Bocht door met piepende paardenbloemen RVD wint zaak over foto's Amalia 1600 klachten bij sluiting meldpunt misbruik rk kerk A I BINNENLAND 7 Wiebes meldt verduistering via fiscus van 20 miljoen 44 Prinses Amalia heeft ook recht op privacy en is niet vogelvrij m 7 juli ACTIE GELDIG T/M DEN HAAG - De Belastingdienst, het Openbaar Ministerie (OM) en de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst Fiod onderzoeken een transactie waarbij wellicht 20 mil joen euro is verduisterd. Staatsse cretaris Eric Wiebes (Financiën) heeft dat gistermiddag aan de Tweede Kamer gemeld. Volgens Wiebes gaat het om één enkele transactie, waarbij het be drag van rond de 20 miljoen onder verdachte omstandigheden ten on rechte is uitbetaald door de Belas tingdienst Het gaat volgens het on derzoek, tot nu toe, niet om toesla gen of inkomstenbelasting. Behal ve de inkomstenbelasting en de toeslagen, vormt de omzetbelas ting een belasting waar veel geld in omgaat. Waar en hoe het geld verduisterd is, kan Wiebes nog niet melden. Hij schrijft de Kamer: „Ik kan u op dit moment geen na dere informatie geven, aangezien het onderzoek van de Fiod, het OM en de Belastingdienst nog in volle gang is en ik dat onderzoek niet wil verstoren." Het OM beves tigt het strafrechtelijk onderzoek. Dat blijkt uit Europees onderzoek onder leiding van Wageningen UR. Natuurrubber komt van de rubberboom, die alleen in warme landen groeit. De rubberproduc tie is bovendien kwetsbaar; stel dat een ziekte de boom aantast? Daarom subsidieert Europa een onderzoek naar alternatieven. De woestijnplant guayule en de paar- denbloem bevatten allebei latex, de vloeibare versie van rubber. De guayule heeft als nadeel dat die, net als de rubberboom, alleen in warme landen groeit. Boven dien is het bij de guayule moeilij ker om de latex eruit te halen dan bij de paardenbloem, vertelt on derzoekscoördinator Ingrid van der Meer van Wageningen UR. De focus van het vervolgonder zoek ligt daarom op de paarden bloem. De Rüssische weltever staan, want die levert de meeste latex. Een hectare Russische paar denbloemen kan 200 kilo rubber opbrengen. Door paardenbloe men te kruisen, moet dit in de ko mende decennia omhoog kunnen naar 1.000 kilo per hectare. Veruit de meeste rubber, zo'n 70 procent van de wereldproductie, wordt verwerkt tot autobanden. Apollo Vredestein heeft inmid dels een paar banden van paarden- bloemrubber gemaakt en getest. De banden bleken sterk en slijt vast, weet Van der Meer. De latex zit bij de paardenbloem in de (pen)wortel en kan eruit worden gehaald door de wortel stuk te slaan of te malen en te ex traheren met heet water, waarna de latex komt bovendrijven. Tijdens dit proces kan uit de wor tel nog een andere stof worden ge wonnen, inuline. De voedingsin dustrie gebruikt die als zoetstof, in onder meer yoghurtdrankjes. „Momenteel is dat een vrij kleine markt. Wat je ook kunt doen, is de inuline opknippen, waardoor je een stofje overhoudt dat als ba sis kan dienen voor polymeren, waarvan bijvoorbeeld petflessen worden gemaakt", zet Van der Meer uiteen. De combinatie van rubber en inuline kan de paarden- bloementeelt wel eens econo misch heel interessant maken, denkt ze. Het onderzoek is nu zover, dat sa men met bedrijven wordt geke ken hoe op grote schaal het mees te uit de Russische paardenbloem kan worden gehaald, vertelt zij. Zo wordt een grote extractiema chine ontworpen, naar veredeling gekeken en de beste teeltmethode bepaald. Over twee jaar moeten de eerste demonstratievelden met Russi sche paardenbloemen zijn inge zaaid. Dit gebeurt niet in Wage ningen, maar in Zeeland, België en het Centraal-Aziatische Ka- zachstan. Dat is weliswaar geen Europees land, maar mag deson danks aanhaken bij dit onder zoek. „Het gaat nu eenmaal over Russi sche paardenbloemen, die groeien daar van nature." Doel is dat over tien jaar de eerste hectares paardenbloemen com mercieel worden bewerkt. Hoofdredacteur Erik Noomen is teleurgesteld