Aartsrivalen 2014 Dé psycholoog van Brazilië, dat is Scolari 6 Brcfsil 2014 Zangeres Shakira treedt voor de WK-finale op. „Ik heb een innige band met voetbal", zegt I de vriendin van de Spaanse jr speler Gerard Piqué. Het is een wonderlijk WK. Favorieten komen hakkelend verder, de kleintjes stranden in het zicht van de haven. Volgens het speel schema kan het nog: de WK-finale tussen de Oude Aartsrivalen. De buurlanden te genover elkaar in het legendari sche Maracana in Rio de Janeiro. Niet de Zuid-Amerikaanse bu ren uit Brazilië en Argentinië, niet de mediterrane grootmach ten Spanje en Italië, maar dat kleine landje aan de Noordzee tegen de lievelingsvijand, de gro te buur. Het gedroomde affiche. Veel mooier dan dat van vier jaar geleden. Bij Nederland- Spanje werden nog wat gefor ceerde vergelijkingen met de Tachtigjarige Oorlog gemaakt, maar van een echt roemruchte rivaliteit op voetbalgebied was geen sprake. Inmiddels is dat an ders, met dank aan de loop der dingen. Als het goed afloopt, vergeten we het nooit meer. Het grote na deel: als het slecht afloopt, ver geten we het al helemaal nooit meer. En natuurlijk, ook zij kun nen voetballen. Misschien zouden ze het zelfs wel verdienen, al was het maar op basis van het aantrekkelijke spel. Maar tegen de eeuwige aartsrivaal mogen dat soort over wegingen niet meetellen. In een finale telt maar één ding en dat ding is van goud. Op 13 juni 2014, de avond van Spanje-Nederland, was het volle maan. Op 13 juli, de avond van de finale, is het vier jaar na Ne- derland-Spanje en een maand na Spanje-Nederland. Een volle maan verder in Maracana. Rio. De Janeiro. De finale. Frankrijk- België. Ik kan niet wachten. Bondscoach Luiz Felipe Scolari stelt evenwel met klem dat hij 'de ware psycholoog' is van de Zuid-Amerikanen. Scolari be weert tegenover de media dat Brandao 'hulp verleent' aan de Braziliaanse selectie. De coach werkt al sinds 1993 met de psychologe en Brandao was ook tijdens de voorbereiding op dit WK bij de spelersgroep. Het laatste bezoek zou al langer zijn gepland en niets te maken heb ben met de huilbuien en angsten van Braziliaanse spelers rondom de strafschoppenreeks tegen Chili in de achtste finales van het WK. Thiago Silva durfde bijvoorbeeld geen penalty te nemen. Maar het bezoek stond al lang op de agenda zei Brandao. „Ik heh en houd constant contact." De aanwezigheid van een psycho loog is in het Braziliaanse team al decennia éen normale zaak, maar niet onomstreden. In 1958 achtte professor Joao Carvalhaes de jon ge aanvallers Pelé en Garrincha ongeschikt voor de Sele^ao. Ze gingen wel mee, maar zaten van wege het psychologisch rapport van de dokter de eerste groeps wedstrijden op de bank. Pas na in terventie van de spelersgroep ver anderde bondscoach Vicente Feo- la de opstelling. Aan de hand van het vermaarde duo werd Brazilië in Zweden voor de eerste keer in de historie wereldkampioen. Scolari gaat nu op voor de zesde mondiale titel: de hexa. De erva ren trainer kan vanavond in Forta- leza tegen Colombia geen beroep doen op de geschorste Luiz Gus tavo. Waarschijnlijk is Paulinho zijn vervanger. Hij ontpopte zich tijdens de penaltyreeks tegen Chili als geestelijk lèider van de Goddelijke Kanaries. Elke titelkandidaat heeft zijn zwaktes Thiago Silva durfde geen penalty te nemen tegen Chili, foto VI Images door Lex Lammers FORTALEZA - In de jacht op de we reldtitel haalde Brazilië psychologe Regina Brandao bij de Seleqao. Zij kreeg de taak de mentale weer baarheid van de Goddelijke Kana ries voor de kwartfinale tegen Co lombia te versterken. I James Rodriguez foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50