Vlam in pan bij inloopavond Tennet weekenddiensten Oosterlandse uien op Afrikaans suikerfeest 66 Boeken van 35 tot 40 kilo, 50 bij 50 centimeter, 800 tot 1000 bladzijden 30 SCHOUWEN-DUIVELANO OPUS ZEELAND 'Cats vóór 1530' lijkt al een Magnum opus; uitgever Matty Verkamman gaat voor groter werk. Op de akker De vlam sloeg in de pan toen dorpsgenoot Pieter Allewijn na een minuut of tien het podium beklom om zijn ongenoegen over de bijeenkomst te laten blijken. Onder luid boegeroep probeerde de beveiliger hem het spreken on mogelijk te maken. „Laat die oude man zijn verhaal doen. Het is een schande wat hier gebeurt", klonk het vanuit de zaal. De beveiliger koos eieren voor zijn geld. „We kunnen niet eens ons zegje doen", zei de oude Allewijn. „Er staan alleen wat standjes met oude informatie. We kunnen ner gens ons verhaal kwijt. Het is een bijeenkomst van niks. Ik roep ie dereen op een kopje koffie te drin ken en dan naar huis te gaan." Daarvoor was al een akkefietje ge beurd. Het actiecomité mocht geen spandoek mee naar binnen nemen en comité-lid Josefien Al- lewijn-Koeman voelde zich be hoorlijk geïntimideerd door de be veiliger die haar vroeg haar tasje te openen. Daarin zaten flyers en een intekenlijst voor mensen die lid van het comité wilden wor den. Die werden in beslag geno men. „Ik krijg hier toch een akelig "gevoel van. Ik wil helemaal geen stennis schoppen, alleen de men sen van zo veel mogelijk informa tie voorzien en niet alleen de in formatie van Tennet. Ik heb toch een heel ander beeld van onze de mocratie." Ook andere aanwezigen spraken schande over de gang van zaken. „We kunnen op deze manier geen vuist maken", sprak oud-wethouder Dieuwke Louw rink, thans lid van het actie-comi té. „We zitten hier op het smalste stuk van West-Europa met de Westerschelde, de spoorlijn, aller lei buizen in de grond, de A58 en straks een nieuwe hoogspannings lijn vlak langs ons dorp. We hoe ven toch niet alles te pikken." Tholen, Reimerswaal, Kapelle, Veere, Noord-Beveland (1530 eu ro, uiteraard) en Schoonhoven; vanwege vermelding in zo'n ver- halend terzijde. „Al die zijwegen in het boek maken het ook commercieel interessant." Zee wind droeg dankzij aandeelhou- dende dorpsgenoten bij en zo nog wat fondsen. „Gerard is wat dat betreft een echte duivelskunste naar", lacht Verkamman. Zelf knobbelt hij momenteel op groter werk. „Boeken van 35 tot 40 kilo. Vijftig bij vijftig centime ter. 800 tot 1000 bladzijden. Op naam gesteld, genummerd, in be perkte oplage. Een speciale lesse naar waar het op kan liggen, wordt meegeleverd. In Engeland heb je de Opus-reeks, zulke boe ken over clubs als Arsenal, Totten- ham Hotspurs. Dat over Celtic kost 1900 pond. Wij denken eer der aan een prijs van 1000 euro per boek. We spreken met twee voetbalclubs over zulke uitgaven. Die over de geschiedenis van het Nederlands elftal sinds 1905, het jaar van de eerste interlandwed strijd, komt er vrijwel zeker", meldt Verkamman: „Dat gaan we koppelen aan een televisieserie van RTL." Maar wat hij echt wil uitgeven is het Opus Zeeland: een schets van de provincie toen en nu in tien thema's, met de beste Zeeuwse fo tografen. „Ik wil in elk geval Ru- den Riemens. Er zijn drie provin cies waar zoiets dat kan: Limburg, Friesland en Zeeland. Iedereen die hier woont, heeft dat Zeeuw se gevoel. Dit is het juiste mo ment, met Plasterk die maar door blijft emmeren over herindeling. Het kan rendabel zijn." KATS - Voor auteur Gerard van der Wal is de uitgave over middel eeuws Kats die sinds deze week in de Zeeuwse boekhandel ligt zijn grote werk. Voor uitgever Matty Verkamman ligt dat an ders: het lijvige boek over Kats past geheel in het fonds van zijn uitgeverij Kick, die de naam heeft 'stoeptegels' uit te brengen. 