a JULI 1954 Colombia kan afrekenen met trauma uit 1990 Argentijnse verslaggeefster dood Brasil20l4 7 Zuid-Koreaanse coach mag blijven De Argentijnse voetballers zijn in rouw na de dood van een verslag geefster die het WK in Brazilië versloeg. Maria Soledad Fernan dez kwam om het leven bij een auto-ongeluk toen ze onderweg was van Sao Paulo naar Belo Hori- zonte. Twee collega's raakten ge wond. „De spelers zijn erg verdrie tig en aangeslagen door haar dood", zei algemeen secretaris van de voetbalbond, Juan Carlos Crespi. „Ze was erg populair bij de voetballers.De Argentijnen spelen morgen om 18.00 uur in de kwartfinales tegen België. De Zuid-Koreaanse bondscoach Hong Myung-bo (foto) mag aan blijven, hoewel de ploeg al in de poulefase van het WK werd uitge schakeld. Sindsdien stond zijn po sitie onder druk. De Zuid-Korea- nen pakten maar één punt dit WK. Hong hield de eer aan zich zelf en wilde zijn ontslag aanbie den na de nederlaag in de laatste wedstrijd, tegen België. Maar bondsvoorzitter Chung Mong- gyu heeft hem in een gesprek op andere gedachten kunnen breng en. Hong blijft nu zeker bonds coach tot de Azië Cup in 2015. door Leon ten Voorde RIO DE JANEIRO - Een beetje bij gekomen van al die zinderende achtste finales? Ja? Mooi, want vandaag trekt het misschien wel meest amusante toernooi uit de geschiedenis vrolijk ver der. En een uitgesproken favo riet is er niet. Op een toernooi waar zelfs de WK-bal Brazuca een eigen twit- teraccount heeft, zijn de gekste dingen te verwachten. Maar zou het vandaag en morgen nog leu ker, spannender, intenser, dra matischer en heroïscher kun nen worden dan in de achtste fi nales? Ja hoor, in Brazilië is dezer da gen niets onmogelijk. Op dit WK - waar in de achtste finales 11 van de 18 goals na de 88e mi- nuut yielen - hapt zelfs de tele visiekijker nog naar adem. Kijk er daarom niet raar van op dat de zwoele samba, de vurige tango, de koninklijke wals en de vrolijke polonaise weer gaan samensmelten tot een nieuwe machtige dans. Het mooiste WK voetbal sinds tijden - en misschien wel uit de geschiedenis - heeft in de etala ge nog voldoende waren liggen. Komt dat zien! Over iets meer dan een week is de nieuwe kampioen bekend. Maar durf daar maar eens een voorschot op te nemen. Voor de achtste finales leverde een rond je langs acht liefhebbers zes ver schillende winnaars op. Beter kun je dit toernooi niet karakte riseren. Op de drempel van de kwartfinales luidt dan ook de vraag: wil de ware kampioen nu eens gaan opstaan? Wie ook wordt genoemd als fa voriet, ze hebben allemaal hun kwetsbaarheden en eigenaardig heden. Brazilië? In dat kamp is de spanning voor het duel van vandaag tegen Colombia zo groot, dat er een psycholoog is ingevlogen. Het is bijna niet voor te stellen dat zo'n matige, ongecontroleerd spelende ploeg zich laat kronen tot de beste. Maar waren Duitsland en Frank rijk in de achtste finales dan zo onfeilbaar? Nee, niet bepaald. Argentinië en Nederland zijn zelfs volledig afhankelijk van een sterspeler (Lionel Messi en Arjen Robben) en een adjudant (Angel Di Maria en Robin van Persie). En dat is zoiets als koorddansen zonder vangnet. De overkant is te halen, maar de dreiging van de val is nooit ver weg. De Belgen dan maar? Gelet op alle overgebleven ploegen, moe ten ze zeker niet uitgesloten worden. Ze hebben een betere ploeg dan de tegenstander van morgenavond, Argentinië. Ze hebben alleen géén Messi. De enige die we kunnen weg strepen van het lijstje is Costa Rica, dus resteert alleen nog Co lombia. Van alle kwartfinalisten Hongarije is al meer dan 4 jaar ongesla gen, 31 interlands op rij. Het einde van de imposante reeks komt op 4 juli 1954, in de fi nale van het WK. West-Duitsland bejubelt die dag in Bern de we reldtitel als herrijzenis na de Tweede Wereldoorlog. „In Hongarije is toen de kiem ge legd voor de opstand tegen het communistische regime in 1956", zal Gyula Grosics, doelman van Hongarije, later vertellen. „Na de finale zijn honderdduizenden mensen de straat opgegaan, aan vankelijk om samen met de spe lers de nederlaag te betreuren. Maar het sloeg om in een demon stratie tegen de regering. Dat ver zet bleef actief en kwam in okto ber 1956 tot uitbarsting." haalde dat elftal het meest over tuigend de laatste acht. Het is ook de ploeg die aan de hand van de bij vlagen weerga loze James Rodriguez het leuk ste voetbal heeft laten zien. Voorafgaand aan het WK was het hele land van slag omdat de grote ster Radamel Falcao van wege kruisbandletsel niet op tijd fit was. Maar achteraf ge zien, was dat wellicht een voor deel. Het gebeurt wel vaker dat een elftal volledig wordt afgestemd op één speler en dat kan een team ook afremmen in de ont wikkeling. Nu Falcao - meer af maker dan soepel meevoetbal- lende spits - ontbreekt, krijgen andere