Heel Costa Rica zingt en danst Brasil 2014 3 De Oezbeek Ravsjan Irmatov fluit morgen Nederland - Costa Rica. Bij het WK in 2010 leidde hij Oranje in de halve finale tegen Uruguay (3-2 winst). Zeehond heeft 'oranje' haardos JL vrijdag 4 juli 2014 In natuurgebied De Dollard bij Groningen zwemt een zeehond rond die een oranje haardos heeft. Medewerkers van de Zee hondencrèche in Pieterburen, die de jonge moeder zagen zwemmen, hebben het dier 'Rob ben' gedoopt. Directeur Niek Kuizenga van de 'crèche' be zweert dat het niet gaat om een publiciteitsstunt. Dat de zeehond met het rossige haar vlak voor de kwartfinale Nederland-Costa Rica opduikt, is toeval, zegt Kuizenga. „Hoe wel. Toeval bestaat niet." eredivisie wordt onderschat." Volgens Blind heeft Ajax de laat ste jaren in de Champions Lea gue bewezen dat de top van Ne derland in staat is te duelleren met de groten van Europa. „Wij hebben het tegen clubs als Man chester City, Milan en Dort mund heel goed gedaan, maar op het eind kwamen we net iets tekort." Wat opvalt is dat de spelers van Oranje een fitte indruk maken, terwijl van de eredivisie juist het beeld bestaat dat 'onze' voet ballers inhoud en power tekort komen ten opzichte van de bui tenlandse concurrentie. „We be wijzen hier dat we het fysiek aankunnen", aldus Blind, die on derschrijft dat hij in de omge ving van spelers als Arjen Rob ben, Nigel de Jong en Robin van Persie enorme stappen heeft ge maakt. „Bij Oranje gaat het leer proces voor jonge spelers een stuk sneller." Ook De Vrij heeft dat gevoel. „Ik ben in een paar weken tijd een betere speler ge worden." Uiteindelijk moet dat straks ook te zien zijn in het nieuwe sei zoen in de eredivisie. Als al die spelers, die nu in de spotlights staan, tenminste nog een jaartje blijven, want een goed WK bete kent automatisch een prominen te plek in de etalage. Zo werd Blind na zijn goede optreden te gen Spanje een dag erna meteen gelinkt aan allerlei Engelse clubs en komen er steeds meer geruchten los rond De Vrij. Maar voordat dat circus echt gaat draaien, lonkt er eerst nog een prachtige halve finale. Ne- derland-België, woensdag in Sao Paulo. Cillessen, Janmaat, Blind, De Vrij, Martins Indi en Wijnaldum versus Alderwei- reld, Vertonghen, Vermaelen, Dembele, Mertens en Chadli: een mooier uithangbord kan de eredivisie niet hebben. onderdeel van de veelgenoemde Hollandse School. Maar op dit WK - waar helemaal niets meer heilig lijkt - heeft het vlaggenschip van het Nederland se voetbal ook die zekerheid ge parkeerd. De opbouw van Oranje doet op dit WK Engels aan, ni veau tweede divisie zeg maar. Kick and rush anno 2014. De cen trale verdedigers of de backs wor den zelden of nooit ingespeeld. Sterker nog, ze doen ook hele maal geen poging om in balbezit te komen. Soms zie je tijdens de wedstrijden Arjen Robben bijna wanhopig roepen en gebaren dat de verdedigers de bal moeten op eisen, maar dan volgt alsnog de lange bal van doelman Cillessen. Met het huidige systeem van vijf verdedigers heeft het elftal mini maal een mannetje (en vaak nog meer) in de opbouw over. Maar de spelers wekken nooit de be hoefte om dat uit te spelen. Dat heeft voor een deel met vertrou wen en kwaliteit te maken. Maar het is ook de opdracht van de coach. Louis van Gaal zegt het niet met zoveel woorden, maar hij vindt de klasse van de spelers achterin niet afdoende om voor een gepolijste opbouw te kiezen. Het risico op een snelle fout is hem te groot en daarom heeft hij liever dat ze het voorin, na de lan ge bal, maar gaan uitvechten. Doelman Cillessen voert de in structies braaf uit en blijft in de meeste gevallen de ballen naar vo ren trappen waar Robben in vier duels meer luchtgevechten heeft moeten aangaan dan in zijn hele loopbaan. Die strategie is er mede de oorzaak van dat het veldspel er vaak niet uitziet