g wm M YÊM Tuinmansverdriet 36 WONEN O GROENE VINGERS Romke van de Kaa Zevenblad heet ook wel ha nenpoten of tuinmansver driet. Die laatste naam vind ik het mooist, want als er één plant is waarover vaak geklaagd wordt, dan is het wel ze venblad. Zevenblad is ons meest gehate onkruid. Maar wat voor ons geldt, geldt niet voor ieder een. Er zijn landen, zoals de VS, waar zevenblad als een gewaar deerde bodembedekker wordt ge zien. En gelijk hebben ze daar: er komt geen onkruid doorheen. Tot voor kort waren we gewend zevenblad te bestrijden met on kruidbestrijdingsmiddel Round Up, ook wel 'the gardeners little helper' genoemd. Maar zo langza merhand komen we erachter dat Round Up toch minder onschade lijk is dan we altijd graag wilden geloven. Nu hangt ons volgend jaar een verbod van het gebruik van dit middel boven het hoofd. Dan zullen we toch eens wat an ders moeten gaan denken over het bestrijden van onkruid in on ze tuin. Want zonder vergif is ze venblad bijna niet te temmen. Misschien zullen we zevenblad in de toekomst ook als bodembedek ker gaan gebruiken. Het is in ieder geval een feit dat veel planten er met groot gemak dwars doorheen groeien. Om te beginnen veel bol gewassen. Sommige bloembollen staan 's zomers graag koel. Zeven blad is een goede manier om de grond koel te houden. Sneeuw klokjes, narcissen en lelies heb ben op die manier profijt van een deken van zevenblad. Ook een cle matis houdt van koele voeten. Er is geen enkele reden waarom een clematis zou moeten klimmen. Je kunt hem net zo goed in een perk vol zevenblad planten; dat zorgt er dan voor dat de wortels van de clematis koel blijven. Denk er wel aan dat een clematis ook van wa ter houdt. En houd zowel zeven blad als clematis vochtig. Veel vaste planten hebben geen last van zevenblad. Tuingera- niums, herfstanemonen, hosta's en floxen groeien er moeiteloos doorheen. Struiken hebben er he lemaal geen last van. Ik kan me een border voorstellen met hor tensia's, aucuba's, struikklimop, peperboompjes en mahonia's met zevenblad als onderbegroeiing. Eventueel kan zevenblad worden afgewisseld met vrouwenmantel, dat met zijn geelgroene bloemen voor afwisseling zorgt met de wit te schermen van het zevenblad. Maar stel: u bent niet overtuigd en wilt toch van het zevenblad af. Dan kan dat alleen door drasti sche maatregelen. U kunt de bo- venlaag van de tuin met zeven- blad en al laten afVoeren en nieu we grond laten storten. U kunt de tuin een jaar lang met zwart plas-f^?r e tic bedekken, waardoor het zeven-'*" blad verstikt. U kunt kippen in uw tuin laten scharrelen die het zevenblad opeten. Of u kunt de uir ivaa Dar tior *eli naa e al ?n ievt niei jlai ^r fc van woi plar net blac voo Vee ters ie b 3 Ol_ Aan het Hofplein, net even buiten het rumoer van de Mid delburgse binnenstad, staat op nummer 9 een fraai monu ment te koop. Achter de stevige voordeur gaat een ruim herenhuis schuil met in de tuin een tuinhuis. Ideaal voor een gezin met kinderen, een B&B, praktijk aan huis of als mantelzorgwoning. door Elian van 't Westeinde Als de ouderwetse trekbel klin gelt, klinken stappen op de mar meren vloertegels. De zware an tieken voordeur zwaait open. De stem van Edith Mutsaerts (56) blijft hangen tussen de muren en het hoge met ornamenten ver sierde gipsplafond. „We hadden altijd veel aan loop", zegt ze. „Dit huis is een fijn gezinshuis met genoeg ruimte om veel mensen te logeren te leggen." Bij het naar binnen lopen wijst Edith op twee oude reiskoffers. „Die stonden nog op zolder. Ze waren van de heer Van Dalsum van wie we dit huis kochten. De koffers waren gevuld met lege proefwerken. De man was leraar en had stapels papier bewaard." In 1993 kochten Edith en haar man Dries dit he renhuis. Met hun vier kinderen woonden ze in Buttinge. Op een dag liep Edith wat gehaast door Middelburg toen ze per toeval op dit huis stuitte. „Tlissen neus en lippen door vroeg ik aan een kennis of ze nog wat in de buurt te koop wist. Zij wees me toen op deze woning. Ik stond voor de deur en keek omhoog. Wat een al lure. Ook was ik meteen weg van de buurt. De rust, de bomen. En dat midden in de stad." Met de makelaar namen Dries en Edith een kijk je in het huis. „Vanaf de jaren dertig was niet veel aan onderhoud gedaan. Daardoor zijn de prachtige oude ornamenten bewaard gebleven. Daar vielen we voor. Verder waren we weg van de uitstraling. Na een nachtje slapen besloten we het huis te kopen. Ondanks al het werk dat we eraan zouden hebben. Eigenlijk was het he lemaal niet de bedoeling om te verhuizen, maar met die vier kinderen die we altijd moes ten halen en brengen van en naar muziek, bal let, vriendjes, school, kwam het wel goed uit om in de stad te gaan wonen." Pas na het nieuw aanleggen van elektra - in de elektriciteitskast zat maar één stop - en het in stalleren van een keuken en badkamer, verhuis de het gezin naar Middelburg. Daarna zijn Dries en Edith de vijf woonlagen van boven naar beneden gaan opruimen, schil deren en opknappen. Op de vliering zet Edith het dakraam open. Daar toont Middelburg zich op zijn best. Uit zicht op de oude Stadhuistoren en de rode en grijze daken van omliggende huizen. Ook is vanaf hier goed te zien dat het herenhuis dege lijk is gerenoveerd. „Alles wat normaal gespro ken aan een huis van zink is, is hier van koper. De regengoten, dakjes, afwerkingen. Die kun nen de komende honderd jaar mee." Aan ruimte is in dit huis geen gebrek. Toch zijn de elf kamers van zo'n afmeting dat je je niet verloren voelt. De grootste verrassing is wel de voorkamer. Het hoge plafond is fraai bewerkt met sierlijke lijsten en elegante ornamenten. Op de schouw is een engel geschilderd die tus sen guirlandes en een kleurrijk boeket bloe men zweeft. Een extraatje bij hemelse geréch ten. Via de schuifdeuren is toegang tot de ach terkamer en de serre met keuken, het hart van het huis. Achter in de stadstuin staat een tuinhuis dat na toestemming van de gemeente zou kunnen die nen als Bed &Breakfast of mantelzorg woning. Onlangs is Edith verhuisd naar een ander huis in de buurt. Ze kocht het vier jaar geleden sa men met Dries. Ook daar sloeg hij aan het op knappen. Dries was nog volop bezig met de re novatie toen hij de diagnose ALS kreeg, een aan doening van het zenuwstelsel. Negen maanden later overleed hij. Edith spreekt met warme gevoelens over Hof plein 9. Ze bewaart mooie herinneringen aan de tijd dat ze hier met haar gezin woonde. Ook het feit dat het midden in het centrum staat vindt ze een pre. „Je stapt de deur uit en na een wandelingetje sta je op de markt, bij de biblio theek of de cinema. Dat is heerlijk." Bontbladig zevenblad. A' I n Monumentaal huis in hart van Middelburg Het hoge plafond is fraai bewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36