Mystiek wereldbeeld Mm. PZC 26 ZEELAND WERKEN IN DE ZOMER Veel jongeren verdienen deze zomer hun geld in de horeca en recreatie. Samantha kiest voor de zorg. Vijf kandidaten Water Awards Lood en lucht voor WK-onderwater vrijdag Op straat word ik vaak aangesproken, nage roepen en toegeflo- ten. Van een simpel fluitdeuntje van een bouwvak ker tot de breedvoerige lofzang van een oudere man en een iet wat verwarde scheldkanonna de van een groepje jongens: het is een terugkerend ritueel dat vooral tijdens de zomer welig tiert. Het heeft iets vleiends dat ie mand de moeite neemt om zijn mening over je uiterlijk mid den op straat tot uitdrukking te brengen. Maar dat gevoel wordt al snel gevolgd door woede: wie heeft jou toestemming ge geven om op luide toon mijn lichaam te recenseren? Hoe durf je mij in het openbaar las tig te vallen? Deze woede vormt het tegen wicht van de kwetsbaarheid die de opmerkingen blootleg gen: als iemand mij aanspreekt, waar is hij dan nog meer toe in staat? Als je niet meteen rea geert wil men nog wel eens concluderen dat je een frigide bitch bent, en die bevinding mondt dikwijls uit in een rabia te tirade. Maar wat het meest beklijft is verbazing: wat willen deze he ren bereiken? Denken ze werke lijk dat ik een mededeling als 'Grote tieten, geil wijf.' als een compliment interpreteer? Dat ik subiet mijn topje uittrek als iemand 'Lekker ding' naar me roept? Mijn minst kwaadwilli ge gok is dat deze mannen een mystiek wereldbeeld koeste ren, waarin iets waarheid wordt als je het maar vaak ge noeg zegt. Volgens dat principe hoeven ze maar met enige vol harding 'hoer' te balken om te bewerkstelligen dat ik terstond zal veranderen in een sloerie, gretig mijn schaamdelen zal ex poseren en onmiddellijk overga tot het vervullen van elke sek suele behoefte die de heer in kwestie heeft. Mannen, ik moet u uit de droom helpen: dit prin cipe is niet van toepassing op het vrouwelijk deel van de be volking. Om preciezer te zijn: naroepen verkleint uw kans op interactie (seksueel of anders zins) tot nagenoeg nul! Deze zomer neem ik het fenomeen straatintimidatie onder de loep. Vol gende week: een bloemlezing. Juliana van Stolbergschool. 1856-1857 Schoten schrijven Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een vmrproefje. Bestel het boek nu voor 25 euro gUhte<teni* op www.200jaarzeeland.nl CLINGE - 'Volkoren of wit?', 'en wilt u het gesneden of niet?'. Veel verder dan dat reikte het contact met klanten niet tijdens haar vori ge zomerbaantjes. Meerdere keren bracht Samantha Scheele (19) uit Terneuzen haar zomerva kantie door als medewerker van de broodafdeling in de super markt. „Maar dat wil ik niet mijn hele leven doen." Dit jaar wil ze iets anders. Iets waar ze meer voldoening uit kan halen. De mbo-studente liep eer der al stage bij Tragel Zorg als on derdeel van haar opleiding mede werker maatschappelijke zorg bij Scalda. Daarom solliciteerde ze er ook naar een vakantiebaan. WAT MOET jE WETEN MIDDELBURG - Niet vier maar vijf ideeën mogen verder worden uit gewerkt om in januari in aanmer king te komen voor een Delta Wa ter Award. Een jury heeft gisteren in het provinciehuis vijf ideeën gekozen. In totaal waren er acht inzendingen, de helft van het aan tal dat de vorige keer - twee jaar geleden - is ingediend. De Delta Water Award is een prijs, voor jong talent met het sterkste inno vatieve idee voor de toekomst van deltagebieden. Dit jaar was de op dracht met ideeën te komen voor aanpak van de zoetwaterproble men. Juryvoorzitter Jan Bout stel de vast dat Nederland een etalage nodig heeft om nieuwe technolo gie in het buitenland te