bij Oranje. Op de ze manier krijg je immers nooit rust en controle in het spel. En dat zijn toch kenmerken van het alom vertrouwde positiespel waar Nederland doorgaans om wordt geroemd. Cillessen weet nu al dat hij over een paar weken bij zijn club Ajax ongenadig van zijn trainer op z'n sodemieter krijgt als hij de ballen zonder enig idee naar voren blijft schieten. Costa Rica, morgen de tegenstan der van het Nederlands elftal in de kwartfinales van het WK in Brazilië, is volledig in de ban van het voetbaltoernooi. Het land is maar net iets groter dan Neder land en heeft slechts vijf miljoen inwoners, maar op het WK zegt grootte helemaal niets. De sele, zo als het nationaal elftal liefkozend wordt genoemd, schreef zondag voetbalhistorie. De ploeg won van Griekenland na verlenging (1-1) in de strafschoppenserie. Voor het eerst staat Costa Rica in de kwartfinales van een WK voet bal. De 'ticos' zijn een regelrechte smaakmaker op het toernooi. Met fris en onbevangen voetbal ver sloegen ze in de poulefase de oud-wereldkampioenen Uruguay en Italië en speelden ze gelijk te gen Engeland, dat in 1966 de eni ge titel won. In eigen land zorgde het succes voor een niet eerder vertoonde ex plosie van emotie. Tienduizenden Costa Ricanen verzamelden zich in San José bij de Fuente de la His- panidad, een druk kruispunt in het centrum van de hoofdstad dat in een kolkende, rood-witte zee veranderde. Zelfs president Luis Guillermo Soils kon zich niet in houden en voegde zich dansend en zingend tussen zijn landgeno ten. Zó erg leven de Costa Rica nen met hun selectie mee dat de voetbalshirts niet zijn aan te sle pen. Textielwinkels verkopen mas saal rode, witte en blauwe lappen stof. De prijzen van de nationale driekleur zijn zo gestegen dat veel Costa Ricanen liever zelf een vlag in elkaar knutselen. Maar het gaat om meer dan spor tief succes alleen. De hele wereld kan nu zien dat het land meer is dan een vakantie-oord. De econo mie doet het goed, verkiezingen verlopen 'schoon', coupes en bur geroorlogen kent het land niet meer sinds het leger in 1949 werd afgeschaft. En voetballen kunnen ze er dus ook. „Ik hou helemaal niet van voet bal", zegt Yuri Borbón Mata (23), serveerster in een knus koffiehuis- je in San José. „Maar ook ik doe mee aan het feest. De hele wereld kijkt nu naar ons, iedereen wil we ten waar onze voetballers van daan komen en waarom ze zoveel succes hebben. Costa Rica staat eindelijk op de kaart." Oranje moet niet denken dat het dat feestje zomaar kan verstoren. „Wij respecteren het Nederlands elftal enorm, iedereen hier houdt van Oranje", zegt Rigoberto Flo- res, die in hetzelfde koffiehuisje werkt. „Maar Costa Rica heeft al van Italië gewonnen en van Grie kenland. Als we Robben kunnen afstoppen, dan wordt het allemaal nog veel mooier." ledereen wil weten waar onze voetballers vandaan komen Drie eredivisiespelers uit het hui dige basisteam van Oranje: Geor- ginio Wijnaldum, Daley Blind en Stefan de Vrij (v.l.n.r.). foto Maurice van Steen/VI Images Onze voetbaljeugd leert dat je moet opbouwen, vanaf de keeper naar de spitsen. Oranje laat dat los dit WK Oranje-doelman Jasper Cillessen ontmoet straks bij Ajax woede als hij ballen blind naar voren schiet door Jan-Albert Hootsen SAN JOSÉ - Elisabeth (27) kan een lach nauwelijks onderdrukken als haar wordt gevraagd of er nog er gens officiële shirts van het natio nale elftal van Costa Rica zijn te vin den. „Ben je gek, die zijn al dagen uitverkocht. Net als de meeste toe ters en vlaggen, die zijn er ook niet meer. Ik heb nog wel namaak voor je", zegt ze, terwijl ze een stuk of tien rode imitatieshirts laat zien. Yuri Borbón Mata Costa Ricanen laten trots hun shirt zien waarmee ze hun ploeg op het WK voetbal steunen, foto Jan-Albert Hootsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47