2014 Rustig opbouwen? Het Nederlands elftal is het niet eens van plan 2 Brasil 2014 Wondere wetten van de sport Terwijl de clubs in Europa wegzakken, is de eredivisie op dit WK prima vertegenwoordigd bij de laatste acht landenteams van de wereld. De laatste WK-duels dagelijks in de e-paper Hoe zal Robin van Persie morgen te rugkeren in de Arena Fonte No va in Salvador? Zal hij de vier kante meter gras kussen waar hij met een wonderlijke flip- perduik de ondergang van het Spaanse voetbalrijk inluidde? En zijn er nog ergens sporen op het veld te zien van de sprint van 37 kilometer per uur waarmee Arjen Robben de gro te Sergio Ramos degradeerde tot een tweedehands Seat met doorgebrande versnellingsbak? Een weerzien met historische grond, dat moet onvermoede krachten losmaken. Toch? Het is zoiets alsof je na dertig jaar je eerste hoogblon de liefde weer ontmoet en plot seling weer geen hap door je keel krijgt. Of is dat roman tisch geleuter met een hoog Li- belle-gehalte? De geschiedenis van Oranje geeft niet echt hou vast. Toen Nederland een paar jaar geleden terugkeerde in het Volksparkstadion in Hamburg - waar in 1988 Evert ten Napel op een onvergetelijke avond Oranje naar de meest gedenk waardige overwinning ooit schreeuwde - verloor de ploeg kansloos met 3-0 van Duits land. Aan de andere kant: tij dens datzelfde EK won Oranje de eerste en (voorlopig?) laat ste titel in de geschiedenis. In München. Inderdaad, hetzelfde stadion waar in 1974 een trau matische nederlaag was gele den. Zegt u het maar. Misschien tovert Louis van Gaal morgen in de kleedkamer wel een opblaasbare dolfijn uit zijn hoge hoed, ter inspiratie, of geeft hij Arjen Robben de ra ketschoenen van Usain Bolt ca deau. We weten allemaal niet hoe het werkt, die wondere wetten van de sport, maar één ding staat vast: ook tegen Cos ta Rica bieden resultaten uit het verleden geen enkele ga rantie. RIO DE JANEIRO - Al die Spaanse sterren uit de Primera Division, die onlangs nog zo groots para deerden in de finale van de Champions League, liggen al een tijdje ergens op het strand bij te komen van een zwaar sei zoen. Misschien liggen hun En gelse collega's uit de duurste competitie van de wereld, de Premier League, er wel naast. De Italianen, die als parmantige haantjes altijd pronken met hun eigen Serie A, zijn allang van het podium verdwenen en ook de Russische competitie, met al dat grote geld, speelt op dit WK geen enkele rol meer nu het spel de beslissende fase ingaat. Nee, dan onze eigen bescheiden, leeggeroofde eredivisie. De com petitie die we in eigen land van wege het soms zo armetierige voetbal met een mengeling van schaamte en ongeloof volgen. De competitie waarin onze bes te vertegenwoordigers verliezen van Oostenrijkse, Bulgaarse en Luxemburgse clubs, waardoor we inmiddels zijn afgegleden naar de achtste plaats op de Euro pese ranglijst. ja, die competitie heeft op de al lerhoogste etage een prima af vaardiging in de kwartfinales. En dan tellen we de aanvoerder van de tegenstander van zater dag Costa Rica, Bryan Ruiz, die groot werd bij FC Twente en het Ik heb die kritiek op onze eigen competitie nooit zo goed begrepen afgelopen half jaar speelde voor PSV, nog niet eens mee. Om maar te zwijgen over al die suc cesvolle Belgen. Zouden de Vla mingen en Walen wel beseffen dat Jan Vertonghen, Toby Alder- weireld, Dries Mertens, Thomas Vermaelen, Moussa Dembélé en Nacer Chadli bij 'ons' werden op geleid? En de Belgen versloegen in de achtste finales weer de Amerikaan Michael Bradley, die ooit in Heerenveen kennis maak te met Europa. Ook al waren 'we' dit keer minder in getal (34 om 20 ten opzichte van Zuid- Afrika), de stem van 'Nederland' bracht en brengt in Brazilië mooie klanken voort. Oranje eindigde zondag de acht ste finale tegen Mexico met maar met liefst zes spelers uit de eredivisie. Zet dat aantal bijvoor beeld eens af tegen België, dat te gen Amerika nul vertegenwoor digers uit de eigen competitie op het veld had staan. Critici kunnen nu zeggen dat de Neder landse topvoetballers tegen woordig minder gewild zijn in het buitenland, maar daarmee doe je al die spelers tekort, vindt verdediger Stefan de Vrij, speler van hofleverancier Feye- noord, en een van de tien Oran je-klanten die hun brood in de eredivisie verdienen. „Mis schien is de eredivisie toch niet zo slecht zoals velen denken", zegt hij. Daar denkt collega Da ley Blind precies hetzelfde over. „Ik heb die kritiek op onze com petitie nooit zo goed begrepen. Ik vind dat er nog steeds heel veel talent rondloopt. Niet al leen bij Ajax, maar kijk ook eens naar Feyenoord met al die jonge spelers. Het spelen in de Elke zaterdag hoor je op de Neder landse amateurvelden dezelfde boodschap. Keepers in de jeugd moeten niet voor de blinde bal naar voren kiezen, maar dienen op te bouwen. Althans, ze moe ten het in elk geval proberen. Speel een verdediger in, zoek de vrije man en voetballen maar. En als dat balverlies oplevert? Dan zal een goede opleider zeggen dat ze het de volgende keer gewoon weer moeten doen. Vrijlopen, lef tonen, de bal willen hebben: zo groeit de jeugd in Nederland op. En daar profiteren de profclubs uiteindelijk van. Noem het een door Roel Wiche /epaper Gratis voor abonnees, verschijnt ook op zondag De eredivisie straalt wél op het WK door Leon ten Voorde Daley Blind door Leon ten Voorde 1 Jasper Cillessen speelt vaak de lange bal bij Oranje, foto VI Images SALVADOR - In de achterhoede van Oranje heeft doelman Jasper Cilles sen de meeste balcontacten met de voet. Dat zegt veel over de in tenties van de ploeg. Het Neder lands elftal heeft helemaal niet de behoefte om fatsoenlijk op te bou wen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46