Echte gouden generatie hoort in de kwartfinale a juli 1990 Brasil 2014 7 'Alles was amateuristisch bij Ghana' Karagounis stopt 66 We hebben geen enkel probleem met Zwitsers en de immigranten Kevin-Prince Boateng heeft in een interview met de Duitse krant Bild keihard uitgehaald naar de Ghanese bond. „Ik had niet gedacht dat een voorberei ding op het WK en het toernooi zelf zo slecht georganiseerd kan worden voor de nationale ploeg. De hotels, de vluchten. Alles was amateuristisch." Hij klaagde on der meer over weinig beenruimte in het vliegtuig en over de hotels. „Ik moest van kamer wisselen. Het dak lekte zo erg dat het wel leek alsof er een privé-zwembad op de kamer was." Na 139 interlands vindt de Griek Giorgos Karagounis het welletjes. De middenvelder (37) liet na de uitschakeling door Costa Rica we ten dat hij zijn laatste interland heeft gespeeld. „De jonge spelers hebben waardevolle ervaring op gedaan, het is tijd om te stoppen." Niet Thibaut Courtois, misschien wel de beste doelman ter wereld, niet Eden Hazard en niet Kevin de Bruyne. De Belg die wél het WK-elftal na de groepsfase haal de? Daniel van Buyten. Terwijl de Rode Duivels bulken van vooral offensief talent, blonk de 36-jari- ge nestor van de ploeg van bonds coach Mare Wilmots tot op heden uit. Slechts twee spelers blokkeer den meer schoten en passes dan Van Buyten, slechts drie spelers veroverden meer ballen. Zijn uitverkiezing vertelt mede het verhaal van België op dit WK. De kille rapportcijfers uit de pou lefase (negen uit drie, één tegen doelpunt, een strafschop nog wel) zijn prima. Maar toch, de Duivels zijn nog niet echt los. Met kritiek in de media op het stroperige spel is De Bruyne evenwel snel klaar. „Voor ons telt enkel de winst. We willen er één meer maken dan de tegenstander. Er zijn echt geen makkelijke duels op dit WK, dus vind ik het stom te zeggen dat we niet goed speelden", stelt de mid denvelder van VfL Wolfsburg. Maar adel verplicht en vanwege de status van gouden generatie - vijfde titelfavoriet vóór de WK- start - is België vanavond favoriet in de achtste finale tegen de VS. Al heeft bondscoach Mare Wil mots kopzorgen. De hamvraag is of aanvoerder Vincent Kompany, kampend met een liesblessure, kan spelen. Wilmots: „Hij speelt niet als hij 80 procent is. Met Van Buyten en Nicolas Lombaerts heb ik ook een goed duo." Collega Klinsmann heeft zijn ei- gen zorgen. Jozy Altidore liep een hamstringblessure op tegen Gha na en sindsdien speelt Clint Dempsey als diepste spits. Maar Klinsmann is optimistisch en hoopt dat Dempsey vanavond weer gezelschap krijgt van de ex- aanvaller van AZ. Ondertussen heeft de Duitse coach familiele den van zijn spelers aangeraden hun vluchten naar huis om te boe ken naar de eerstvolgende moge lijkheid na de WK-finale. Want de VS, zo luidt de boodschap, is nog lang niet klaar in Brazilië. België ziet dat toch anders. Zo daagde premier Elio Dj Rupo pre sident Obama op twitter uit: 'Hey @BarackObama, ik wed voor enke le uitstekende Belgische biertjes dat onze Rode Duivels de kwartfi nales zullen bereiken'. Blijft wennen, zo veel zelfbewust zijn bij de Belgen. Maar zo hoort het ook. Net zoals een gouden Bel gische generatie minimaal in de kwartfinale van het WK hoort. gen Honduras (3-0), maakte Drmic indruk door twee van de drie doelpunten van Xherdan Shaqiri voor te bereiden. Shaqiri, het natuurtalent dat in voormalig Joegoslavië werd geboren. Het seizoen van de 21-jarige Drmic is eigenlijk al geslaagd. In zijn eerste seizoen in de Bundesli- ga kon hij met zeventien doelpun ten Nürnberg niet