a a I I Lam Gods geeft geheimen prijs 24 Maanden 50% korting en gratis de iPhone 4s twv €399.- BEVILANDIN en THOLEN 31 van €45.- voor Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc Vechtsportspecialist getuigt in strafzaak tegen Vlissinger die verdacht wordt van doden plaatsgenoot met één klap. _ll i3 w MIDDELBURG - De kans is heel klein dat iemand door een enkele klap het leven laat, zo zei vechtsportdeskundige Jan Bloem maandagochtend tegen de Middel burgse rechters. De Groningse wetenschapper was naar Middelburg gekomen om te getuigen in de strafzaak tegen Re ginald F. (24) uit Vlissingen. Hij wordt door het Openbaar Ministe rie verantwoordelijk gehouden voor de dood van Gerrit Planken. F. zou in de avond van 16 juli 2009 Planken op de hoek Bloemenlaan/Rooseveltlaan één enkele klap of stoot hebben gege ven waarna de man (40) viel, bleef liggen en later die avond in het ziekenhuis overleed. Uit de tenlastelegging blijkt dat de wervelslagader van Planken scheurde. Niet direct door de klap, maar door de heftige bewe ging die het hoofd maakt na de klap. Uit onderzoek blijkt dat het slachtoffer had gedronken. Daar door kan, aldus Bloem, hij te laat hebben gereageerd toen hij de vuist of hand van F. aan zag ko men. Volgens Bloem gaan spieren strak staan als iemand ziet dat hij wordt geslagen. „Door het ge bruik van alcohol kan die be- schermreflex vertraagd zijn." Uit het verhoor door de rechters blijkt dat F. die bewuste avond naar buiten ging om met wat vrienden te praten. Na enige tijd kwam Planken er ook aan. Vol gens de verdachte zou de man zich negatief hebben uitgelaten over mensen van Antilliaanse af komst. Daarop ontstond volgens hem een kort twistgesprek en zou Planken F. met een kopstoot heb ben geraakt. Toen de man daarna weer op F. afkwam zou de ver dachte hem één klap of stoot heb ben gegeven. De verdachte: „Meer echt niet." Het merendeel van de getuigen van het incident spreekt echter niet over een kopstoot. Wel zou Planken als eerste een klap heb ben gegeven. De verdachte bleef echter volhouden dat hij een kop stoot kreeg. Hij hield ook vol dat hij tijdens het incident met zijn rug bijna tegen een muurtje stond 'zodat ik geen kant op kon'. Meerdere getuigen hebben echter aangegeven dat de twee in de loop van het conflict van positie wisselden en dat F. op het laatst met zijn rug richting fietspad stond. De partner van Planken zei in haar slachtofferverklaring dat zijn dood grote gevolgen heeft. Hij was kostwinner en nu is zij afhan kelijk van de voedselbank. Ze kreeg na zijn dood te maken met jeugdzorg die zich zeer bevoog dend opstelde. „Ze bepalen alles." De rechtszaak wordt donderdag voortgezet. T: 0113-215652 Het Lam Gods, geschilderd in de jaren 1420-1432, is in de loop der eeuwen vaak onderhanden geno men. Dat was niet altijd even sub tiel gebeurd. De originele werken van de gebroeders Hubert en Jan van Eyck gingen schuil onder dik ke vernislagen, dat was bekend. Oude vernislagen waren veelal bij het aanbrengen van nieuwe niet weggehaald. Dat koekt op den duur lekker aan. Het is duidelijk dat bij de lopende restauratie eerst die vernislagen eraf moeten. Dat is met het eerste deel van het veelluik, de acht pa nelen aan de achterzijden van de zijluiken, afgelopen jaar gebeurd. Na het verwijderen van de vernis lagen stuitten de restaurateurs op een grote verrassing. Een aanzien lijk deel van de zichtbare verflaag bleek in werkelijkheid bij eerdere restauraties - met waarschijnlijk de beste bedoelingen - overschil derd te zijn. Met het oog, door de microscoop, is dat te zien, maar volstrekte ze kerheid was er nog niet. De mo dernste technieken zijn in stel ling gebracht om onomstotelijke bewijzen te leveren. Bij de Univer siteit van Gent zijn de schilder werken met een digitale micro scoop tot in kleinste details driedi- mensionaal in beeld gebracht. De chemische samenstelling van de schilderlagen is aan de Universi teit Antwerpen geanalyseerd met behulp van een fijne bundel rönt genstraling. De latere 'restaura teurs' gebruikten een ander soort verf dan de Van Eycks, ijzerrijker materiaal. De resultaten zijn verbluffend. De mantel van Joos Vijd, de opdracht gever van de Van Eycks, telt veel meer plooien dan gedacht. Achter zijn echtgenote Elisabeth Borluut blijkt 'opeens' een ragfijn spinne- web schuil te gaan. De schildering van een stadsge zicht op Gent blijkt stukken lich ter te zijn, waardoor de dieptewer king veel sterker wordt. Dit soort ontdekkingen zijn hartstikke mooi, maar wat moet je er vervol gens mee? De deskundigen van het Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium in Brussel zijn tot de conclusie gekomen dat het mogelijk is de overschilderin gen netjes te verwijderen en het origineel in zijn volle glorie terug te brengen. Tot in 2017 wordt aan de restaura tie van het Lam Gods gewerkt in een speciale open ruimte in het Museum voor Schone Kunsten in Gent. De kosten bedragen zo'n 1,8 miljoen euro. Het Lam Gods krijgt daarvoor de orginaliteit van 1432 terug. Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant 240MIN 180SMS 4 Vodafone Voordeel Web DINSDAG 1 JULI 2014 'Overlijden door enkele klap uniek' door Emile Calon 36 Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7, 4461 JC Goes E: info@sjaakvanzee.nl maten t/m 62 1/4, 64 en 57 Nu ook op maandagen geopend van 13.00 tot 17.30 uur. door Harmen van der Werf GENT - Het Lam Gods blijft verras sen. Het uit twintig delen bestaan de veelluik dat jaarlijks honderddui zenden bezoekers naar de Sint Baafskathedraal in Gent trekt, is in restauratie sinds juni vorig jaar. De beste specialisten zijn ervoor aan getrokken die de tijd hebben, tot 2017, en die over de modernste on derzoekstechnieken kunnen be schikken. Het kon niet uitblijven dat dit nieuwe ontdekkingen zou opleveren. De mantel van Joos Vijd, de opdrachtgever van de Van Eycks, telt veel meer plooien dan gedacht. Verdachte zat in totaal 36 dagen in voorarrest. Zijn zaak dient bijna vijf jaar nadat hij op 16 juli 2009 een inwo ner van Vlissingen met één slag tegen de grond sloeg waarna deze stierf. MIN SMS INTERNET VAN VOOR TOESTEL 180MIN 12ÖSMS 300MB 240MIN 18ÖSMS 400MB 360MIN 2405MS 400MB £40> €20.- €19.- £45> €22.30 GRATIS ast- €27.so GRATIS Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! Voor vragen en meer informatie-bel: 0900-0603(e 0.45 per gesprek)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63