Terneuzen moet werken aan beter woonklimaat 'Klooster* bruist met Molenstraatfeesten I I I UITVERKOOP alles halve Gedichten Moens komen goed tot hun recht 66 Bezoekers kunnen door de wirwar aan gele borden hun bestemming niet vinden Tonny Wisse 28 ZEEUWS-VLAANDEREN WEGWERKZAAMHEDEN Vakantiegasten van Marina Beach bij De Braakman kunnen op smalle, tijdelijke weg voor probleem zorgen. S3 De WD neemt niet voor niets het BPSC als voorbeeld. In vijf jaar is dat bedrijf gegroeid van zo'n zestig tot vijfhonderd mede werkers. Een grotere groeier wat betreft werkgelegenheid is er niet in Zeeuws-Vlaanderen. Veel jon geren die speciaal voor het BPSC hierheen komen, kiezen echter lie ver Gent of Middelburg als woon plaats. Die oude steden spreken hen kennelijk meer aan dan Ter neuzen. „Blijkbaar is er een behoorlijke groep mensen die hier wel z'n brood verdient, maar geen deel uit wil maken van de gemeen schap", constateert WD-fractie- voorzitter Michiel Groeneveld in reactie op de meerjarenbegroting 2015-2018. Hij vindt dat een ge mis, want 'er zijn veel mensen bij die in een levensfase verkeren dat ze een huis zoeken en bezig zijn met het stichten van een gezin'. Terneuzen zou zich sterk moeten maken om die mensen binnen boord te krijgen en houden, stelt Groeneveld. Het woon- en vestigingsklimaat moeten verbeterd worden, is zijn oplossing. Terneuzen heeft (einde lijk) een woonvisie in de steigers staan. Volgens Groeneveld moet dat het startsein zijn om aan de slag te gaan, door particuliere wo ningbezitters een handje te hel pen, krotten te slopen en de ge blokkeerde nieuwbouw een im puls te geven. Hoe dat moet, geeft hij niet aan, maar de oproep is dui delijk. Een onderdeel van het vestigings klimaat is aldus Groeneveld ook de belastingdruk. De gemeente legt een steeds groter beslag op het gezinsinkomen, oordeelt hij. Het college van B en W wil de ko mende vier jaar de tarieven jaar lijks weer met drie procent verho gen, terwijl de stijging van het al gemene prijspeil (inflatie) heel wat kleiner is. Groeneveld laakt ook dat in Terneuzen de hoogte van de rioolheffing is gekoppeld aan de waarde van een woning. „Waarom zou je in Terneuzen gaan wonen als je elders een bete re infrastructuur kunt combine ren met lagere lasten?", vraagt hij zich af. Daarmee is in zijn visie de cirkel rond. Twee dagen feest met een kermis, een rommelmarkt, een braderie, optredens van dweilbands; dat zijn de Molenstraatfeesten in een notendop. De feesten gaan tot en met maandag door. Dan wordt er om 19.00 uur na jaren van afwe zigheid weer een wielerkoers ge houden. De festiviteiten beginnen echter al twee dagen eerder, op zaterdag. De verkeersvrije Cloosterstraat is 's ochtends het domein van deel nemers aan de kindervrijmarkt. Om 14.00 uur geeft burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst het startschot voor de ballonnenwed strijd. Verder kan er geklauterd worden op de klimwand, kunnen mensen paintballen en een heli- koptervlucht maken. Op het Hof te Zandeplein staat een kermis. Zondag staat er onder meer een optreden van André Hazes look-a-like Ronald Reinhart op het programma. Hij treedt op in café De Kastanje. Volgens de originele planning zou het werk aan de N61 ter hoog te van De Braakman een stuk ver der moeten zijn. Doorgaand ver keer zou gebruik kunnen maken van de rotonde en de nieuwe hoofdrijbaan, en gasten van Mari na Beach zouden op de rotonde moeten afslaan en via de parallel weg het park kunnen bereiken. Door het conflict tussen opdracht gever Rijkswaterstaat en aanne mer Rasenberg is het werk zo ver nog niet gevorderd. Al het verkeer wordt nog omgeleid via de toe komstige parallelweg en dus ligt de ingang van Marina Beach nog 'gewoon' aan de N61. Een pro bleem, vrezen omwonenden en weggebruikers. De dorpsraden van Hoek en Phillipine trokken al bij Rijkswaterstaat aan de bel. Die is in overleg met Rasenberg over oplossingen voor 'bepaalde situa ties'. Rijkswaterstaat en Rasen berg zijn terughoudend met offi ciële mededelingen. De zaak is im mers 'onder de rechter': de Raad voor Arbitrage van de Bouw moet nog een oordeel vellen over het conflict in een zogenaamde bo demprocedure. Toch is die procedure