'Cats vóór 1530' is meer een veel kleurige graniettegel. Van der Wal en vormgevers Lenny van Broekhoven en Onno de Graaf kregen alle ruimte om de rijke ge schiedenis van hun dorp uitge breid geïllustreerd en met vele zij- en omwegen uit de doeken te doen. Het 400 inwoners tellende kleine dorp aan de oostelijke boord van Noord-Beveland heeft een ridderlijk verleden dat maar een kleine meter onder het maai veld verscholen gaat. Het werd echter bedolven onder de Sint Fe- lixvloed en sleet in de tijden er na, uit de mensenheugenis. Het verhaal dat Van der Wal vertelt reikt echter tot ver in Zeeland en daarbuiten. Daarbij portretteert hij ook nog enkele hedendaagse Zeeuwse schatgravers en geschie denisfanaten, die onversaagd het ondergeslibte Zeeuws verleden bovengraven. Dat alles in een boek ad 25 euro, gebonden, in een oplage van dui zend exemplaren. Raakt Verkam man die kwijt? „Een boek als dit, met zo veel kleur, op mooi papier, zou eerder het dubbele kosten", erkent hij. „We hoefden niet te verdienen, maar het mocht ook niet ten koste gaan van de uitgeve rij. We hadden bijna tweehon derd intekenaars. Sinds de presen tatie afgelopen zaterdag zijn er te gen de driehonderd verkocht. We zijn uit de kosten. De telefoon staat niet stil. Nu gaan we verdie nen", stelt Verkamman. Dat komt ook door de sponsor- ring die Van der Wal wist te ver zekeren. Van de gemeenten Goes, De Nederlandse ui is een echt ex portproduct. Negentig procent van de uien verdwijnt over de grens. „En het overgrote deel van de uien wordt geëxporteerd via de haven van Vlissingen." De hele grote uien (zo'n 7 tot 10 centimeter in doorsnee) gaan veel naar Engeland en Scandinavië. „Vooral in Engeland is er veel vraag naar. Pakistanen hebben graag hele grote uien." De Nederlander heeft graag een middelmaatje (5 tot 7 centimeter) en deze uien zijn ook heel popu lair in Afrika. Ie hebt twee soorten uienteelt. De plantuien (die groeien uit een klein uitje) en de zaaduien. Stou tens hoofdmoot is plantuien. „Mijn grond is daarvoor heel ge schikt. Ik kan er vroeg in het voor jaar al op terecht en de klei is niet zo zwaar." De geschikte grond en de Zeeuwse zon maken dat Stou ten al in februari kleine uitjes in de grond zet en normaal gespro- ken begin juli kan oogsten. Dit jaar waren ze vroeg, door het mooie voorjaar en dat kwam ge weldig uit. Daardoor kon Stouten vroeg genoeg leveren om de uien nog op tijd in Afrika te krijgen. „Want je moet er rekening mee houden dat ze drie weken op een schip zitten en dan zijn ze in Da kar. Dan moeten ze nog verder." Stouten teelt met kleine plant uitjes uit Frankrijk waar ze ver meerderd zijn uit moederbollen. Dat is - net als bij de aardappel - een zorgvuldig proces om ziekte kiemen te voorkomen. Plantuien zijn de uien die nu in de winkels komen. Uien met een licht schilletje die niet zo lang te bewaren zijn. „De plantui is een tussenui. Ze vullen het gat op tus sen de oogst van vorig jaar die nu zo'n beetje op is en de nieuwe oogst bewaaruien die in septem ber van het land komt." Want naast plantuien zijn er ook zaaiuien. De naam zegt het al, de ze worden gezaaid en kunnen lang bewaard worden. door Frank van Cooten KRABBENDIJKE - De inloopavond van netwerkbeheerder Tennet en het ministerie van Economische Za ken in dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke over de nieuwe 380 kv hoogspanningslijn bij het dorp liep gisteravond behoorlijk uit de hand. Zaterdag 5 en zondag 6 juli 2014 Huisartsen HAP Zierikzee, Borrendamme, (Schelde- straat 2) Zierikzee, tel: 0900- 1585. Be reikbaar op werkdagen van. 18.00-8.00 uur. (24 uur bereikbaar) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111 -412906, za. 9.00-17.00 uur. Apotheek Borrendamme Zierikzee, Bor rendamme 11, 0111-870037, dagelijks 8.00-23.00 uur. Van 23.00-8.00 uur via dienstdoende apotheker. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Dierenartsen Gezelschapsdieren: weekenddienstartsen Schouwen-Duiveland. Voor spoedgeval len 0111-412180. Spreekuur uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingen- straat 17 te Zierikzee. Dierenartsencombinatie Overschelde, voor landbouwhuisdieren en paarden (24 uur bereikbaar) 0111 -412180. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125. Zeelandboek Matty Verkamman, uitgever Jan Stouten bij de eerste plantuien van dit seizoen, foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting door Claudia Sondervan Een van de vele pagina's uit het boek 'Cats vóór 1530'. OOSTERLAND - De eerste uien van Jan Stouten uit Oosterland zijn al weer van het land en opgehaald door het sorteerbedrijf. Mooi op tijd klaar om vóór het suikerfeest (het einde van de ramadan) in Se negal aan te komen. „Want met het suikerfeest worden in Afrika heel veel uien gegeten", vertelt Stouten. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64