Automonteur I i i D ii Muzikant cu Kind kijkt vaak naar rolmodel Morgen bij de PZC DAG ZEELAND 33 CA Ouders beïnvloe den beroepskeuze van 12-jarigen. Ook idolen zijn belangrijk. Dromen van een carrière als circusbaas of directeur van de Efteling F iI éf ii- FAVORIETE BEROEPEN EN NAMEN Favoriete beroepen bij jongens Meest voorkomende namen jongens Favoriete beroepen bij meisjes namen meisjes I 1.5 5 Nina MH Dat jongens profvoet baller willen wor den en meisjes actri ce of zangeres, is niet zo verrassend. Voor kinderen van elf of twaalf jaar zijn idolen en rolmodellen heel belangrijk, weet Jos de Jong, onderwijskundige bij de Acade mie voor Educatie Pedagogiek van de HZ in Vlissingen. „Kinderen zijn op zoek naar hun identiteit", zegt hij. Ze hebben hun omgeving nodig om zich te identificeren. Dat daar een idool bij past, is heel begrijpelijk. Het is een droom, iets wat ze graag zou den willen, maar nu niet hebben. Ouders en opvoeders zijn voor kinderen vaak een rolmodel. Zij hebben veel invloed. Als een moe der in de zorg werkt, dan is de kans groot dat een meisje aan geeft dat ze dat wil worden.". Volgens De Jong hebben kinde ren vaak geen idee wat hun droomberoep precies inhoudt. „Ze hebben een beeld met een gouden rand. Ze onthouden de zaken die zij belangrijk vinden." Juist daarom is het volgens De Jong niet goed om kinderen al op jonge leeftijd beroepskeuzes te la ten maken. „Op het vmbo moe ten kinderen van 14 al bepalen welke kant ze op willen. In lan den om ons heen, hoeven kinde ren pas later te kiezen. Hier laten we kinderen al heel snel keuzes maken die bepalend kunnen zijn voor hun toekomst." groep8 VRIJDAG 4 JULI 2014 dierenarts Kok Voetballer Niels en Demi zijn de meest voorkomende namen in de groepen 8 van de Zeeuwse basisscholen. Profvoetballer en juf zijn de meest begeerde beroepen bij de leerlingen. 1 Voetballer 2 Architect 3 ICT'er 4 Technicus 5 Automonteur 6 Politieagent 7 Gamedesigner 8 Advocaat 9 Piloot 10 Kok 11 Militair 12 Bedrijfsleider of directeur 13 Boer 14 Dierenarts 15 Ondernemer 16 Monteur 17 Meester 18 Marinier 19 Vrachtwagenchauffeur 20 Sportdocent Niels Rick Tim Bart 5 Ruben 6 Kevin 7 Thijs 8 Sander 9 Max 10 Jesse 1 Juf 2 Dierenarts 3 Kapster 4 Modeontwerpster 5 Actrice 6 Dierenverzorgster 7 Verpleegkundige 8 Schoonheidsspecialiste 10 Medewerker kinderopvang 11 Kraamverzorgster 1 Demi 12 Advocaat 2 Sanne 13 Binnenhuisarchitect 3 Iris 14 Kok 4 Naomi Muzikant of zangeres 16 Iets met dieren 6 Amber 17 Architect 7 Julia 18 Politieagent 8 Marit 19 Fotograaf 9 Eva 20 Journalist 10 Anna Voor sommige groep 8-leerlingen is een toekomst als voetballer, politieagent of leerkracht te alledaags. Zij kiezen voor een spannender beroep. Zo wil Jeremy graag in de voetsporen van Han Polman treden als Commissaris van de Koning en Manar heeft grote ambities als minister van Buitenlandse Zaken. Nova ziet zichzelf later al de hele dag smullen van winegums en lolly's: zij wil graag in een snoepfabriek werken. Björn wil later tijgers temmen als circusbaas, Corné wil achtbanen testen als directeur van de Efteling en Mikey ziet zichzelf in een zwart busje rijden met Hannibal en BA als lid van het A-team. Anderen kiezen voor een serieuzer beroep als risicomana ger, medewerker telemarketing of beautyblogger, of dromen van een avontuurlijke toekomst als stuntman, ninja, avonturier of spion. infographics Rolant Quist bron Cornelleke Blok en Rolf Bosboom Ruim 3000 leerlingen uit de hoog ste klas van 180 Zeeuwse basis scholen staan morgen met hun klassenfoto, namen, vervolgscho- len en gewenste beroep in een speciale PZC-bijlage over groep 8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33