Felipe Scolari Brasil 2014 5 Griep velt liefst zeven Duitse spelers Pelé inspireert spelers Costa Rica vrijdag 4 juli 2014 Bij de Duitse voetballers heerst de griep. Maar liefst zeven spelers hebben er last van, zei bonds coach Joachim Löw gisteren. Chri- stoph Kramer (foto) voelde zich zelfs zo slecht dat hij de training oversloeg. Grote zorgen maakt Löw zich nog niet, in voorberei ding op de kwartfinale tegen Frankrijk. „Bij de meesten ziet het er niet zo erg uit Aan de ande re kant begon het eerder met Mats Hummels ook mild, maar bleek hij daardoor niet mee te kunnen doen tegen Algerije." Hummels is inmiddels hersteld. De selectie van Costa Rica heeft op weg naar Salvador een tussen stop gemaakt in Santos. In die stad bezochten de spelers het museum van voetballegende Pelé. De Braziliaanse voetbal held is ook voor de huidige gene ratie spelers een bron van inspi- SALVADOR - Afgelopen mei zei hij: „Ik weet nog niet of ik bij PSV terugkom, ik wacht het WK af. Ik hoop dat ik daar wat kan la ten zien." Bryan Ruiz ziet het toernooi in Brazilië als zijn laat ste, ultieme kans om in beeld te komen bij de grote clubs in Euro pa. Het moet nu gebeuren, an ders gaat het óver. Hij is al 28 jaar. De laatste seizoenen bij Ful- ham en PSV was hij geen schim van de speler die bij Twente juist als de beste ooit wordt ge zien. De Ruiz van toen wil hij hervinden. Net voor hij afreist naar het WK trouwt Ruiz met Carolina, zijn tweede huwelijk. Een prachtige dag, hij voelt zich goed in hoofd en lijf. Beter dan ooit eigenlijk, alles valt samen. De aanvoerder scoort in de groepsfase tegen Ita lië. De eerste stap is gezet. Het voetbalgekke Costa Rica staat op z'n kop als de achtste finale wordt bereikt ten koste van de Italianen en de Engelsen. Weer scoort hij, met een schuivertje te gen de Grieken. Honderd herha lingen volgen, honderd keer Ruiz. Zijn ploeg wint na penalty's. Hij maakt de twee de, koelbloedig. „Ongeloof lijk dit." Officieel mag hij niets zeggen. De bond van Costa Rica heeft mediacontact verboden. Maar duidelijk is dat de euforie door het spelershotel danst en het zelfvertrouwen is gegroeid. De pleinen van de hoofdstad San José zijn vol verwachting voor de wedstrijd van morgen. Het land van 4,3 miljoen inwoners, ingeklemd tussen Panama en Ni caragua, is al dagen in feeststem ming. In 2010 miste Costa Rica het WK in de laatste seconde van de kwalificatie, nu straalt het elftal. Met sterspeler Ruiz als middelpunt. Bryan Ruiz... Zijn naam rolt nog altijd als een aangename zucht over de lippen van de suppor ters van FC Twente. Hij is in de regio zonder te overdrijven een levende legende. Volwassen ke rels beginnen te stamelen als Ruiz voor hun neus opduikt. Ie dere Hikker vindt: hij maakte Twente kampioen in 2010. „Vaak dacht ik: 'Ik wissel hem, hij speelt slecht'", zei toenmalig trai ner Steve McClaren eens. „Maar dan zeiden mijn assistenten: 'Niet doen!' Steevast werd er in de slotfase gescoord en schreeuwde ik: 'Wie maakte die goal?!' En dan hoorde ik naast me: 'Ruiz!'" Rustig, sympathiek, vol energie en met een blokjesbeugel als eni ge versiering... Dat is zo'n beetje de Twentse Ruiz. Hij groeide op zonder vader, daarom leerde zijn opa hem alles. Als grootva der hem een keer opzoekt in Ne derland scoort hij, natuurlijk. De trots in de ogen van de kleine, oude man na afloop is onvergete lijk. In zijn tweede seizoen ver andert de aanvaller de naam op zijn shirt. Ruiz wordt Bryan, om dat zijn achternaam hem te veel doet denken aan de vader die op een dag zomaar vertrok en nooit meer omkeek. Hij slijt zijn Twentse dagen in een vakantiewoning in het plaatsje De Lutte. Het eerste jaar nog samen met zijn vrouw en zoontje, maar in de zomer van 2010 keert hij alleen terug. Het is pijnlijk, de scheiding. „Maar het ging niet meer." Als het even kan, laat hij zijn broers overkomen. Ze houden dan felle competities. Tafelvoetbal, video games en kaarten met het mes op tafel. Wie verliest, krijgt een stomme opdracht. Ze bestellen pizza's op een andere naam. Een leuke grap, vindt Ruiz. Als de koerier nietsvermoedend de op rit op tuft en de sterspeler van Twente de deur opendoet en 'ho- laaaa' roept, valt zo'n jongen van schrik bijna van zijn scooter. Hij wordt in Enschede opnieuw verliefd, op de medewerkster van de fanshop. Ze is het tegen overgestelde van een voetbal vrouw. Een jong meisje, met een bungelend beertje aan haar stoffen tas. Net voor het sluiten van de transfermarkt in augus- 'Wie maakte die goal?!', vroeg ik. Dan hoorde ik naast me roepen: 'Ruiz!' ratie. De voetballers bekeken in het Pelé-museum de collectie van ruim 2500 objecten die het verhaal van de vermaarde voet baller vertellen. Daarna reisden de spelers door naar Salvador, waar het morgenavond (22.00 