verkopen. Met succes, want vanaf deze week werkt ze als begeleider in verschil lende woongroepen voor gehandi capten. „Ik help de mensen met douchen, wassen, aankleden, tan den poetsen, maar ik doe ook acti viteiten met ze. We gaan bijvoor beeld samen wandelen of fietsen, koffie drinken of kijken samen naar de voetbal." Samantha kan gedurende twee maanden ongeveer 25 uur per week werken. „Ik word elke week tien tot vijftien uur ingeroosterd en daarnaast val ik op verschillen de plekken in als er diensten open staan", vertelt ze. Het liefst zou ze nog meer uren draaien, zo leuk vindt ze het werk. „Het geeft heel veel voldoe ning om met die mensen te wer ken. Ze kunnen vaak niet praten en hebben heel veel hulp nodig. Maar je ziet ze lachen en vrolijk zijn. Ik vind het ontzettend leuk om te zien dat ze het naar hun zin hebben en dat ze hun eigen dingen kunnen doen. Als ik met cliënten ga wandelen, dan kan ik ze echt volledige aandacht geven. Ik hoop dat ik ze iets kan bieden, waardoor hun leven echt aangena mer wordt." Bijkomend voordeel: haar vakan tiebaan is ook nog eens goedbe taald. „Ik verdien heel veel: 8,50 euro per uur." Op zaterdag en zon dag komt daar zelfs nog een toe slag bij. Het geld gebruikt ze voor een vakantie in Maleisië, maar het grootste gedeelte gaat direct naar de spaarrekening. „Dat is voor de toekomst." Tragel Zorg heeft dit jaar zo'n vijf tig scholieren in dienst. Ze wer ken op een woongroep voor ver standelijk gehandicapten, net als Samantha, of in de dagbesteding. De zorgverlener gebruikt vakan tiekrachten niet alleen als vervan gers voor personeel. „We hebben een meerledig doel", zegt voor- Ik help de mensen met douchen, wassen, tanden poetsen en aankleden. Ik doe ook activiteiten met ze zoals wandelen of fietsen. Ik vind dat ik veel verdien, 8,50 euro per uur. Tragel Zorg heeft dit jaar zo'n vijftig scholieren in dienst lichter Mare Volleman van Tragel. „We willen jongeren ook laten kennismaken met de zorg voor mensen met een verstandelijke beperking. We hopen dat ze daar enthousiast van worden en zien hoe leuk het is om deze mensen te helpen en ervoor te zorgen dat RENESSE - Twaalfhonderd kilo lood en 150 luchtflessen, dat is no dig om de deelnemers van het WK-Onderwaterfotografie 2015 in Zeeland hun kunsten te kun nen laten doen. De flessen moe ten iedere dag gevuld met 400.000 liter lucht. Duikcentrum De Witte Boulevard heeft het ma teriaal speciaal voor het evement gekocht en verhuurt het vervol gens aan de organiserende Neder landse Onderwatersport Bond. Het WK is van 21 tot 25 mei 2015. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns \yrdo\<ze.rr\ivröuU) mef g*"Je 'ok fYkir\Se.v~\ tPcld'Q, tTtars, txöuw CpioS5tV^3 Oooef Vakantiebaantje UNIVERSITY door Cornelleke Blok en Marcel Modde Een vakantiebaantje is toegestaan vanaf 13 jaar. Op die leeftijd mag maximaal 2 uur per dag worden gewerkt, met een maximum van 12 uur per week. Vanaf 16 jaar is een hele werkdag toegestaan. Jongeren vanaf 15 jaar vallen wet telijk onder een minimum loon. Dat is per 1 juli bepaald op 2,59 euro per uur. Op www.minimum- loon.nl staan de tabellen tot en met 23 jaar. Meer betalen mag. Voor thuiswonende jongeren van af 16 jaar is het wel oppassen. Wie meer verdient dan 1.250 euro per kwartaal, krijgt te maken met een korting op de kinderbijslag. In de zomervakantie ligt die grens zelfs nog 50 euro lager. Jongeren met een studiefinancie ring mogen 13.215 euro per jaar bijverdienen. m De best betaalde vakantiebaantjes vind je in de (thuis)zorg, horeca en een callcenter. foto Mark Neeiemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74