HETBEROEP 38 WONEN Uitvoerder, specialisatie restauratie Zijn hart ligt bij de restauratie van oude panden. Of het nu een kerk, een woonhuis of een voormalig stadhuis is; de uitdaging zit 'm voor Boaz Brom uit Middelburg in het met respect en liefde behande len van zo'n object. Je voelt dat er geleefd is. Dat er veel mensen voor je zijn geweest." Hij heeft al veel gedaan; van hore ca tot (nieuwbouw)timmer- man. Maar nieuwbouw schonk hem niet lang voldoening. Er zat voor hem onvoldoende uit daging in. Te veel beton, te wei nig creativiteit. De passie van Boaz Brom zit in de restauratie van oude pan den. Het verhaal van de gebouwen; de mensen die er geleefd hebben; het ambachtelijke en niet te vergeten de schoonheid ervan trokken hem. Hij schoolde zich op z'n 29e om tot restauratie timmerman en is nu uitvoerder bij het leerbe drijf dat hem tijdens zijn opleiding een werk plek gaf. „Ja", grinnikt hij, „ik ben er gewoon blijven hangen." Als uitvoerder bij Bouwgroep Peeters is hij ge specialiseerd in restauratie. De hamer hanteert hij niet dagelijks meer. „Ik heb nu overzicht over een heel project. En kleine klusjes doe ik zelf nog wel wel tussendoor. Zoals het vervan gen van een deurkrukje in het Abdijcomplex of iets dergelijks. Het onderhoud van het complex staat ook op het conto van het bouwbedrijf." Het ambachtelijke van het restaureren en het karakter van oude gebouwen vormen voor hem de uitdaging. „Het gaat er om dat je met respect en eerbied werkt. Je kunt niet zomaar gaan slo pen. Het karakter van een pand is het uitgangs punt. Dat is ook het mooie van restauratiewerk; je werkt met mooie materiaal zoals natuur steen en echt hout. Ie mag iets moois maken." „Behoud is het hoofddoel. We proberen zo wei nig mogelijk te vernieuwen. In de jaren zeven tig was men heel makkelijk met het weggooien van dingen. Nu gebeurt het gelukkig niet meer. Alleen als het echt niet kan, vernieuwen we iets. Maar dan wel op dezelfde manier zoals het was. Met hetzelfde materiaal. Eiken bijvoor beeld. Dat gebruiken we nu dus ook. Alleen is het lastig de goeie dikte van de eiken balken te krijgen. En echt droog hout is een probleem. Vroeger lag het eikenhout een paar jaar in een stromend beekje om in en uit te wateren. Daar na werd het een jaar of tien jaar te drogen ge legd." Geen dag is hetzelfde voor hem. „Je weet 's och tends vaak niet wat de dag je brengt. Soms heb je een plan voor de restauratie van een pand en bij de ontmanteling blijkt dat alles anders moet omdat er meer of andere problemen zijn dan in eerste instantie zichtbaar was. Tja, dat is dan weer een uitdaging. Je moet je constant aanpas sen aan het pand. Vaak zijn er geen bouwteke ningen meer. Niets is recht. Er zijn bijvoor beeld ook geen dubbele plafonds waar je iets in kan wegwerken. Dat maakt het spannend." Ik werk ook in verschillende gebouwen. Nu zit ik vrijwel dagelijks in het oude stadhuis aan de Veerse Markt, een prachtig monument om in te werken. Maar ik ben ook bezig in twee ker ken in Middelburg." Ook woonhuizen staan regelmatig op zijn lijst. „De kunst is dan om in goed overleg met de be woner tot iets moois te komen. De één wil alles in oude stijl handhaven, de ander zoekt juist het contrast door bijvoorbeeld een strakke, mo derne keuken te laten zetten. Ook dat kan heel fraai zijn." Gaandeweg heeft hij zich verdiept in geschiede nis en architectuur. „Daar krijg ik steeds meer interesse in. Ik lees veel vakliteratuur. Op va kantie bezoek ik ook graag oude kerken. Daar zie je schitterende dingen, waar je ook weer ideeën uit haalt." Ook privé houdt Brom van een uitdaging in z'n huis uit begin 1900. „Dat was slecht dus ik heb het helemaal gestript. Binnen wil ik wel mo dern comfort. We zijn nu drie jaar bezig." La chend: „Tja, dat is iets langer dan gepland." Beukelsstraat 3, Biervliet €149.000 k.k. 'Een oud pand heeft een eigen karakter' 1 1 door Annemarie Zevenbergen Boaz Brom werkt in verschillende panden, van oude stadhuis tot woonhuis en kerk. Half vrijstaande woning uit 1950 met tuin op 485 m2 eigen grond met twee vrijstaande bergingen. De tuin is la ger gelegen dan de wo ning en geeft een prach tig uitzicht over enkele boerderijen in het dorp. Vijf kamers, waarvan drie slaapkamers, en een ruime inpandige ga rage en bijkeuken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38