Dagbladbezorger PZC Zaamslagpolders komen tot leven in nieuw boek Auto's moeten minder prominente plek krijgen in binnenstad van Hulst ZEEUWS-VLAANDEREN 31 Axel en Koewacht Gemeente sloopt hoekpand op Markt Oostburg Commissie koopt beeldbepalend pand naast weeshuis om monument in toekomst in stand te kunnen houden. AARDENBURG - Het huis dat een vermogende kaperkapitein in 1631 liet bouwen in de Aardenburgse Weststraat, is over afzienbare tijd weer compleet. De stichting die het burgerweeshuis beheert, koopt binnenkort de tussen meu- belhandel Leliaert en het wees huis gelegen woning. Samen met de pastorie van de her vormde gemeente vormen wees huis en woning één pand. Of de kaperkapitein het pand ooit heeft bewoond, leert de overlevering niet. Maar dat de nummers 20, 22 en 24 ooit één gebouw vormden is direct duidelijk bij nadere be schouwing van voor- en achterge vel. Vooral aan de achterzijde van de panden is goed te zien dat Rot terdam (de pastorie), de Mei boom (het burgerweeshuis) en de niet van een aparte naam voorzie ne woning ooit één waren. Wie in de Weststraat naar boven kijkt, ziet ook dat het trio gebou wen bij elkaar hoort. De woning heeft weliswaar geen trapgevel zo als pastorie en weeshuis, maar de voorgevel van het huis loopt bo ven wel in die van de Meiboom door. De dakbalken van de drie panden lopen ook dwars door de panden heen, melden voorzitter Jan Pleijte en penningmeester Dick de Pooter van de Commissie tot Beheer. De officiële naam van de commis sie is 'Stichting tot Beheer der voormalige Sint Janshuis- en Dischgoederen toebedeeld aan de Nederlands Hervormde Diaconie te Aardenburg'. Behalve het wees huis en de pastorie, beheert de stichting ook een aantal landerij en rondom Aardenburg. De huidi ge Dischgoederenorganisatie is in 1929 ontstaan, nadat het voormali ge Burgerweeshuis - vanwege ge brek aan wezen - zijn deuren sloot. Het college van het Burger- weeshuis, de raad van de gemeen te Aardenburg, de diaconie van de hervormde kerk en het armbe stuur van de katholieke kerk ver deelden de bezittingen, waarbij onder meer het weeshuis aan de hervormde kerk toeviel. Het weeshuis en de belendende pastorie (die werd geruild met de pastorie bij de katholieke kerk) kwamen in handen van de diaco nie van de hervormde kerk. „Als beheerscommissie zorgen we daarom ook jaarlijks voor een bij drage aan de Sint Baafs", laten De Pooter en Pleijte weten. De Commissie tot Beheer zat niet direct op aankoop van het met achterstallig onderhoud kampen de woonhuis te wachten. Maar de muren en dakspanten van het huurpand staan in directe verbin ding met het hstorische wees huis. Pleijte: „Als er nieuwbouw zou komen, is de kans groot dat de wandbekleding van de regen- tenkameer schade oploopt." Dat Monumentenzorg het huur pand aanwees als Rijksmonu ment maakt aankoop aantrekkelij ker, laat de penningmeester we ten. „Het Rijk zal nu voor een fors deel meebetalen aan herstel van onder meer kozijnen en dakbal ken." Als het pand klaar is en Le liaert, die op de plek van zijn meu- belhandel appartementencom plex Gwijde van Dampierre neer zet, een tuin achter de woning heeft aangelegd, wil de Commis sie tot Beheer het dan te verwer ven pandje verhuren. OP ZOEK Ko Dieleman uit Terneuzen, opge groeid in de Zaamslagpolders, te kent voor de publicatie, die 77 pa gina's zal tellen en zo'n tien euro gaat kosten. Liefhebbers kunnen er nu al op inschrijven via de in ternetsite van Stichting Zaamslag 850 jaar. De gehuchten Reuzenhoek, Hoek