'Wij verlangen echt niet zoveel meer, hoor* Wandel- en fietsroutes MEESTERWERK 30 ZEEUWS-VLAANDEREN Wereldberoemd laatmiddeleeuws veelluik van de gebroeders Van Eyck in Gent blootgelegd met modernste technieken. REGIOAGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 1 JULI Na 65 jaar huwelijk is hun wen senlijst je nagenoeg leeg. Als fami lie en vrienden de moeite nemen om langs te komen om hen te feli citeren met hun trouwdag, dan is het Terneuzense echtpaar al dik tevreden. Zo gezegd, zo gedaan. Hoe anders was het tot vier jaar geleden. Toen trokken Job en Diny er nog regelmatig op uit. Tripjes met het vliegtuig naar de Canarische Ei landen, Indonesië en Portugal of lekker aan de Zeeuws-Vlaamse kust in hun stacaravan... Job en Di ny waren er altijd voor te porren. Een hersenbloeding bij Job gooi de roet in het eten. „Opeens was alles over. Auto weg, huis weg, sta caravan weg en naar De Blide ver huisd. Ja, daar hadden we het toch even moeilijk mee", vertelt Job. Het echtpaar woont sindsdien noodgedwongen gescheiden, maar deelt nog altijd lief en leed met elkaar alsof het de dag is dat ze elkaar op de kermis aan de haak sloegen. Diny viel op Jobs marinierskostuum. Wat Diny zo speciaal maakte? Job kan er geen woorden voor vinden. „Ik zou het echt niet weten. Maar het gevoel was meteen goed. En nog steeds!" GENT - Het Lam Gods blijft verras sen. Het uit twintig delen bestaan de veelluik dat jaarlijks honderd duizenden bezoekers naar de Sint Baafskathedraal in Gent trekt, is in restauratie sinds juni vorig jaar. De beste specialisten zijn ervoor aangetrokken die de tijd hebben, tot 2017, en die over de modernste onderzoekstechnieken kunnen be schikken. Het kon niet uitblijven dat dit nieuwe ontdekkingen zou opleveren. Het Lam Gods, geschilderd in de jaren 1420-1432, is in de loop der eeuwen vaak onderhanden geno men. Dat was niet altjjd even sub tiel gebeurd. De originele werken van de gebroeders Hubert en Jan van Eyck gingen schuil onder dik ke vernislagen, dat was bekend. Oude vernislagen waren veelal bij het aanbrengen van nieuwe niet weggehaald. Dat koekt op den duur lekker aan. Het is duidelijk dat bij de lopende restauratie eerst die vernislagen eraf moeten. Dat is met het eerste deel van het veelluik, de acht pa nelen aan de achterzijden van de zijluiken, afgelopen jaar gebeurd. Na het verwijderen van de vernis lagen stuitten de restaurateurs op een grote verrassing. Een aanzien lijk deel van de zichtbare verflaag bleek in werkelijkheid bij eerdere restauraties - met waarschijnlijk de beste bedoelingen - overschil derd te zijn. Met het oog, door de microscoop, is dat te zien, maar volstrekte ze kerheid was er nog niet. De mo ring van een stadsgezicht op Gent blijkt stukken lichter te zijn, waar door de dieptewerking veel ster ker wordt. Dit soort ontdekkingen zijn hart stikke mooi, maar wat moet je er vervolgens mee? De deskundigen van het Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium in Brussel zijn tot de conclusie gekomen dat het mogelijk is de overschilderin- GENT - Aan de restauratie van het Lam Gods in Gent zijn fiets- en wandelroutes gekoppeld. De wan delroute leidt langs wat nog over is van het vijftiende eeuws Gent zoals de Van Eycks dat hebben ge kend. De wandelroute is verkrijg baar in combinatie met een en treekaartje a twaalf euro voor de drie Lam Gods-locaties: Museum voor Schone Kunsten, Provinciaal gen netjes te verwijderen en het origineel in zijn volle glorie terug te brengen. Tot in 2017 wordt aan de restaura tie van het Lam Gods gewerkt in een speciale open ruimte in het Museum voor Schone Kunsten in Gent. De kosten bedragen zo'n 1,8 miljoen euro. Het Lam Gods krijgt daarvoor de orginaliteit van 1432 terug. Cultuurcentrum Caermerskloos- ter en Sint Baafskathedraal. Het ticket is geldig tot het einde van de restauratie in 2017. De fietsrou tes - twee stuks - leiden van Gent naar Wetteren, waar Arsène Goe- dertier verbleef. Hij staat bekend als de 'dief van het nog altijd ver dwenen paneel De Rechtvaardige Rechters. Toerisme Oost-Vlaande- ren maakte de fietsroutes. dernste technieken zijn in stel ling gebracht om onomstotelijke bewijzen te leveren. Bij de Univer siteit van Gent zijn de schilder werken met een digitale micro scoop tot in kleinste details driedi mensionaal in beeld gebracht. De chemische samenstelling van de schilderlagen is aan de Universi teit Antwerpen geanalyseerd met behulp van een fijne bundel rönt genstraling. De latere 'restaura teurs' gebruikten een ander soort verf dan de Van Eycks, ijzerrijker materiaal. De resultaten zijn verbluffend. De mantel van Joos Vijd, de opdracht gever van de Van Eycks, telt veel meer plooien dan gedacht. Achter zijn echtgenote Elisabeth Borluut blijkt 'opeens' een ragfijn spinne- web schuil te gaan. De schilde- HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur Kaarten; HULST - De Lieve, 13.30 uur: Prijskaarten; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 14.00 uur: biljarten, sjoelen, welfare; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten; 14.00 uur: Jeu de boules; Dorpscentrum, 17.1.5 uur: Solex en old ti mer brommerrit; 19.00 uur: Kermis wie lerkoers SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; ZUIDDORPE - SOKA PLUS, 14.00 uur: Kof- fiemiddag. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Diny Meijer (83) en Job Jansen (87) houden het maan dagmiddag bescheiden. Zoals het ze het eigenlijk elke dag rustig hou den. Gespecialiseerde restaurateurs voor alle bezoekers zichtbaar aan het werk in het Museum voor Schone Kunsten in Gent. foto's Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium Lam Gods geeft geheimen prijs Job en Diny Jansen-Meijer vierden gisteren op hun gemakje met familie en vrienden dat ze al 65 jaar zijn getrouwd, foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70