Opmerkelijke liefdesgeschiedenis, met de kopman en met de knecht 12 TOUR DE FRANCE vooraf Engeland is het nieuwe centrum van de wielerwereld geworden. Barry Hoban blijft sceptisch. „De meeste Britten hebben een hekel aan fietsers op de weg." Spanjaard Alejandro Valverde mikt deze Tour de France op het podium in Parijs. „Hij is ijzersterk en heeft veel vertrouwen in het bereiken van dat doel", zegt zijn ploegleider Eusebio Unzué van Movistar. MOCHDRE - Als Barry Hoban het woord neemt in zijn idyllisch ge legen cottage in Wales luistert zijn vrouw Helen meestal adem loos toe. Naar de man die acht Tourritten won, wordt in Enge land sowieso nog geluisterd. Hoban (74) is uitgesproken. Zijn roots liggen in Yorkshire, het land van de mijnwerkers, waar de Tour zaterdag start. Hoban liet de nukkige streek eind jaren vijftig achter zich, om op het vas teland van Europa zijn geluk te zoeken als wielrenner. Het lukte hem. Hoban was snel aan de meet en dat scheelt een slok op een borrel voor wie pro beert te overleven in een andere wereld dan die waarin hij op groeide. Via Frankrijk kwam hij in België terecht. Hij trouwde de weduwe van zijn op de Mont Ventoux gestorven kopman Tom Simpson en keerde ruim dertig jaar geleden terug naar het ei land. Hoban ging er werken als vertegenwoordiger voor het in Wales (Newtown) gevestigde fietsenfabriekje Falcon. „Dat is ook de reden waarom we hier zijn komen wonen", zegt hij. Waarom hij er niet weer weg ging toen hij vijfjaar later Falcon verliet, laat zich raden. „Hier wil je toch niet weg?", wijst Hoban op het paradijsje dat Helen en hij hebben gecreëerd in de heu vels van Wales. Door alle groen vanaf het smalle, steile weggetje boven Mochdre is het stulpje niet te zien. Aan de andere kant worden ze iedere dag wakker met een adembenemend uit zicht op een glooiend groen land- Fietsen groeit als lifestyle. Maar renner worden, is wat anders. Het is een zware sport schap, waarin alleen de schapen voor enige beweging zorgen. Het is in deze rust dat de veelge vraagde gastspreker Hoban wei gert zich te laten meevoeren in de waan van de dag. De onder toon: Het wordt nooit iets met de wielercultuur in Engeland. Helen hoort er niet van op. Maar iedere Vastelander' die naar hem luistert, zal vragen: 'Pardon? Groot-Brittannië of Engeland geen wielerland? Jullie hebben de Tourwinnaars van 2012 (Brad ley Wiggins) en 2013 (Chris Froome) in huis. Jullie hebben met Mark Cavendish een renner die meer dan 25 Tourritten won. Jullie pakken karrenvrachten goud op de baan, jullie hebben Team Sky. Jullie hebben de Tourstart in Yorkshire en jullie leveren sinds september zelfs de president van de UCI. Iemand die de sport naar Brits model wil gaan hervormen'. Hoban hoort het vriendelijk knikkend aan. „Dat is ook zo, maar dat wil niet zeggen dat wij hier plots een wielercultuur heb ben. Britten houden van win- naars en gouden plakken, dat wel. Maar als iemand die nog re gelmatig een rondje rijdt, kan ik zeggen dat de gemiddelde auto mobilist nog altijd niets moet hebben van fietsers. They hate them. Voor de Brit is de weg be doeld voor auto's. Al het andere irriteert hem." De man die meer dan twintig jaar in Gent woonde, flapt er af en toe met Vlaamse tongval een Nederlands woord uit om zijn stelling te onderstrepen. „Wat wij niet hebben en jullie wel is een 'fietsepad' langs de weg." Zonder 'fietsepad' geen wieler cultuur, meent Hoban. „Wat je wel ziet, is dat fietsen als lifesty le enorm aan het groeien is. Hoban was een succesvol wielren ner en is daarnaast bekend als de man die de weduwe van zijn kop man trouwde. Helen had op dat moment twee kleine dochters: Joanne en Jane. Samen kregen ze een derde dochter: Daniëlle. „In Engeland herkent niemand me nog als de weduwe van", zegt He len. Daarbuiten voelt ze zich con stant in de verdediging gedrukt als het gaat om haar Tommy. Hij stierf tijdens de Touretappe naar Carpentras op de snikhete helling van de Mont Ventoux. De oorzaak was een tragische combi natie van veel factoren als hitte, koorts, uitputting en ongelukkig medisch ingrijpen. Maar het feit dat Simpson die dag ook amfeta minen had geslikt, deed hem vooral als dopingdode de geschie denisboeken ingaan. Helen was 17 jaar toen ze naar Duitsland trok om er de taal te le ren spreken. Later verhuisde ze naar Frankrijk om in Saint-Brieuc als au pair ook het Frans onder de knie te krijgen. „Een van de kinde ren wees me erop dat verderop in de streek een Engelse wielrenner woonde. Dat was Tom." Bij eén eerste gesprekje sloeg niet direct de vlam in de pan. Maar toen Simpson haar na een volgen de verhuizing naar Stuttgart plots kwam opzoeken vanuit Frankrijk, wist ze genoeg. „Hij vroeg me ten huwelijk en enkele maanden later waren we getrouwd." Toppunt van romantiek? Meer le Tou Geen 'fietsepad', dan ook geen wielercultuur door Ad Pertijs Ex-wielrenner Barry Hoban Barry Hoban beproefde in de jaren zestig en zeventig zijn geluk als wiel renner en won maar liefst acht ritten in de Tour de France, foto VI Images door Ad Pertijs MOCHDRE - Voor velen is ze nog altijd Helen Simpson, de weduwe van de in 1967 tragisch om het leven gekomen oud-wereldkam pioen Tom Simpson. Voor Barry Hoban is het gewoon al bijna 45 jaar zijn vrouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48