14 DIZZIE Dizzie ni Een oorlog, een kleine jongen als hoofdpersoon, geschreven voor jonge lezers. De nieuwe roman van john Boyne doet in veel opzichten denken aan zijn bestseller De jongen in de gestreepte pyjama. De mooiste boeken ontdek je samen! Toen John Boyne bezig was met De jongen die zijn vader zocht, heeft hij er geen mo ment bij stil gestaan dat het rond de herdenking van de Eerste Wereldoorlog zou uit komen. „Het kwam niet in mij op dat de oorlog dit jaar honderd jaar geleden is begonnen." De boeken die hij schrijft, moeten tijdloos zijn. Niet geschreven rond een Verjaardag'. Dus het was toeval. „Maar wel een geluk kig toeval", vindt de schrijver. Bovendien kan het herdenkingsjaar hem ook dwars zit ten, bedenkt hij ter plekke. „Er verschijnen nu zoveel boeken over de Eerste Wereldoorlog, dat de concurren tie de aandacht van mijn boek kan afleiden." Als 'bewijs' dat hij niet is ge zwicht voor hét moment van een eeuw: „Ik heb al eerder een boek geschreven dat speelt in de tijd van de Grote Oorlog." Dat was De witte veer uit 2011. „Ik wist toen al dat ik nóg iets wilde schrijven met deze oorlog als decor." Een zonnige dag in Dublin. John Boyne (43) heeft de locatie voor het interview bepaald: de Star- bucks-vestiging op de tweede ver dieping van een overdekt winkel centrum in een buitenwijk van de Ierse hoofdstad, vlak bij zijn huis. Hij had op de fiets kunnen ko men, maar koos voor de auto. 'Ik ben die kale man in de lounge- chairs achterin het café'/sms't hij vlak voor de afgesproken tijd. Als of zijn hoofd niet overal door ie dereen wordt herkend. Sinds het succes van De jongen in de gestreepte pyjama gaat John Boyne over de hele wereld. Het boek is zes miljoen keer verkocht in 47 verschillende talen en ook de film werd een groot succes. Het was zijn vierde in een rij van acht romans voor volwassenen en vier voor jongere lezers. Toch noemt Boyne zijn boeken rond de Eerste Wereldoorlog, De witte veer en De jongen die zijn vader zochtde allerbeste die hij tot nu toe maakte. „Zo enthousiast als ik schrijf, wéét ik ge woon dat het resultaat echt goed zal zijn. Mijn intuïtie vertelt mij dat meteen. Maar op artistiek niveau kan ik pas als ik het na een jaar of vijf opnieuw herlees, de waarde van een roman inzien. Niet alles is even goed. Dat is oké, je kunt als schrijver niet steeds op grote hoogte werken. Maar op De jon gen die zijn vader zocht ben ik, sa men met De witte veer, het meest trots." De roman doet in veel opzichten denken aan De jongen in de ge streepte pyjama. Een oorlog, een kleine jongen als hoofdpersoon en geschreven voor zowel de jon ge lezer als iedereen die ouder is. Alfie wordt 5 jaar op de dag dat de oorlog uitbreekt. Op die ver jaardag vertelt zijn vader dat hij het leger zal versterken. Als Alfie 9 is, stopt de brieven stroom van hem. Zijn moeder lost dat op door te vertellen dat zijn vader op een belangrijke ge heime missie is. Alfie gelooft er niets van. Hij denkt dat zijn vader is gesneuveld. De bewijzen daar van zoekt hij in iedere krant. Wanneer de kleine jongen geld voor zijn moeder wil verdienen Herman Koch in de race voor de Parel Boek van Grémillon komt 28 augustus en schoenen gaat poetsen op een groot sta tion in Londen, raakt hij in gesprek met een arts. Via hem komt Alfie er toevallig achter dat zijn vader in een naburig zieken huis wordt behandeld vanwege shellshock, een oorlogstrauma als reactie op de waan zinnige ervaringen op het slagveld. Alfie be sluit dat hij zijn vader gaat redden. De Eerste Wereldoorlog is het decor, zegt John Boyne. Voor hem gaat het verhaal over de relatie tussen een vader en een zoon. „Alfie is een kind dat de rol van de volwassene overneemt, hij wordt de vader Alfie is een kind dat de rol van de volwassene over neemt, hij wordt de vader van zijn vader van zijn vader. Een kind dat in feite zonder ouders groot wordt. Een jongen die zijn fa milie wil samenbrengen. Hij is verdwaald in het leven. Zijn vader is weg, zijn moeder druk met overleven. De jongen moet de volwassene zijn." Daar wilde John Boyne over schrijven. „Want er zijn ook in deze tijd zo veel kin deren in een soortgelijke situatie. Door een scheiding, ziekte of omdat ouders het zo druk hebben met hun eigen leven, zijn ze er niet altijd voor hun kinderen." Dat maakt het verhaal universeel. Gek genoeg begon alles met het beeld van de schoenenpoetser. Waar dat vandaan komt? Hij heeft geen idee. Maar: „Ik wilde altijd al schrijven over een jongen die de schoenen van een ander poetst." Hier, in deze roman, kon hij het idee gebruiken. „Als je schoenen poetst, kom je mensen te gen. Hoor je dingen. Kan het toeval be staan." Dat brengt hem op zijn hoofdpersoon: een jongen die vecht om het gelukkige bestaan van vóór de oorlog terug te krijgen. Nooit zal John Boyne schrijven over mensen die ten onder gaan. „Mijn hoofdpersonen zijn altijd mensen die hun schouders onder de Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lezers vinden elkaar op Dizzie en de len daar hun liefde voor boeken. Ca naar Dizzie.nl BOEKVERFILMING Ik wil gelezen worden door Marjon Kok JOHN SO VN F. De jongen die zijn vader zocht John Boyne De jongen die zijn vader zocht Vertaling Ton Heuvelmans 240 blz. 17,50 euro Boekerij Koop dit boek op Dizzie.nl Zes nominaties voor de Parel, een prijs voor de beste boekverfil- ming. Op Dizzie.nl kun je de hele maand juli stemmen op je favo riet. Tot de kanshebbers behoren Herman Koch en Jonas Jonasson. WEBSHOP De val van de Franse schrijfster Hélè- ne Grémillon is vanaf 28 augustus te koop in de winkel van Dizzie.nl. Lees daar alvast de eerste recensies en ont- ül dek welke boeken er binnenkort ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14