingen uit het regeer akkoord (zoals WW, bijstand, wo ningmarkt, zorg, pensioenen) door het parlement zijn geloodst. Met de provinciale verkiezingen van 2015 voor de deur is een tijdje 'op de winkel passen' geen aan trekkelijk scenario, zo luidt de analyse. „Er moet wel een relevan te agenda zijn die urgentie uit straalt", zegt een betrokkene. Verder kan 'een nieuw verhaal' in de vorm van een gezamenlijke agenda de regeringspartijen bin den. De afgelopen maanden ko zen VVD en PvdA steeds vaker voor een scherp eigen geluid. Dat heeft de afstand tussen de rege ringspartners vergroot. Het zal nog niet meevallen tot nieuwe voornemens te komen. Zo willen alle partijen wel iets aan het belastingstelsel doen, maar de ideeën van WD en PvdA liggen mijlenver uiteen. De liberalen willen snijden in de toe slagen, de sociaaldemocraten wil len vermogens meer en arbeid minder belasten. Daarbij speelt nog iets anders: vooral binnen de PvdA bestaat aar zeling tegen al te grote ambities. De partij vreest dat de tijd nog niet rijp is voor nieuwe ingrepen in zorg en uitkeringen. Nederland zou wel eens 'hervormingsmoe' kunnen zijn. Bovendien: veel be leid gaat pas volgend jaar in. In 2015 krijgen gemeenten de (jeugd)zorg en de verantwoorde lijkheid voor arbeidsgehandicap ten op hun bordje. Ook in de coali tie wordt ervoor gevreesd dat die mega-operatie niet meteen soepel zal verlopen. Dus is er extra aan dacht nodig voor de uitvoering, stelt een ingewijde. „Ministers hebben daar hun han den vol aan. Dat wordt wel eens vergeten." Ook in Groot-Brittannië merkten nieuwsorganisaties deze week dat enkele online artikelen niet meer te vinden zijn via Google. Google verwijdert ze in het kader van het recht om vergeten te worden. Net als de NOS in Nederland kre gen The Guardian, Daily Mail en BBC hierover een e-mail van Google. Het gaat onder meer om artikelen uit 2010 en 2007 over een bankier die de financiële cri sis mede zou hebben veroorzaakt. In mei oordeelde het Europees Hof van Justitie dat mensen het recht hebben om vergeten te wor den. Ofwel, als informatie irrele vant, verouderd of fout is, moet Google die uit de zoekresultaten laten. Maar de rechter zei ook dat een uitzondering geldt voor pu blieke figuren waar het recht op informatie belangrijker is. Daily Mail-uitgever Martin Clarke noemt het recht 'onzin'. „Het is als naar de bibliotheek gaan en boeken verbranden die je niet aan staan." James Ball van The Guardian: „The Guardian schrijft ook over zaken die politieke, morele of ethische vragen oproepen. Die zouden niet mogen verdwijnen. Gebeurt dat wel, dan is dat een aanval op de persvrijheid." BILTHOVEN - Het RIVM past het be volkingsonderzoek darmkanker aan. Tijdelijk worden minder men sen uitgenodigd. Verder volgt min der snel een doorverwijzing voor een darmonderzoek of coloscopie. Als niet wordt ingegrepen, komt door het bevolkingsonderzoek het aantal doorverwijzingen voor zo'n coloscopie (inwendig onder zoek) dit jaar uit op 64.000, ter wijl is uitgegaan van 28.000. Hier- SALVADOR - De Nederlandse fans die morgen in Brazilië de WK-kwartfinale Oranje-Costa Ri ca bijwonen, kunnen in aanloop naar het duel feestvieren in het oude stadscentrum van Salvador. Daar komt het Oranjeplein. voor zijn volgens Xandra Grave- stein van het RIVM drie oorza ken. Van de 875.000 ouderen die dit jaar worden uitgenodigd, doet bijna 70 procent mee, 10 procent meer dan waarop is gerekend. Daarnaast komen eerst 'oudere' ouderen aan de beurt en die heb ben vaker bloed in hun ontlasting dan jongere generatiegenoten. Tot slot hebben de fabrikanten de test buisjes gevoeliger gemaakt, waar door die bloed beter detecteren. In Nederland worden elk jaar zo'n 200.000 coloscopieën gedaan. De onderzoeken in het kader van het bevolkingsonderzoek komen hier bovenop. Het RIVM wil lange wachttijden voorkomen. Vandaar dat minder mensen worden uitge nodigd en de grenswaarde waar boven een doorverwijzing volgt van 80 naar 275 nanogram bloed per milligram ontlasting gaat. KOZIJNEN ZONWERING T. 0118 - 41 48 77 Maak kans op mooie prijzen Schrijf nu in op onze website: www.pzc.nl/lezerstour VRIJDAG 4 JULI 2014 Coalitie zoekt 'nieuw verhaal' voor rest van regeerperiode WD-fractievoorzitter Halbe Zijlstra tijdens de traditionele barbecue op het Binnenhof, foto Phil Nijhuis/HH door Niels Klaassen en Laurens Kok Bij de jaarlijkse barbecue was niets te merken van de recente spanningen tussen coalitie- en gedoogpartijen Met de provinciale verkie zingen voor de deur lijkt op de winkel passen geen aantrekkelijk scenario door Freke Remmers HILVERSUM - Google Nederland heeft de afgelopen weken 4209 verzoeken gekregen om resultaten uit zijn zoekmachine te verwijde ren. Dat meldt de NOS, die zelf ook een artikel heeft zien verdwij nen in de resultatenlijst. Het betrof een item uit 2007 met reacties op de vraag 'Wat betekent Europa voor u?' Artikelen uit 2010 en 2007 over een bankier die de fi nanciële crisis mede zou hebben veroorzaakt, vindt Google niet meer Daily Mail HET GRUNOLICHE KOZIJN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7