16 DIZZIE Franca Treur woonde dit voorjaar als gastschrijver in de gemeente Sluis. Afgelopen zondag vertrok ze weer naar Amsterdam. Speciaal voor deze krant zegt ze dag tegen West-Zeeuws-Vlaanderen. Debuut van Tjeerd Brakema wordt actieboek De VOC in Cambodja DE WOON GROEP at een dag om af scheid te nemen van de Zeeuws- Vlaamse kust. Nederland is net door naar de kwartfinales, na een 2-1 overwinning tegen Mexico. Ik had 2-2 ingevuld bij Leenhouts, op het idee ge bracht door het meisje achter de kassa. Ge lijkspel mag ook, zei ze, want de voorspel ling ging alleen over de eerste 90 minuten. Zei ze dat tegen iedereen? Heeft iedereen daarom 2-2 op zijn bonnetje gezet? Ik heb veel moeten denken aan mijn week van afzondering in de herfst van 2010 op Senneroog, een eilandje in het Lauwers- meergebied. Een project van de VPRO die wilde kijken wat er uit schrijvers komt als ze in volstrekte eenzaamheid zitten en vol ledig afgesneden zijn van alle communica tiemiddelen. Het onbewoonde eiland liet zich maar moeilijk temmen, toch had die wilde natuur wel aantrekkingskracht. Aan het eind van de week was ik het nog steeds niet zat, wel had ik zin om weer eens een mooie jurk aan te doen. Sinds ik op mijn achttiende vertrok van het Walcherse platteland, ben ik er nooit meer voor zo'n lange tijd terug geweest. Hooguit voor een week. En nu woonde ik ineens twee maanden in een huis in een polder. Het heet hier Zeeland, maar het klinkt en voelt al behoorlijk als West- Vlaanderen, dat ik bij toeval een heel klein beetje ken. Goed, er was één week waarin heimwee de kop opstak, dat was precies de week waarin ik de pers te woord heb gestaan. Ik ervaar- de het ineens als een huwelijk: je hebt ver plichtingen, je kan er niet vandoor zonder schade aan te richten. Maar een interview op tv geeft nooit het hele plaatje (je praat een uur en daarvan zenden ze maar twee minuten uit) en ik moet zeggen dat ik mijn gastschrijversschap als bijzonder pret tig heb ervaren. Ik heb de streek heel in tens beleefd, juist omdat ik hier was om in spiratie op te doen, en om te werken. Zo dra ik wakker werd, herinnerde ik me waar om ik hier was, en dus werkte ik ook hard. Natuurlijk neem ik ook Zeeuws-Vlaanderen mee naar Am sterdam. In de vorm van vliegen- poepjes op mijn laptop (groene) en Cad zand aan mijn 'sletsen'. In de vorm van woorden: Trenzen' aard beien, gekregen van Suzet Almekinders), 'wudder' en 'zudder', 'Sinte Pier', 'Schelde- gotiek', de 'berenning' van Aardenburg. (zie wikipedia.) In de vorm van sproeten en donkerbruin vel, getrainde onderbeenspieren van het fietsen, in de vorm van geuren in flesjes en potjes, gekocht in Sluis waar je verdwaalt in de luxe drogisterijen en je jezelf meer kwaaltjes toewenst, zodat je nog meer poe dertjes en druppeltjes kan kopen. In de vorm van verhalen over de bloei van Aardenburg in de 13e eeuw (toen al!), onze lieve vrouwe met de inktpot, de kastelen aan weerskanten van het Zwin en de ket ting daartussen, de Staats-Spaanse linies, oorlogen en smokkelroutes. In de vorm van herinneringen aan ritten met Eugene Wijffels en de bezoeken aan zijn familie. Aan een praatje met Anne- miek letten, de vrolijke burgemeester van Sluis, en met Justa van Hermon, die alles meer dan goed en secuur regelde. Aan Ar no Wolters die me twee maanden geleden met mijn koffer afhaalde van de pont. Aan Jo Kleinepier, mijn trouwste fan uit Melis kerke die in het Belfort was voor de literai re avond. Aan de afscheidsreceptie van Conny Almekinders als wethouder op de mondainste plek van Zeeland. Aan de bus- ritten naar Brugge, de fietstochten van en naar de pont, want ik had nog lezingen in Amsterdam. Aan het schreeuwuiltje dat maar niet stopte met piepen, de duif die een nest bouwde naast het raam en bij het verlaten van het nest steeds vergat dat ze niet door glas kon vliegen. Aan een nacht in een echte bedstee (voor het eerst!), een familiedag bij Groede Podium. Aan ge sprekken en discussies met vrienden in de tuin, die tussen de argumenten door lyri sche dingen riepen over de natuur. Aan de lakenvelders bij Terhofstede ('Drostie'), de dikbillen in het wit-blauw. De dijkhuisjes en de ooievaars, de beschilderde grafkel ders in de Sint Baafs van Aardenburg, de paptaart uit Groede die zo lekker klinkt, maar die ik nog steeds niet heb geproefd. Aan het tankstation van de hemel, aan AIX rosé van de Cadzandse traiteur. Ik zal het buitenleven missen, juist nu de zomer is begonnen. Gelukkig mag ik op 18 juli nog even terugkomen voor een 'af- scheidslezing' in de Sint Baaf in Aarden- burg, voor de opening van de Culturele week. Graag tot dan! ONVOLDOENDE SALDO De in Vlissingen woonachtige kunste naar Tjeerd Brakema (1980) debuteerde eind vorig jaar met de roman Onvoldoen de saldo. Puttend uit eigen ervaringen ver telt hij het verhaal van een jongeman die psychische problemen krijgt en ver slaafd raakt aan gokken. Er komt nu een tweede druk van het boek. Het landelijke Fonds Psychische Gezondheid verzorgt in samenwerking met uitgeverij Tobi Vroegh een speciale actie: wie het Fonds steunt met 15,- eu ro of meer ontvangt het boek Onvoldoen de saldo gratis thuisbezorgd. De eerste vijftig boeken zijn gesigneerd door de au teur. www.psychischegezondheid.nl/ onvoldoéndesaldo Dorsvloer vol confetti, 2009 De woongroep, 2014 j Met Cadzand aan mijn sletsen MUSKIETENGAT De VOC probeerde in de 17e eeuw een handelsmonopolie in hertenvellen te be machtigen in Cambodja. Cultureel antro poloog John ter Horst (1969) reist met de dagboeken van VOC-koopmannen in zijn rugzak naar het Cambodja van nu. In Muskietengat (Atlas Contact, 21,99 euro) komen verleden en heden samen. Franca Treur moest tijdens haar verblijf in West-Zeeuws-Vlaanderen heel wat fietsen, foto Mark Neelemans Franca Treur, Meliskerke, 1979 Romans: FRANCA TREUR - Cadzand, 29 juni 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16