Ik genoot, letterlijk, met volle teugen Bedrijven kunnen water beter even niet drinken II 66 Als stamgast mag je meestal wel poffen, als de situatie daar om vraagt 66 Boeken van 35 tot 40 kilo, 50 bij 50 centimeter, 800 tot 1000 bladzijden Ima 30 WALCHEREN Barcodes OPUS ZEELAND 'Cats vóór 1530' lijkt al een Magnum opus; uitgever Matty Verkamman gaat voor groter werk. 7//7//miU Nieuwe weg naar centrum open Horeca op Walcheren FP J' e kunt geen geld uitgeven dat je niet hebt. Mijn moe der heeft me die woorden vaak op het hart gedrukt tij dens mijn jeugd, maar echt overtuigd klonk ze maar zel den. Ze voelde waarschijnlijk al dat ik het advies toch wel in de wind zou slaan, als het er later in mijn leven op aan zou gaan ko men. Dat vermoeden bleek achter af gezien juist. Tot mijn achttiende levensjaar hield ze nog enig toezicht op mijn uitgavenpatroon en kon ze, waar nodig, ingrijpen, maar toen ik eenmaal op kamers woonde was het hek van de dam. Ik had maandelijks niet veel meer dan zeshonderd gulden te besteden, waarvan het grootste deel opging aan huur en boodschappen. Dat weerhield me er echter niet van bijna dagelijks naar het café te gaan. Juist in die periode ontwik kelde ik me tot een stamgast van twee Middelburgse zaken. Dat leidde uiteraard al snel tot finan ciële problemen. Ook eind jaren tachtig betaalde je immers al twee gulden voor een glas bier. Dat ik er toch altijd in slaagde om op tijd de vaste lasten te betalen, dankte ik aan de ontdekking dat je toen wel degelijk geld kon uitge ven dat je (nog) niet had. Er waren verschillende trucjes waarmee je jezelf voor de gek kon houden. Zo had je Eurocheques. Op een dag kreeg ik er daar onge vraagd tien van toegezonden door de bank. Wat een feest! Er stond geen cent meer op mijn rekening, maar aan de bar kon je cheques ge woon uitschrijven. Daarbij koos je vanzelfsprekend altijd voor het maximumbedrag van 300 gulden. Ik genoot, letterlijk, met volle teu gen. Totdat ik ontdekte dat de ei genaar van de zaak die indirecte inkomsten altijd even opspaarde. Een paar maanden later verzilver de hij alle cheques in één keer, waardoor ik opeens drieduizend gulden schuld had bij de bank. Veel geld voor iemand die leefde van studiefinanciering en wat in komsten uit een baantje als afwas- hulp. Er zat niets anders op dan meteen een baan nemen na het eindexamen. De prijs van een voorschot bleek geen vakantie te zijn. De Eurocheque zwoer ik af, maar niet veel later tuinde ik er toch weer in. In Middelburg ver schenen de eerste pinautomaten. Was dat even handig! De studiefi nanciering werd op een vaste da tum gestort. Je kon het bedrag steevast één minuut na midder nacht opnemen. De synchronisa tie van de automaten van verschil lende banken was echter nog niet optimaal. Als je een sprintje trok over de Markt kon je hetzelfde be drag vier keer opnemen. Op nieuw feest! Een rondje voor de hele zaak! Het was maar goed dat de banken daar al snel een tech nisch stokje voor staken. In de daaropvolgende jaren waren de trucjes niet meer nodig. Als stamgast mag je tenslotte meestal wel poffen, als de situatie daar om vraagt. Dat ook die oplossing soms leidt tot problemen en hila rische taferelen, herinner ik me nog maar al te goed uit de tijd dat ik zelf barman was. Maar dat verhaal vertel ik een vol gende keer. KATS - Voor auteur Gerard van der Wal is de uitgave over middel eeuws Kats die sinds deze week in de Zeeuwse boekhandel ligt zijn grote werk. Voor uitgever Matty Verkamman ligt dat an ders: het lijvige boek over Kats past geheel in het fonds van zijn uitgeverij Kick, die de naam heeft 'stoeptegels' uit te brengen. 