Artist Verpleegkundige I De PZC vroeg drieduizend kinderen uit de hoogste klas van de basisschool naar hun gewenste beroep. Leerkracht, dierenarts, voetballer en architect staan bovenaan. 32 ZEELAND GROEP 8 Zeker 86 Zeeuwse jongens uit groep 8 van de basis school dromen ervan om net als Arjen Robben, Ro bin van Persie en Wesley Sneijder ooit eens te schitte ren op het wereldkampioen schap voetbal. ]uf is het populairste beroep van hun vrouwelijke leeftijdsgenootjes. Honderd meisjes uit groep 8 willen niets liever dan voor de klas staan. De PZC verzamelde voor een bijlage over groep 8, die morgen bij de krant verschijnt, de gewenste beroepen van ruim driedui zend leerlingen uit de hoogste klas van de basisschool. Uit de inzendingen van de 180 deelnemen de basisscholen blijkt dat het voor elf- en twaalfjarigen niet makkelijk is om na te denken over de verre toekomst. Vierhon derd kinderen vulden niets in, vaak omdat ze nog geen idee hebben welk beroep ze la ter willen uitoefenen. De 2600 kinderen die het wél weten heb ben in totaal zo'n vierhonderd verschillen de toekomstplannen. Veel kinderen (ook meisjes) dromen van een carrière als top sporter. Bijna driehonderd Zeeuwse groep 8-leerlingen willen later het liefst hun geld verdienen als professioneel voetballer, hockeyer, basketballer, handballer of korf baller. En wat blijkt? Traditionele beroepen als brandweerman, timmerman of schilder hebben afgedaan: na profvoetballer willen jongens het liefst architect of ICT'er wor den, gevolgd door technicus en automon teur. Architect Chris Wattel (35) uit Delft, die naar de basisschool ging in Middelburg, maakte de keuze voor zijn beroep pas toen hij achttien was. Toch kan hij zich goed voorstellen dat jongens graag architect wil len worden. „Ik was als kind altijd in de weer met lego. Ik bouwde steden na en te kende vaak plattegronden. Heel veel jon gens vinden het leuk om zandkastelen te bouwen. En dat is ook het leuke van het be roep architect: je mag zelf van alles bou wen. Daarnaast is het heel duidelijk en her kenbaar. Overal om je heen zijn gebouwen. Kinderen wonen zeifin een huis en kun nen zich daardoor goed voorstellen wat een architect doet." Wattel betwijfelt of kinderen een heel rea listisch beeld hebben van zijn werk. „Het ontwerpen is maar een klein deel van het werk. fe bent ook vaak bezig met overleg gen en regels. Maar als je het echt wilt, dan is het belangrijk om veel zelf te knutselen en te bouwen. Zo krijg je gevoel voor ruim te. En de rest komt vanzelf wel." Uniformberoepen zijn razend populair bij kinderen, vooral jongens. Politieagent staat op plaats zes in de ranglijst, maar ook mili- Ongeveer vierhonderd van de drieduizend bevraagde groep 8-leerlingen hebben nog geen idee wat ze later willen worden. tair, piloot, rechercheur en marinier doen het goed. Typische meisjesberoepen zijn er ook. Veel meisjes willen later - misschien niet zo heel verrassend - werken met die ren of kinderen: ze zien voor zichzelf een toekomst als juf, dierenarts, dierenverzorg ster, medewerker kinderopvang of kraam verzorgster. Kapster, actrice, muzikant en modeontwerpster staan ook hoog in de top tien bij de meisjes. De beroepskeuze van kinderen lijkt voor een deel samen te hangen met het gebied waar ze wonen. Tussen de regio's in Zee land zijn enkele opvallende verschillen. Techniek en onderwijs zijn het populairst op Zeeuws-Vlaanderen en het minst ge liefd op Schouwen-Duiveland. Op Tholen kiezen relatief veel kinderen voor een be roep in de zorg, maar geen enkel kind wil in de kinderopvang werken. Andere verzor gende beroepen als schoonheidsspecialiste, nagelstyliste of visagist zijn op Zeeuws- Vlaanderen het meest in trek. Op Schouwen-Duiveland is relatief weinig interesse is voor de zorgsector. Horeca is op Schouwen-Duiveland juist weer erg po pulair. Op de Bevelanden en Schou wen-Duiveland wonen relatief veel kinde ren die graag met dieren willen werken. Van alle potentiële topsportende groep 8-leerlingen wonen er relatief veel op Schouwen-Duiveland en Tholen. Dit be roep is op de Bevelanden minder geliefd. EP rn Leerkracn Acteur 1ICT er w Groep 8-leerling wil juf of profvoetballer worden door Cornelleke Blok en Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32