niet afhan- kelijk van de vraag wanneer en op welke manier er weer begonnen wordt met werken. De uitspraak van de arbitrageraad kan tot eind dit jaar op zich laten wachten. Zo lang duurt het niet voordat Rasen berg weer aan de slag gaat. In een kort geding bij de Raad voor Arbi trage, vorige maand, kreeg Rijks waterstaat immers het recht om Rasenberg een 'aanwijzing' te ge ven over hoe het werk voorlopig moet worden aangepakt. Mocht de Raad van Arbitrage later bepa len dat Rijkswaterstaat daarbij te hoge eisen gesteld heeft, dan moet de dienst de meerkosten be talen. Krijgt, aan de andere kant, Rijkswaterstaat volledig gelijk, dan betaalt Rasenberg de reke ning én moet het bedrijf wellicht ook aanvullende maatregelen ne men op weggedeelten die al (bijna) klaar zijn. Rasenberg is momenteel bezig met de voorbereiding van de nieu we manier van werken. Omdat de arbitrageraad in het kort geding Rasenberg wél het recht gaf om het werk stil te laten liggen, kan de aannemer niet gedwongen worden haast te maken. CONFLICT VOOR RAAD VOOR ARBITRAGE Die gedichten - samen 'Omme gang' geheten, twaalf verzen over de maanden van het jaar - heeft de Stichting Cultureel Aarden burg in een nieuw jasje laten gie ten. Geen stapstenen meer, maar kloeke borden waar, behalve de gedichten over onder meer de grasmaand, de hooimaand, de slachtmaand en de sprokkel maand, ook bijbehorende gravu res van Jacob Cats op staan. Deze kunstenaar moet overigens niet worden verward met zijn naamge noot, die als vadertje Cats in Groe- de wordt herdacht. Met het opnieuw presenteren van de Ommegang hoopt de Stichting Cultureel Aardenburg de poëzie- route door het stadje nieuw leven in te blazen. De stichting wil ook de andere gedichten in de route beter en duurzamer presenteren, maar zoekt nog naar sponsors. De gemeente heeft vorig jaar al laten weten de route te waarderen, maar heeft vooralsnog geen be drag uitgetrokken om gedichten borden te vernieuwen. Stichting Cultureel Aardenburg wil de route ook hier en daar ver leggen om de gedichten meer voor het voetlicht te brengen. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Jongeren die bij het Dow-servicecentrum BPSC werken, gaan liever buiten dan in Terneu zen wonen. Dat is een teken aan de wand, vindt de WD Terneuzen. In de beschouwing op de meerjaren begroting 2015-2018 van het colle ge van B en W pleiten de liberalen voor een beleid 'om burgers te ver leiden naar Terneuzen te komen en er te blijven'. door Bob Maes KLOOSTERZANDE - Wie dit week end richting Kloosterzande trekt, hoeft zich daar niet te vervelen. Het dorp is dan namelijk in de ban van de dertigste Molenstraatfees ten. Chaos dreigt door stilleggen werk aan N61 door Martijn de Koning HOEK - Stel je voor: wisseldag tij dens het hoogseizoen op vakantie park Marina Beach bij De Braak man, en dan de huidige verkeerssi tuatie op de N61. (Vakantiever keer wurmt zich door de smalle en bochtige bypass, parkbezoekers kij ken om zich heen waar ze precies moeten zijn, en auto's met cara vans zorgen - bij gebrek aan fat soenlijke uitvoegstroken - voor lan ge files. B en W Sluis Rasenberg werkt, in opdracht van Rijkswaterstaat, aan een recon structie van de N61 tussen Hoek en Schoondijke. Het werk kwam een aantal weken geleden stil te liggen door een con flict tussen beide partijen. Het ge schil gaat over de manier waarop onder meer drainage en asfalte ring plaatsvindt. Een kort geding bij de Raad voor Arbitrage van de Bouw volgde. Die bepaalde onder meer dat Rijks waterstaat het recht heeft om Ra senberg voor te schrijven hoe het werk gedaan moet worden. Later, tijdens een bodemprocedu re, velt diezelfde Raad voor Arbi trage een definitief oordeel over het geschil. +t*"o0 Vlietstraat 15, Terneuzen Tel-0115-614082 Bij ziekenhuis ZorgSaam door René Hoonhorst AARDENBURG - Petronella Moens werd in cultuurstad Aardenburg al geëerd. De bijziende predikants dochter heeft een borstbeeld bij de Sint Baafs en rondom die kerk zijn 12 gedichten van haar te lezen. Dick de Pooter en wethouder Albert de Bruijn (klappend, uiterst rechts) onthulden samen een gedicht van Petronella Moens. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68