van de Dijk, Kwakkel, de Val en Poonhaven komen allemaal aan bod: niet alleen in woord, maar ook in beeld, met veel oude foto's. Dieleman besteedt speciaal aan dacht aan de twee jaar geleden ge sloten school in Reuzenhoek en de historische boerderijen van de Aandijkepolder. Stichting Zaamslag 850 jaar bracht eerder de boeken De uithof van Othene en Het Plein te Zaam slag: een geschiedenis in kerken uit. OOSTBURG - De gemeente Sluis is begonnen met de sloop van het pand op de hoek van de Markt en de Destombestraat in Oostburg. Kabels en leidingen worden mo menteel eerst verwijderd, daarna gaat het gebouw daadwerkelijk te gen de vlakte. De gemeente kocht het pand, om dat het in slechte staat verkeert en mogelijk toekomstige ontwik kelingen in het stadscentrum in de weg staat. Wat er precies gaat gebeuren na de sloop, is nog niet exact bekend. Hulst wil de binnenstad aantrek kelijker maken voor toeristen, die winkelen, een terrasje pakken of gewoon het centrum verkennen. De gemeente heeft een eerste stap gezet, door het ontwikkelen van een visie op de inrichting van de straten en pleinen in de bin nenstad. Ondernemers, bewoners en organisatoren van evenemen ten zijn er direct bij betrokken. In het voorjaar zijn er allerlei be sprekingen over geweest, deze week kwamen alle groepen nog een keer samen. „Vijfenveertig mensen waren aan wezig", meldt wethouder Diana van Damme. De aanwezigen wa ren het opvallend eens, vooral over wat er met auto's moet ge béuren. De binnenstad moet meer een verblijfsgebied worden waar het goed recreëren en winke len is. Autoverkeer zit die wens hier en daar in de weg, zoals in de Gentsestraat, een belangrijke toe gangsweg én winkelstraat. Een stip aan de horizon, een min der prominente plek voor auto's in de Hulster binnenstad, is gezet. Wat dit in de praktijk gaat beteke nen, kan wethouder Van Damme nog niet zeggen. Ze noemt als mo gelijkheid minder parkeerruimte in de binnenstad, extra parkeer plaatsen buiten het centrum en meer wandelpromenades, bijvoor beeld door de Gentsestraat op zondagmiddagen af te sluiten. Na de zomer worden alle ideeën uitgewerkt, wat in november, de cember moet uitmonden in een ontwerp-visie. VRIJDAG 4 JULI 2014 Weeshuis 'compleet' door René Hoonhorst Het witte huisje lijkt niet direct bij de twee linkse panden te horen. Maar de daklijst zit bijvoorbeeld een eindje in de gevel van de Meiboom (het burgerweeshuis). Aan de achterzijde is de eenheid beter te zien. foto Mark Neelemans De PZC is op zoek naar dagbladbezorgers die 's ochtends voor 07.00 uur de krant willen bezorgen. Meer bereiken. Met Wegener ZAAMSLAG - Zaamslag is meer dan het dorp. De polders eromheen tel len ook mee. Stichting Zaamslag 850 jaar komt daarom dit najaar met een boek gewijd aan de Zaam slagpolders, met historische infor matie en een inkijkje in het leven in de gehuchten en op boerderijen rond Zaamslag. door Harmen van der Werf HULST - Helemaal weg hoeven ze niet, zeker niet, maar auto's mogen best een bescheidener plekje krij gen in de Hulster binnenstad. Ze drukken nu een veel te zwaar stem pel op het centrum, wat vaak niet leuk is voor lopende en fietsende bezoekers. WGGGNGR Media Wat staat er tegenover? Een prima maandelijkse vergoeding. Gratis de PZC lezen. Vele extra's. Uitstekend te combineren met andere bezigheden. Ga naar www.bezorgers.nl voor Direct aanmelden? Via internet: www.bezorgers.nl Telefonisch: 0800-0222710 meer informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79