Nog veel 'uitdagingen' Goes' anti-alcoholbeleid .99 Buurtsupers lijden onder komst discounter 66 Ik kreeg een akelig gevoel toen ik mijn flyers van die beveiliger moest inleveren Gouden en zilveren tweeling 28 BEVELANDEN en THOLEN INLOOPAVOND TENNET LOOPT UIT DE HAND Inwoners voelden zich monddood gemaakt tijdens inloopavond Tennet over hoogspanningsmasten. %)etl ^oeten^mkil Het zijn een aantal van de 'knel punten' en dus 'uitdagingen' die aandacht behoeven in het stellen uitvoeringsprogramma alcohol en drugs 2015-2018, dat de gemeente nu gaat doen. Dat zal onder meer voortborduren op het Uitvoerings programma aanpak preventie alco hol en drugs 2011-2014. Wie bovenstaande opsomming leest, zou de indruk kunnen krij gen dat er de afgelopen jaren wei nig is bereikt, maar dat is niet he lemaal waar. Er zijn inmiddels twee alcoholvrije scholen in Goes en de Goese scholen voor voortge zet onderwijs zijn aan de slag met het opzetten van een Goesbreed alcohol(vrij) schoolbeleid. Het aantal jongeren dat alcohol drinkt, is gedaald van 42 procent (2009) naar 31 procent (2013). De leeftijd waarop jongeren voor het eerst alcohol drinken is gestegen van 14,6 (2011) naar 15,1 (2013) en de groep jongeren die veel drinkt is gedaald van zes procent (2009) naar drie procent (2013). Wel is het aantal meldingen met betrek king tot drank- en drugsgebruik met bijna de helft toegenomen. Er is dus nog wel een hoop werk aan de winkel. Vooruitlopend op een definitief plan blijkt het het meest effectief om (onverant woord) alcohol- en drugsgebruik integraal op te pakken: een combi natie van educatie, bewustwor ding en communicatie - duidelij ke regels - en handhaving. Ook sa menwerking op verschillende be leidsterreinen is van belang. Overigens is er nog een andere horde te nemen, want bij een kwart van de ouders/opvoeders blijkt geen draagvlak te bestaan voor de campagne 'geen alcohol onder 18 jaar'. KRABBENDIJKE - De inloopavond van netwerkbeheerder Tennet en het ministerie van Economische Zaken in dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke over de nieuwe 380 kv hoogspanningslijn bij het dorp liep gisteravond behoorlijk uit de hand. De vlam sloeg in de pan toen dorpsgenoot Pieter Allewijn na een minuutje of tien het podium op klom om zijn ongenoegen over de bijeenkomst te laten blij ken. Onder luid boegeroep probeerde de beveiliger hem het spreken on mogelijk te maken. „Laat die oude man zijn verhaal doen. Het is een schande wat hier gebeurt", klonk het vanuit de zaal. De beveiliger koos eieren voor zijn geld. „We kunnen niet eens ons zegje doen", zei de oude Alle wijn. „Er staan alleen wat stand jes met oude informatie. We kun nen nergens ons verhaal kwijt. Het is een bijeenkomst van niks. Ik roep iedereen op een kopje kof fie te drinken en dan naar huis te gaan." Daarvoor was al een akkefietje ge beurd. Het actiecomité mocht geen spandoek mee naar binnen nemen en comité-lid Josefien Al- lewijn-Koeman voelde zich be hoorlijk geïntimideerd door de be veiliger die haar vroeg haar tasje te openen. Daarin zaten flyers en een intekenlijst voor mensen die lid van het comité wilden wor den. Die werden in beslag geno men. „Ik krijg hier toch een akelig ge voel van. Ik wil helemaal geen stennis schoppen, alleen de men- sen van zo veel mogelijk informa tie voorzien en niet alleen de in formatie van Tennet. Ik heb toch een heel ander beeld van onze de mocratie." Ook andere aanwezigen spraken schande over de gang van zaken. „We kunnen op deze manier geen vuist maken", sprak oud-wethouder Dieuwke Louw rink, thans lid van het actie-comi té. „We zitten hier op het smalste stuk van West-Europa met de Westerschelde, de spoorlijn, aller lei buizen in de grond, de A58 en straks een nieuwe hoogspannings lijn vlak langs ons dorp. We hoe ven toch niet alles te pikken. Maar we krijgen niet de gelegen heid ons zegje te doen." Sandra van Weyenberg van het ministerie van Economische Za ken zei dat het meenemen van be veiliging naar dit soort bijeenkom sten een standaard procedure is. „Het is in het verleden bij soortge lijke bijeenkomsten wel eens fout gegaan. En we hebben tegen het comité