De Usain Bolt van de wielersport is een gentleman uit Duitsland 66 Mijn carrière moet uit meer bestaan dan alleen het winnen van die ene Tour 8 SPORT vooraf De Tour de France van 2014, die morgen in Leeds van start gaat, wordt vooral het duel tussen de keurige Chris Froome en de pittige Alberto Contador. Tourdirecteur Christian Prudhomme voelt 'passie en warmte' in het Britse Leeds, waar de Ronde van Frankrijk van start gaat. „Ik kan dit bijna niet geloven, maar we zijn natuurlijk heel blij met dit warme welkom in Leeds." LEEDS - Oleg TinkofFging gister middag twee uurtjes fietsen met zijn oogappel Alberto Contador. De puissant rijke Rus benadert de wielersport uitdagend, met poen en branie. Dave Brailsford zat op dezelfde tijd strijdbaar, maar keurig als altijd, met zijn boegbeeld Chris Froome achter de tafel voor een drukbezochte persconferentie. De Engelsman geldt als vormgever van het mo derne wielrennen, structuur is zijn handelsmerk. Met Contador (Tinkoff-Saxo) en Froome (Sky) wordt het morgen beginnende duel om de Tourze ge een showdown van twee cultu ren. De keurige Froome (29) ver sus de pittige Contador (31). „Voor mij mogen ze me altijd 'Froomie' of'Froome dog' blij ven noemen", zegt de renner die wars is van sterallures. Ook Pistolero Contador is niet te betrappen op excentrieke trek jes. Maar de Madrileen heeft weL de uitstraling van een met scherp schietende vedette. Eind 2010 dreigde de Spanjaard van zijn voetstuk te tuimelen toen in zijn urine sporen van clenbu- terol werden gevonden. Conta dor stal de show met de manier waarop hij de draak stak met de gevonden hoeveelheid ('zero, ze ro, zero, zero...') maar moest uit eindelijk wel zijn Tourzege inle veren. Daarna begon de grote zoektocht naar eerherstel en nieuwe successen. In de tussentijd leverde Brails ford met zijn Sky-aanpak nieu we kampioenen af. Aan de zege van Bradley Wiggins in 2012 kleefde slechts één smetje: velen hadden het idee dat zijn meester knecht Chris Froome zich moest inhouden om de baas niet voor bij te rijden. En zie: Froome won het jaar erop. Het zette Contador en zijn ploeg aan het denken. Zo liet hij zich voor het eerst ver leiden tot trainingen op hoogte. „Het klopt dat ik dat nooit zag zitten. Zolang je de beste bent, kun je ook zo blijven denken. Maar als blijkt dat het niet meer goed genoeg is om te winnen, zal je andere dingen moeten pro beren in je voorbereiding." Froome weet waartoe dat geleid heeft: „Alberto is veel sterker dan vorig jaar." Vooral ook door de inbreng van de Nederlandse Tinkoff-ploegleider Steven de Jongh. Tot zijn dopingbiecht werkte de Noord-Hollander bij Sky. Van wat hij daar leerde, pikt Contador nu een graantje mee. Froome: „Ik vind dat niet erg. Je kunt het ook zien als de erken ning voor onze werkwijze." Froome was vorig jaar de onbe twiste winnaar van de Tour. Hij leek op weg naar nog meer zeges in Frankrijk, maar de Brit weet dat een tweede triomf in Parijs geen walk in the park wordt. „Al berto was sterk in het voorjaar, ook daarna is zijn weg naar hier soepeitjes blijven verlopen." Froome werd geteisterd door val partijen, rugproblemen, longin fecties en hij weerlegde beschul digingen van dopinggebruik. In het Criterium du Dauphiné ging hij de strijd aan met Contador, won de eerste gevechten, maar de Spanjaard gaf geen krimp. Na een val van Froome waren de rol len omgedraaid en bleef het gis sen wie van de twee met de bes te papieren naar de Tour komt. „Mijn sterkste punt is, denk ik, dat ik gefocust kan blijven op wat ik moet doen. De zege van vorig jaar heeft me niet afgeleid van de dingen die ik moet doen. Mijn carrière moet uit meer be staan dan alleen het winnen van die ene Tour." In de Ronde van Frankrijk van vo rig jaar nam de Duitse krachtpat ser met vier ritzeges de sprinters- kroon definitief over van Mark Cavendish. De verwachtingen voor deL komende Tour zijn hoog gespannen. Kittel moet zijn pres taties van 2013 op zijn minst eve naren en als het even kan zelfs overtreffen. Zelf ziet de topspur- ter van Giant-Shimano dat niet zo. „Mijn doel voor de komende Tour? Hetzelfde als waarmee ik een jaar geleden startte. Een etap pe winnen", zegt hij zonder een spoortje ironie. Aan de vooravond van de 101e Ronde van Frankrijk heeft Kittel een groepje verslaggevers om zich heen verzameld. In weloverwo gen volzinnen blikt hij vooruit op de Tour, de wielerwedstrijd die hem vorig jaar zijn huidige faam bezorgde. Kittel oogt relaxed. Ge zond ook. Geen moment doet de Duitser denken aan de renner die nog geen twee maanden geleden met hoge koorts de Ronde van Italië moest verlaten. Zelfverzekerd laat hij zijn licht schijnen over de komende Tour en zijn huidige status. Wie hem hoort praten en niet beter weet, zou haast denken dat gentleman een Duits woord is. Speciaal be dacht voor Kittel himself. Valse bescheidenheid of niet, hij weigert zelf te zeggen dat hij de snelste is. „Dat moeten anderen maar bepalen. Misschien kijken zij zo naar mij. Ik ga dat zelf in elk geval niet roepen." Toch geldt Kittel voor de sprints in de komende Tour als de te klop pen man. Ligt die druk zwaar op zijn schouders? „Natuurlijk is er wat veranderd. De buitenwereld kijkt anders naar me. En ook bij mijzelf en binnen de ploeg is de situatie anders dan vorig jaar. Toen hadden we nog nooit een Touretappe gewonnen. Nu gaan we erheen in de wetenschap dat het vorig jaar vier keer is gelukt." Toch wil Kittel de lat niet hoger leggen dan in 2013. „Nee, want wat moet ik dan zeggen? Dat ik vijf of zes ritten wil winnen? En dan teleurgesteld zijn als dat niet lukt? Nee, dat kan niet. Ik ga er opnieuw heen om een etappe te winnen. En zodra dat gelukt is, kijk ik weer verder. Meer druk wil ik me niet opleggen." Dat doet de buitenwereld wel, weet Kittel. Hij probeert zich er van af te sluiten. Zegt ook geen doel te willen maken van de groe ne trui. „Nee, een ritzege. Dat is het. Voorlopig." Contador klaar om Froome te vloeren in Tour le Tour door Ad Pertijs Chris Froome Marcel Kittel foto VI Images door Jan Martens LEEDS - Marcel Kittel is de Usain Bolt van de wielersport. Hij is de snelste man op de fiets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52