De vlag gaat uit bij ambassade in Brazilië Samen onverslaanbaar bij Arsenal, maar eikaars tegenstander in Rio 4 Brasil 2014 Keylor Navas trainde twee dagen apart vanwege een blessure aan zijn schouder, maar de keeper van Costa Rica heeft inmiddels de groepstraining hervat. Bryan Ruiz (28) snapt het helemaal: morgenavond zijn de Nederlanders een keer niet voor hem. De aanvoerder is de smaakmaker van Costa Rica, de tegenstander van Oranje. „Tot nu toe is het één groot feest", stelt ambassadeur Kees Rade te vreden vast. „Tegen heersende verwachtingen in heeft Brazilië toch een heel goed WK neerge zet." Voor aanvang van het toer nooi was de scepsis groot. Vanwe ge de onveiligheid, de sociale on gelijkheid, de slechte infrastruc tuur, de halfslachtige organisatie en de dreiging van demonstraties, die vorig jaar een schaduw wier pen over de Confederations Cup. Veel mensen vroegen zich hardop af of Brazilië wel in staat zou zijn een WK te organiseren. Na bijna drie weken voetballen is die scepsis echter omgeslagen in een bijna euforische stemming, het WK blijkt een groot volks feest. „Die slag hebben ze gewon nen", zegt Rade. „Niet alles gaat perfect, maar organisatorisch ver loopt het WK wel boven verwach ting. De meeste Brazilianen dur ven nu met een bepaalde trots over het toernooi te praten. Ze zijn er toch maar in geslaagd iets moois neer te zetten. Dit WK zal het imago van Brazilië goed doen, al moeten we ook niet doorslaan in de positieve verhalen." Rade erkent dat het WK lang niet alle problemen in Brazilië zal op lossen. Vooral wat betreft de socia le ongelijkheid en de veiligheid is er nog veel te winnen. „Door de enorme politie-inzet gaat het nu goed, maar dit is niet structureel. De oorzaken worden niet aange pakt. Brazilië verandert natuurlijk niet zomaar. Die onderwerpen zullen na het WK ook gewoon weer op de agenda komen en zo hoort het ook." De Nederlandse ambassadeur weet dat de positieve sfeer die mo menteel in Brazilië heerst, zo maar kan omslaan als de nationa le ploeg ineens wordt uitgescha keld. „Het risico bestaat dat de on vrede die vorig jaar naar buiten kwam, weer opsteekt als Brazilië uit het toernooi verdwijnt. Maar als ze in ieder geval de-halve fina le halen, dan is iedereen wel tevre den." Eigenlijk is het een groot myste rie waarom Arsène Wenger ze niet altijd samen opstelt. Uit sta tistieken blijkt namelijk dat Ar senal dit seizoen geen enkel duel verloor als Mertesacker en Kosciel ny samen het hart van de defen sie vormden. In 28 wedstrijden met de lange Duitser en de sterke Fransman achterin wonnen de Gunners 20 keer en eindigde het acht keer gelijk. Zonder minimaal een van de twee verloor Arsenal zeven duels... Stilaan raken fans van de Londen- se club ook overtuigd van de kwa liteiten van het centrale duo, dat niet bepaald de uitstraling heeft van een stel rocksterren. De ar men van Mertesacker en Kosciel ny zijn vrij van tatoeages, ze dra gen geen woeste baarden en laten geen kekke lijntjes in hun kapsels scheren. Zou je de Arsenal-verde digers in een donker steegje tegen komen, dan is de kans op een ge zellig gesprek groter dan op een matpartij. In Engeland is de theo rie wel eens gedropt dat het twee tal met een Jaap Stam-look wél ge rekend zou worden tot de beste centrale verdedigers ter wereld. Want alle statistieken ten spijt is er nog altijd veel kritiek op de twee verdedigers. Hij is ook na honderd interlands nog niet onomstreden. In Enge land noemen ze hem de 'Big Fucking German', een grappig be doelde verwijzing naar de Grote Vriendelijke Reus (Big Friendly Giant) van auteur Roald Dahl. Mertesacker is inderdaad enorm. Met zijn 1.98 meter is hij de lang ste veldspeler van het WK. Zelfs geen keeper in Brazilië is groter dan hij. De 30-jarige Duitser ge bruikt zijn lengte optimaal in de lucht en compenseert z'n moeiza me draaicirkel met een uitstekend spelinzicht. In het tweede groepsduel met Ghana speelde Mertesacker zijn 100e interland voor 'Die Mann- schaft'. Al tien jaar maakt hij deel uit van de nationale ploeg, maar al bijna net zo lang ligt hij onder vuur. Niet bij bondscoach Joachim Löw, die sinds zijn aan stelling in 2006 in hem altijd een leider van zijn defensie zag. Maar bij publiek en pers ligt het anders. Op de Belgische televisie bijvoor- BRASILIA - Op de Nederlandse am bassade in de Braziliaanse hoofd stad Brasilia worden de dagelijkse vergaderingen over het WK voet bal steeds korter. Oranje presteert boven verwachting, de Nederland se supporters gaan mee in de onge kende feestvreugde die tijdens het toernooi heerst en bovendien ver loopt de organisatie van het WK op rolletjes. Na bijna drie weken is de scepsis over Brazilië als organisator van het WK omgeslagen in euforie I foto VI Images door Joost Dijkgraaf RIO DE JANEIRO - Samen zijn ze on verslaanbaar bij Arsenal, maar in ei gen land liggen centrale verdedi gers Per Mertesacker (Duitsland) en Laurent Koscielny (Frankrijk) on der een vergrootglas. Vanavond om 18.00 uur gaan ze de strijd aan met elkaar. MERTESACKER Hij scoort weer als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48