uur) speelt tegen Oranje. beeld werd Mertesacker in de rust van Duitsland-Algerije nog volle dig de grond in geboord. Ook in de Duitse pers is Mertes acker al ontelbaar vaak aangepakt en bespot. Het verklaart deels zijn reactie tegenover de televisiezen der ZDF na het duel met Algerije. „Was wollen Sie jetzt von mir? Was wollen Sie?", stamelde Mertesacker ongelovig in de camera, nadat de verslaggever een kritische vraag had gesteld. Hij staat vanavond waarschijnlijk in de basis van Frankrijk, maar heeft dat plekje te danken aan de blessure van Mamadou Sakho. Di- dier Deschamps koos bij de start van het toernooi nog voor Sakho en Varane als centraal duo. Kos- cielny werd de dupe, maar vocht zich terug en bewees in de drie daaropvolgende duels van toege- voegde waarde te kunnen zijn. Ko- scielny is al bijna 29 jaar, maar speelde slechts twintig inter lands. Pas drie jaar geleden maak te hij zijn debuut voor Les Bleus. Lange tijd gold Koscielny als een gemiddelde, onopvallende verde diger in de Franse tweede divisie, totdat landgenoot Arsène Wenger hem opmerkte. Tot verbazing van velen haalde hij de van origine rechtsback naar Arsenal, waar hij in vier seizoenen uitgroeide tot een leider in de defensie. Langzaam maar zeker kwam Kos cielny in beeld bij het Franse na tionale elftal. Maar in eerste in stantie reageerde hij terughou- tus 2011 zijn ze samen in Lon den om te onderhandelen met Fulham. Laat op de dag meldt het grotere Newcastle United zich voor hem, maar zijn tele foon staat urenlang uit. Gevan gen in de kamer van toenmalig trainer Martin Jol tikken de uren weg en droogt de inkt van zijn handtekening op. Als hij en zijn vriendin een paar weken later te rugkeren naar De Grolsch Veste voor een indrukwekkend af scheid, geeft hij al toe dat het an ders is dan hij verwacht had. Of wel: hij heeft spijt, maar maakt er het beste van. Zomaar een dag in Londen, het is vlak voor kerst 2012. Zijn huis in de wijk Southfields, vlakbij Wimbledon, is net een kerstwin kel. Zijn moeder en zoontje zijn bij hem op vakantie, de liefde met het meisje van de fanshop is over. Zijn nieuwe vriendin Ca rolina komt uit Costa Rica. Aan de muur hangt een groot schilde rij dat hij kreeg bij zijn afscheid van FC TXvente. Zoete herinne ringen. Hij leeft in de wereld stad zoals hij in De Lutte deed: bescheiden en eenvoudig. Bij zijn club Fulham heeft hij vrien den gemaakt, maar sportief kan hij zijn draai er niet vinden. Die foute keus achtervolgt hem, hij heeft nieuwe impulsen nodig. Dat hij in januari van dit jaar voor PSV kiest, komt even hard aan in Enschede. Maar al snel volgt berusting, iedereen gunt hem het beste. In het shirt van Costa Rica ziet de wereld op het WK eindelijk de flarden terug van de onbevangen speler die hij in Twente was. Bryan Ruiz, de man met het eeuwige vinger tje na een goal, is er weer. dend op een uitnodiging. Kosciel ny twijfelde openlijk of het niet verstandiger was om voor Polen te kiezen, het land waar zijn opa vandaan kwam. Hij zou daar op meer speeltijd kunnen rekenen. Uiteindelijk koos de geboren en getogen Fransman toch voor een loopbaan bij De Haantjes, maar de flirt met Polen werd hem niet overal in dank afgenomen. Inmiddels is in Frankrijk de dis cussie in volle gang of Des champs tegen Duitsland niet moet kiezen voor Liverpool-verde- diger Sakho, die vrijwel helemaal hersteld is van zijn hamstring klachten. „Voor mij is Laurent een van de beste verdedigers ter wereld", kreeg Koscielny deze week bijval van ploeggenoot Baca- ry Sagna. „Hij is tweebenig en kan op alle posities achterin uit de voeten. Een goede Koscielny is een aanwinst voor elke ploeg." Brazilië is geroemd voor de passie waarmee de spe lers het verlengde volkslied zingen. Prachtig von den sommigen het. In Amsterdam-West hadden we er een woord voor: aanstel- leritis. Neymar en Silva zongen zich een huilbui in. Dat is een soort hysterie die je bij de EO verwacht, of in Lourdes, tij dens een collectief genezingsri tueel van dodelijke ziektes. Op eens kon opa weer lopen. De omstanders barstten in tranen uit. Brazilië moest penalty's ne men tegen Chili en weer huil de Neymar. Hij niet alleen: ook David Luiz en Jülio César ston den te snikken, let wel: vóór dat ze de strafschoppen moes ten nemen. Thiago Silva had zich toen al afgemeld. Inmid dels heeft bondscoach Felipe Scolari nieuwe psychologen la ten invliegen. Hij heeft geen greep meer op de emoties van zijn spelers. Dit elf tal wordt be slist geen we reldkampi oen. Te veel stress en te weinig kwa liteit. toen, Ruiz is terug! door Fardau Wagenaar Steve McClaren KOSCIELNY Per Mertesacker, niet onomstre den. foto VI Images Laurent Koscielny, 'Haantje' met Poolse roots, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49