spelers de ruimte. Bij Co lombia leidde dat tot een fris en vrolijk voetballende ploeg. Zo heeft de wereld dit WK kennis mogen maken met de heerlijke dribbelaar Juan Cuadrado, in het dagelijks leven speler van Fiorentina. Nog wel. In Colombia zijn de shirts van de nationale ploeg stijf uitver kocht, laat een woordvoerder van Adidas in Rio de Janeiro we ten. Het Zuid-Amerikaanse land staat volledig op z'n kop, maar win vandaag maar eens van Brazilië in eigen land. Daar is zo veel meer voor nodig dan alleen een prima wedstrijd. De WK-geschiedenis heeft uit gewezen dat de mooiste ploe gen maar zelden kampioen wor den. Sterven in schoonheid ge beurt maar al te vaak. Maar goed, daar weet Nederland alles van... Grosics overleed vorige maand op 88-jarige leeftijd. Hij werd met hetzelfde Hongaarse team in 1952 olympisch kampioen. In de ver nieuwende speelstijl van de Magi sche Magyaren valt Grosics op met zijn ingrepen als elfde veldspeler, een Manuel Neuer avant la lettre. Na de verloren finale in 1954 (3-2) krijgt Grosics de schuld van twee van de drie Duitse treffers. Maar daarmee is niet alle ellende ver teld. Na verdenking van spionage krijgt hij in december 1954 huis arrest en wordt hij uitgesloten van alle voetbalactiviteiten. Der tien maanden later volgt vrij spraak bij gebrek aan bewijs, maar de voetbalbond verplicht Grosics wel tot 'overplaatsing', van legerclub Honved Boedapest naar provincieclub Tatabanya. Grosics is in 1949 al eens gearres teerd na een mislukte poging het land te ontvluchten. Na het WK 1954 slagen WK-topscorer Sandor Kocsis en sterspeler Ferenc Pus kas daar wel in. Zij vinden onder dak bij Barcelona en Real Madrid. Grosics blijft Hongarije trouw. 'Alles was anders verlopen als we die finale hadden gewonnen', zou hij zijn leven lang volhouden. Indruk maakte de ster van het gastland niet. Zijn zenuwachtige gewriemel en nerveuze lachjes ga ven aan hoezeer de tegenstander hem angst inboezemt. Die morele opsteker heeft Colom bia niet nodig. Een bijna vlekke loos verlopen toernooi tot nu toe moet de ploeg voldoende geloof in eigen kunnen hebben gegeven. Met James Rodriguez beschikken de Zuid-Amerikanen inmiddels over een nieuwe talisman, nadat Radamel Falcao niet op tijd her steld bleek van een kruisbandope ratie. Niets hoeft de .missie om de titelfavoriet uit te schakelen in de weg te staan. De enige valkuil is een gebrek aan de absolute wil om ten koste van alles verder te komen. Colombia heeft door het bereiken van de kwartfinales al het beste resultaat uit de historie geboekt. In 1990 overleefde het land voor de eerste en, tot deze eindronde, enige keer de groepsfase. Door gemakzucht en misplaatste arrogantie eindig de het avontuur destijds abrupt. Kameroen won in de verlenging. Hoewel de huidige selectie bedui dend meer ervaring heeft en geta- lenteerder is, zou bondscoach José Pékerman er goed aan doen zijn spelers de beelden van die ge denkwaardige avond in Napels te tonen. Colombia, met blikvanger Carlos Valderrama, hanteerde een Latijnse manier van spelen. Het team zocht de aanval middels korte tikjes over een meter of 10, om dan ineens met een kleine krachtsexplosie te verrassen. Kameroen had meer fantasierijke voetballers, maar beduidend min der discipline. Colombia kon nau welijks verliezen, als het maar vol hield. Tót Roger Milla inviel en het duel na de. reguliere speeltijd besliste. De tweede goal van de 38-jarige supersub gaf aan hoe weinig respect de Afrikaan ge noot. Doelman René Higuita pingelde rond de middenlijn, liet zich de bal afsnoepen, waarna Milla na een schuiver zijn vreug dedansje kon doen. Terug in Bogota stak de vernede ring nog meer. Kameroen liet een ronde verder tegen Engeland een uitgelezen kans liggen de halve fi nale te bereiken. Gary Lineker maakte via twee strafschoppen een 2-1 achterstand ongedaan (3-2). Colombia was dan wel de revelatie van het WK in Italië, de ploeg zat thuis. Vanavond kan het land die fout rechtzetten. Neymar was er in elk geval al nerveus van. vrijdag 4 juli 2014 door Henk Mees 88 Tijdens de achtste finales op het WK voetbal in Brazilië werden 11 van de 18 goals na de 88e minuut gemaakt. De grote landen hadden het moeilijk tegen de kleintjes. 4 door Geert Langendorff FORTALEZA - Met een enorme pet met daarop zijn eigen naam in gif groene letters probeerde Neymar een zaal vol journalisten te overtui gen van zijn innerlijke rust. Brazilië, zo wilde hij duidelijk maken, kan vanavond op hem rekenen in de kwartfinale tegen Colombia. Colombia kon in 1990 niet verliezen, tót Roger Milla inviel en het duel na de reguliere speeltijd besliste I Carlos Valderrama had Colombia in 1990 naar minimaal de kwartfinale moeten loodsen, maar Roger Milla stak daar een stokje voor. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51