'Cats vóór 1530' is meer een veel kleurige graniettegel. Van der Wal en vormgevers Lenny van Broekhoven en Onno de Graaf kregen alle ruimte om de rijke ge schiedenis van hun dorp uitge breid geïllustreerd en met vele zij- en omwegen uit de doeken te doen. Het 400 inwoners tellende kleine dorp aan de oostelijke boord van Noord-Beveland heeft een ridderlijk verleden dat maar een kleine meter onder het maai veld verscholen gaat. Het werd echter bedolven onder de Sint Fe- lixvloed en sleet in de tijden er na, uit de mensenheugenis. Het verhaal dat Van der Wal vertelt reikt echter tot ver in Zeeland en daarbuiten. Daarbij portretteert hij ook nog enkele hedendaagse Zeeuwse schatgravers en geschie denisfanaten, die onversaagd het ondergeslibte Zeeuws verleden bovengraven. Dat alles in een boek ad 25 euro, gebonden, in een oplage van dui zend exemplaren. Raakt Verkam man die kwijt? „Een boek als dit, met zo veel kleur, op mooi papier, zou eerder het dubbele kosten", erkent hij. „We hoefden niet te verdienen, maar het mocht ook niet ten koste gaan van de uitgeve rij. We hadden bijna tweehon derd intekenaars. Sinds de presen tatie afgelopen'zaterdag zijn er te gen de driehonderd verkocht. We zijn uit de kosten. De telefoon staat niet stil. Nu gaan we verdie nen", stelt Verkamman. Dat komt ook door de sponsor- ring die Van der Wal wist te ver zekeren. Van de gemeenten Goes, Tholen, Reimerswaal, Kapelle, Veere, Noord-Beveland (1530 eu ro, uiteraard) en Schoonhoven; vanwege vermelding in zo'n ver halend terzijde. „Al die zijwegen in het boek maken het ook commerciëel interessant." Zee wind droeg dankzij aandeelhou- dende dorpsgenoten bij en zo nog wat fondsen. „Gerard is wat dat betreft een echte duivelskunste naar", lacht Verkamman. Zelf knobbelt hij momenteel op groter werk. „Boeken van 35 tot 40 kilo. Vijftig bij vijftig centime ter. 800 tot 1000 bladzijden. Op naam gesteld, genummerd, in be perkte oplage. Een speciale lesse naar waar het op kan liggen, wordt meegeleverd. In Engeland heb je de Opus-reeks, zulke boe ken over clubs als Arsenal, Totten- ham Hotspurs. Dat over Celtic kost 1900 pond. Wij denken eer der aan een prijs van 1000 euro per boek. We spreken met twee voetbalclubs over zulke uitgaven. Die over de geschiedenis van het Nederlands elftal sinds 1905, het jaar van de eerste interlandwed strijd, komt er vrijwel zeker", meldt Verkamman: „Dat gaan we koppelen aan een televisieserie van RTL." Maar wat hij echt wil uitgeven is het Opus Zeeland: een schets van de provincie toen en nu in tien thema's, met de beste Zeeuwse fo tografen. „Ik wil in elk geval Ru- den Riemens. Er zijn drie provin cies waar zoiets dat kan: Limburg, Friesland en Zeeland. Iedereen die hier woont, heeft dat Zeeuw se gevoel. Dit is het juiste mo ment, met Plasterk die maar door blijft emmeren over herindeling. Het kan rendabel zijn." mjut* MIDDELBURG - De vernieuwde Oostperkweg is gisteren officieel in gebruik genomen als nieuwe toegangsweg naar de binnenstad van Middelburg. Wethouder Jo- han Aalberts deed dat door er met een aantal gasten overheen te rijden in een oldtimer verhuiswa gen en een paardentram. Bezoekers van Middelburg kon den na de opening van de N57 ook al via de oude Oostperkweg naar het centrum rijden. Maar die weg was niet ingericht op het gro tere aantal auto's. De weg is daar om aangepast, maar ook verlegd, zodat er een rechtere toegang naar de stad is en de rijbanen ge scheiden zijn van elkaar, foto Ruben Oreel Reden is een onderzoek naar de aanwezigheid van onder meer benzeen in het drinkwater. Water bedrijf Evides had na een onder zoek twijfels over de kwaliteit van het drinkwater, maar is daar voor niet verantwoordelijk bij die bedrijven. Zij krijgen hun drink water geleverd door Deltius, een dochterbedrijf van Delta. Daarom heeft Delta het water nogmaals onderzocht. Woordvoerder Arendo Schreurs van Delta benadrukt dat er op geen enkel moment overschrijdin gen van de normen zijn geconsta teerd. „Maar omdat een paar maanden geleden toch al was be sloten na de zomer het leidingen stelsel bij die bedrijven te vervan gen, hebben we geadviseerd het water dan voorlopig maar niet te drinken", zegt Schreurs. „Het wa ter kan wel gebruikt worden om te douchen en handen te was sen." door Edwin Mijnsbergen Rob van Hese en Edwin Mijnsber gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Zeelandboek Edwin Mijnsbergen door Claudia Sondervan Matty Verkamman, uitgever Een van de vele pagina's uit het boek 'Cats vóór 1530'. door Maurits Sep VLISSINGEN-OOST - Vijf bedrijven in Vlissingen-Oost kunnen de drink waterleiding de komende maanden niet gebruiken om water uit te drin ken. Dat gebeurt op advies van Del ta, dat in ruil daarvoor flessen drinkwater levert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30