gezegd dat de flyers uitge deeld mogen worden maar niet in de zaal. Het spandoek mag ook, maar dan buiten." NIEUWE LEIDING VOLGENS TENNET NOG STEEDS NODIG Deze conclusie trekt onderzoeks bureau Goudappel Coffeng in het marktonderzoek nieuwe super markt in Heinkenszand in op dracht van de gemeente Borsele. De effecten zijn het grootst in 's-Heerenhoek en Ovezande. In het slechtst mogelijke scenario moet mogelijk één van deze dorpssupers de deuren sluiten. Er zijn volgens het bureau echter geen voorbeelden bekend waarbij een buurtsuper dicht ging als ge volg van een toevoeging van een discounter. Volgens wethouder Ad Schenk is het dus aan zowel de ondernemer als aan de inwoners om het be staansrecht van de buurtsuper te bewijzen. „Want wij bouwen geen supermarkt. Wij faciliteren alleen maar", zei Schenk gisteren tijdens de presentatie van het on derzoek. „De komst van de Lidl leidt echter niet tot een ontwrich ting van het winkelbestand. Het te verwachten omzetverlies blijft beperkt." Het bureau concludeert ook dat de discounter een positieve in vloed heeft op de winkels in de Dorpsstraat. Nu doet maar liefst 41 procent van de inwoners bood schappen in Goes en Kapelle. „De komst van de discounter zorgt voor een toename van bestedin gen in onze gemeente." Dit gegeven en de overeenkomst tussen de Lidl en de politie over de aankoop van het politiebureau geven aanleiding voor beide par tijen om toe te werken naar een daadwerkelijke en definitieve overeenkomst. De intenties zijn in een brief met handtekeningen bekrachtigd. De komst van de Lidl naar Heinkenszand lijkt definitief te zijn. Er zijn nog wel wat onderzoeken nodig. Voordat het haalbaarheidsonder zoek definitief wordt afgerond, moet er overeenstemming zijn over de inrichting van het gebied en de vormgeving van het ge bouw. Tevens is nog bodemonder zoek en archeologisch vooronder zoek nodig en is nog goedkeuring nodig van het marktonderzoek door de gemeenteraad. Dat ge beurt op 4 september. Uiterlijk 1 januari moet er een koopovereenkomst op tafel lig gen. De gemeente heeft immers nog grond in eigendom die nodig is voor de bouw van de discoun ter. Vervolgens begint de bestem mingsplanprocedure te lopen. Dan duurt het nog zeker tot 2016 alvorens Heinkenszand een Lidl heeft Vlam in pan in dorpshuis Krabbendijke door Luc Oggel GOES - Ongeveer een kwart van de Coese jongeren loopt wel eens dronken over straat. Indrinken (bij voorbeeld thuis) neemt toe. Door bijna een derde van de jongeren tussen de 12 en 17 jaar is de afgelo pen maand alcohol gedronken, waarvan door sommigen meer dan 15 glazen per week. Ongeveer een vijfde van de Coese jongeren ge bruikt drugs en/of is betrokken bij de handel erin. De straat- en thuis- handel neemt toe. door Frank van Cooten Josefien Allewijn-Koeman De komst van de nieuwe hoog spanningsverbinding is volgens Tennet nodig voor de betrouw baarheid van de levering van ener gie in zuidwest Nederland. De nieuwe Zuid-West 380 kV-ver- binding is verder nodig om elektri citeit van energiecentrales in Zee land te kunnen afvoeren. Met het faillissement van Zalco en Therm- phos is de noodzaak voor extra af- voercapaciteit alleen nog maar toe genomen. Het is volgens Tennet niet moge lijk het tracé in de Oosterschelde aan te leggen. Die zou noordelijk van Roelshoek moeten lopen en daar weer aan land moeten ko men. Roelshoek is dan ingesloten tussen twee verbindingen. WISSENKERKE - Wethouder Anja Slenter trakteerde donderdag tweeling Mick en Tim van Dijke (14) uit Wissenkerke. Mick is voor de vierde keer op rij Ne derlands jeugdkampioen mountainbiken, Tim (links) won voor de derde maal zilver. Ze kregen een fietsverzorgingsset en een waardebon. In augustus rijdt het duo in Oostenrijk voor het Europese kampioenschap, foto Mechteld Jansen BAKKERIJ WEEKENDAANBIEDING VERKOZEN TOT BESTE BAKKER VAN ZEELAND! door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De kleine super markten in de Borselse dorpen kun nen een omzetverlies verwachten van tussen de vijf en tien procent bij de komst van de Lidl aan de Ste- nevate in Heinkenszand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68