maar legt zich bij het vonnis neer. Het blad plaats te vorig jaar april twee foto's van Amalia op een hockeyveld om de mediacode aan de kaak te stellen die de privacy van de ko ninklijke familie beschermt. Nieuwe Revu meent dat deze re gels niet passen in een moderne democratie. De rechter ging niet mee in de argumenten dat de samenleving er recht op heeft veel te weten van het toekomstige staats hoofd. „Zij heeft ook recht op privacy en is niet vogelvrij", aldus het vonnis. Daarbij speelt haar min derjarigheid een belangrijke rol. Volgens de rechter mag Amalia zich tijdens het beoefenen van haar hobby onbespied wanen, 'anders dan bijvoorbeeld tijdens een evenement als Koningsdag'. De rechter stelt dat het iedereen vrij staat de mediacode te bekri tiseren, maar dat bij de publica tie de afweging had moeten wor den gemaakt tussen de privacy van Amalia en de vrijheid van meningsuiting. De koning en koningin zijn ver heugd over de uitspraak, liet de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) weten. „Daarmee honoreert de recht bank de wens van de koning en koningin hun gezin te bescher men tegen privacyschendingen zodat hun kinderen, net als leef tijdgenootjes, een zo ongestoord mogelijke jeugd genieten." De schadevergoeding gaat naar een goed doel. Mannen zijn ver in de meerder heid onder de slachtoffers: 82 pro cent van de klachten kwam van een man. Ruim duizend klachten over sek sueel misbruik in de rooms-katho- lieke kerk zijn inmiddels afgerond. Sommige klagers trokken hun klacht weer in of troffen een schik king. Tot nu toe zijn meer dan 600 klachten gegrond verklaard. Bij een deel van die gegronde klach ten moet de compensatiecommis sie nog beslissen over de hoogte van de schadevergoeding. Het to taalbedrag van de tot gisteren toe afgeronde klachten komt neer op Mannen zijn in de meerder heid onder de slachtoffers: 82 procent van de klachten kwam van een man 13,7 miljoen euro. Een klager ont vangt gemiddeld 30.693 euro. Een verjaarde klacht indienen over seksueel misbruik in de ka tholieke kerk kan na vandaag niet meer. Woordvoerder Ben Spek man van het meldpunt sprak giste ren van een 'heel drukke dag', om dat klagers nog net voor de slui ting hun klaagschrift indienden. Mensen die eerder in 2014 een klacht indienden maar nog niet aan het klaagschrift zijn toegeko men, kunnen dat nog wel tot 1 ok tober doen. Het blijft ook nog mo gelijk klachten in te dienen over nog levende daders en niet-ver jaar- de zaken. Vorige week werd duidelijk dat de rooms-katholieke kerk 1 miljoen euro moet uittrekken voor schade vergoedingen aan slachtoffers van fysiek of psychisch misbruik. Dit geweld had geen seksuele kant, maar betrof pesten, slaan en inti midatie. Ruim duizend klachten over seksueel misbruik in de rooms-katholieke kerk zijn inmiddels afgerond Life compo 1 Galaxy S4 HPTablet 8 inch /3£fiPPii Incl. 200 belminuten I: Incl. lGBdatategoed Incl. onbeperkt sms GEHELE PERIODE!! DINSDAG 1 JULI 2014 door Saskia Wassenaar WAGENINGEN - Van paardenbloe men kun je prima autobanden ma ken. Bandenfabrikant Apollo Vre- destein heeft er al een paar getest. Je moet wel Russische paardenbloe men nemen. Een veld vol Russische paardenbloemen, op een veld ten oosten van Mos kou. foto HH AMSTERDAM - Met het publiceren van hockeyfoto's van prinses Ama lia heeft Nieuw Revu haar privacy geschonden. Volgens de kanton rechter in Amsterdam is de publica tie 'onrechtmatig'. Nieuwe Revu moet de foto's van de site halen en aan de prinses een schadevergoe ding betalen van duizend euro. Kantonrechter in Amsterdam door Koen Verhelst UTRECHT - Het Meldpunt Misbruik Katholieke Kerk heeft in de voor bije jaren in totaal 1585 klachten ontvangen. Na vandaag is het niet meer mogelijk verjaarde zaken aan te dragen. SAM SU? m Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 g Delft Hulst Spijkenisse Oud-Beijerland Naaldwijk Pijnacker IJsselstein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7