'Dus vanwege subsidie, geven we zelf geld uit?' Na de zomer eerste bootjes in jachthaven Noordpoolexpert op bezoek 28 WALCHEREN BOLWERKEN Hoe staan de Middelburgse bolwerken erbij, vijfjaar na de voltooiing van de renovatie. Het plan behelst namelijk niet al leen de inrichting van het plein, dat op de kruising tussen Boule vard Evertsen en de Nolledijk is ontstaan na het weghalen van het oude frietkotje. Ook vernieuwing van camping De Nolle, inclusief camperplaatsen, hoort erbij en uit breiding van de midgetgolf aan de Van Woelderenlaan. Het zou de gemeente Vlissingen niet zijn als er geen subsidie mee gemoeid zou zijn. Ongeveer een derde komt van de provincie, al zijn de cijfers geheim. Gefluisterd wordt over twee ton subsidie. De rest moet de gemeente Vlissingen dus zelf bijleggen. Wat zijn de voorwaarden, wilde LPV'er Pim Kraan gisteravond van het college weten. „En in de plannen staat dat de camping 24 of zelfs 26 hotelkamers wil creë ren. Dit lijkt me niet passen bij de planologische plannen, laat staan bij het bestemmingsplan. We lo pen op de muziek vooruit, terwijl ik meer duidelijkheid wil." Eén van de voorwaarden, zei wet houder John de Jonge, is dat de werkzaamheden na de zomer star ten. „We krijgen nü de kans het plan deels door derden te laten be talen." Hij herinnerde de raad er ook aan dat de gemeente 'ten min ste de morele plicht' heeft het Koopvaardijmonument van Wes- sel Couzijn terug te zetten op de plek waar, al dan niet zo onge veer, het vandaan komt. Een andere voorwaarde is dat er minder traditionele kampeerplek- ken op de camping komen. Maar zo ver is de raad nog niet. Niek Peters van D66 vroeg zich af of de kruising niet veiliger kan voor fietsers, Coen van Dalen van de Christenunie zette vraagte kens bij de veiligheid van de trap met glijbaan naar het Badstrand en Barend de Lange van de PvdA betwijfelde het plan in zijn ge heel. „We hebben geen geld. Maar omdat we subsidie, zeg maar kor ting, krijgen, gaan we toch geld uitgeven. Is dat wel nodig?" MIDDELBURG - De wandeling met Marc van der Zwet begint bij De Hoop, de grote witte molen die als een baken oprijst vanaf het Vlissings Bolwerk. „De molens zijn iconen van het bolwerk en de stad." Van der Zwet is senior ontwerper bij Copijn Tuin- en Landschapsar chitecten te Utrecht. Tien jaar ge leden maakte hij dezelfde wande ling. Als verkenner voor zijn bu reau dat uiteindelijk de opdracht kreeg om het renovatieplan voor de beplanting van de bolwerken te maken. Onlangs was hij nog be trokken bij de renovatie van het Toorenvliedtpark. Van der Zwet: „Openbare parken zijn voor ons de pareltjes. Zoals een museum of een schouwburg dat voor een architect is." De Middelburgse parel, een offici eel rijksmonument, moest drin gend worden gereinigd en ge poetst. Van der Zwet: „Het was een bush-bush. In de jaren zeven tig was besloten de bolwerken ecologisch te beheren. Wildgroei van bomen, struiken en kruiden was het gevolg." Het kappen van bomen en verwij deren van bosschages wekten weerstand. Vooral bij de molens moesten bomen wijken. Bij de Seismolen op het Langeviele Bol werk houdt Van der Zwet even halt. Hij herinnert zich een bijeen komst met omwonenden. De mo len was ingesloten door een wind scherm van hoge kastanjes. „Ik heb de mensen mee naar de mo len genomen. Vanaf de stelling za gen ze hoe de takken de wieken raakten." Landschapsarchitect is een lastig beroep. Anders dan bij een ont werp voor een gebouw, duurt het jaren, soms decennia, voordat het eindresultaat zichtbaar is. Voor- beeld zijn de vier hemelbomen die zijn geplant waar de Seissin- gel het bolwerk doorsnijdt. De bo men zullen uiteindelijk een groe ne poort naar het wandelpad vor men, maar zijn nu nog beschei den boompjes. Doel van de renovatie was om het idee dat landschapsarchitect Broerse na de oorlog had, terug te brengen: een langgerekt park met fraaie doorkijkjes aan de buitenzij de en dichte begroeiing aan de binnenzijde. Copijn wilde ook een historische laag laten zien. Van der Zwet wijst naar de riet kragen. „Door die te verwijderen zou zichtbaar worden hoe scherp de oude verdedigingswerken in het water steken. Dat is niet over al gebeurd. Anderzijds hebben die rietkragen hun waarde doordat ze veel watervogels aantrekken." Co pijn wilde ook de