behoeden voor degradatie, maar was hij wel één van de smaakmakers van de com petitie. Arsenal toonde interesse, maar Drmic tekende vorige maand voor vijf seizoenen bij Bayer Leverkusen. Van de gouden ploeg uit 2009 hebben ook Granit Xhaka (Alba nees bloed) en Ricardo Rodriguez (half Spanjaard, half Chileen) het tot de hoofdmacht geschopt. Het misschien wel beste Zwitserland van de laatste decennia is er dank zij de vele immigranten. „Onze kracht ligt in de teamspi rit", zegt aanvoer Gökhan Inler, die ook de Turkse nationaliteit heeft. „We voelen ons allemaal Zwitser. Het belangrijkste is on derling respect. Dat heeft bonds coach Ottmar Hitzfeld al op zijn eerste dag, zes jaar geleden, tegen ons gezegd." Na dit toernooi stopt de Duitse coach. Inler: „We zijn hem veel dank verschuldigd. Na het vorige WK is er veel veranderd en zijn we aan een nieuw tijdperk begon nen. Hij heeft onze jonge ploeg snel volwassen gemaakt. En dat was niet makkelijk." Oranje is op vakantie gestuurd, verzopen in een poel vol frus tratie en fricties. Het WK gaat in 1990 verder met de kwartfinales. Daarin speelt Kameroen op 1 juli in Napels tegen Engeland. Aan de voet van de Vesuvius beleeft het WK zijn laatste eruptie van Afrikaans voetbalplezier. Pas in de 84e minuut kan Engeland uit een strafschop het vuur doven, in de verlenging volgt de knockout: 3-2. Kameroen is met vooral ama teurs uit eigen land en tweede rangsprofs uit Frankrijk naar Ita lië gekomen. Op het laatste mo ment beveelt president Paul Biya dat Roger Milla in de selectie moet worden opgenomen. Milla, die volgens zijn paspoort Miller heet, is 38. Bij een clubje op het eiland Réunion in de Indische Oceaan breit hij kalmpjes een einde aan een mooie carrière. Milla is slechts een late invaller in het openingsduel van het WK, waarin Kameroen titelverdedi ger Argentinië aanpakt en verras send wint: 1-0. Hij blijft wissel speler; met steeds meer minuten én scorend. Met vier treffers van Milla bereikt Kameroen de kwartfinale, de veteraan groeit uit tot smaakmaker van het WK. Op elk doelpunt laat hij een op vallend jubel-tafereel volgen, de Milla-shuffle. Daarvoor rent hij steeds naar de hoekvlag. Daar volgt dan zijn dansje: linkerhand losjes op de buik, heupen los, het lichaam lichtjes voorover. Een ri tueel dat in veel varianten navol ging zal krijgen. Tegen Engeland scoort Milla niet. Hij brengt de Britten wel van de kook. Met Paul Gascoigne duel leert Milla zo handig, zo ge smeerd, dat hij een strafschop af dwingt. Een glanzend passje van hem effent het pad naar 2-1. In de slotfase wordt de Afrikaanse droom verstoord, maar er is na te rugkeer alle reden voor een mas sale hulde in Kameroen. dinsdag 1 juli 2014 Weet u 'alles' van voetbal? En houdt u van spelletjes? Dan Is de dagelijkse WK-quiz zeker iets voor u. Tijdens dit WK kunt u op de website van deze krant antwoord geven op in to taal tweehonderd vragen. Al leen de inzendingen die hele maal correct zijn dingen mee naar de prijzen: een keur aan sportboeken. Iedere dag kiezen we een win naar uit de goede inzenders. /wk2014 De WK-quiz door Peter Leijsten SALVADOR - Voor het eerst sinds 1986 kan België weer eens de kwartfinales van een WK bereiken. Vanavond staan in Salvador de Ver enigde Staten van trainer Jürgen Klinsmann in de weg. Klinsmann raadt aan vlucht naar VS om te boeken tot de eerste mogelijkheid na de finale Terwijl de Rode Duivels bul ken van het talent, blonk de 36-jarige verdediger Daniel Van Buyten uit Aanvoerder Gökhan Inler door Henk Mees 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43