toegankelijk heid verbeteren. Bij Klein Vlaan deren wijst hij op een paadje dat als een doorsteek naar de stad is gemaakt. Twee mannen zijn bezig met onderhoud. „Het langste park van Nederland", zeggen ze trots. Die gaan binnen twee weken het water in, vertelt Jorgen Geurts van AW Beheer die de jachtha ven aanlegt. „Dat is op verzoek van de gemeente Vlissingen. Nu Damen positief meedenkt, bij voorbeeld over hoe we proble men met de Koningsbrug kunnen omzeilen, gaat het bij de gemeen te ook een stuk vlotter. Het nieu- „Maar wel veel werk." Even voorbij de Noordpoort valt Van der Zwets mond open van verbazing. Hij ziet het kantoorge bouw van het Gasthuis, dat enke le jaren geleden pal tegen het wandelpad is neergezet. Bij de bouw is zelfs een stukje van het bolwerk afgeknabbeld. „Ongeloof lijk. We praten hier wel over een rijksmonument dat zo wordt aan getast." Die schending van het aangezicht van het park valt in het niet bij de Stadsschouwburg. De bakstenen klomp steekt al tientallen jaren met zijn door graf fiti bezoedelde achterzijde in het bolwerk. „We hebben voor dit deel geen plan gemaakt, omdat er toen nog onzekerheid was over de toekomst van het gebouw. Het zou natuurlijk prachtig zijn als dit gebouw zou verdwijnen en het bolwerk kan worden hersteld." De laatste van de vijf doorsnijdin gen van het langste park van Ne derland is de Koepoort. Langs het Veerse Bolwerk toont het park zich weer van zijn fraaiste zijde. Op het hoogste punt, de laatste klim voordat het pad eindigt bij de Nederstraat, staan de enige bo men die de inundatie van 1944 hebben overleefd: twee kastanjes, anderhalve eeuw oud, en nog in goede gezondheid. Van der Zwet ziet dat het groen hier en daar verslonst. Zaailingen schieten omhoog, bramen pieken door de beplanting „De gemeente koestert haar bolwerken, dat is mij wel duidelijk. Het gras wordt gemaaid, de paden schoongehou- den. Maar een park moet niet al leen onderhouden worden, maar ook beheerd. Dat gaat een stap verder en vergt een andere ma nier van werken en soms meer lef om af en toe stevig in te grijpen." Op de terugweg ziet Van der Zwet op het uitzichtpunt boven op de doorlaat een vrouw in lotus houding over de Langevielesingel uitkijken. Honden worden uitgela ten. Scholieren genieten van het zonnetje. Af en toe passeert een jogger. Van der Zwet: „Best veel mensen voor een doordeweekse ochtend. Het park wordt goed ge bruikt. Daar ben ik heel blij mee. Hier doen we het tenslotte voor." we bestuur pakt dit goed op. Wij zijn heel optimistisch." Als de eerste drijvers het water in zijn gegaan, legt AW de stroom aan en dan komen de ankerpun ten. Een week later is het de beurt aan de loopplanken. Daarna volgt de rest van de drijvers, de houten sanitairgebouwen en de inrich ting van het glazen huis als haven kantoor met café. Daarvoor moet nog een exploitant worden gevon den. De gemeente Vlissingen toont zich even optimistisch als AW over de tijdelijke jachthaven. Die zegt de eerste bootjes na de zo mer te zullen verwelkomen. OOSTKAPELLE - Poolreiziger Mare Cornelissen bracht donderdag een bezoek aan de Eben-Haëzerschool in Oostkapelle omdat een leerlinge van de school de meeste stemmen kreeg op een door haar ontworpen etiket voor een doucheproduct Het etiket moet mensen aansporen minder lang te douchen. De school gaat nu door naar de finale van WaterSpaarders. foto Lex de Meester door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - De glijbaan naar het Badstrand mag dan leuk lijken, Vlis- singse raadsleden zijn er nog niet over uit. Sowieso over het plan voor het Nolleplein niet. Werk in langste door Theo Giele Het Gasthuis heeft een hapje uit het bolwerk genomen. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het lijkt erop dat de gemeente Vlissingen haar belofte van een tijdelijke jachthaven in het Dok nu wél nakomt. De eerste drij vers staan in de verf. f Komen kijken naar internationaal toptennis? Entree gratis! Volgonsviawww.fecebook.com/ChaliengerZeelandof www.OriekleurChallengerZeeland.nl Héf internationale topsportevenement van Zeeland voor alle Zeeuwse tennis- ensportfans, als deelnemer en toeschouwer. Uw 3-jarige bijna naar school Welkom op één van onre BSO'sl www.kinderopvangwalche

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28