2014 Mailbox Mathieu Valbuena is vaak het mikpunt van spot. Nu leidt hij Fransen naar zege. Teamspirit en respect zijn de codewoorden bij immigrantenzoons 6 Brasil 2014 Ottmar Hitzfeld gelooft in 'zijn' Zwitserland, dat vandaag tegen Argentinië speelt. „We kunnen geschiedenis schrijven. In één duel is alles mogelijk." 18 april: Hey, dank voor je mail- tje, leuk weer van je te horen. En veel te lang geleden inder daad, dus 13 juni lijkt me gezel lig. Tot dan! Groeten, Diederik. 9 juni: Hoi, nog even over vrij dag, ik zie nu dat Nederland dan tegen Spanje speelt. Zou je het heel erg vinden om onze afspraak een week te verzet ten? Alvast dank! Groeten, Die derik. 16 juni: Ben ik weer. Ja, stom verhaal dit, maar vrijdag speelt Italië tegen Costa Rica en ik dacht vorige week dus dat dat een heel saaie wedstrijd zou worden, maar nu heeft Costa Rica geweldig gespeeld tegen Uruguay, dus nu wil ik dit duel toch niet missen. Ik zou wel de dag erop kunnen, vanaf 19.00 uur. Dan begint de twee de helft van Argentinië-Iran, maar ik ga ervan uit dat die wedstrijd voor rust al beslist is. BRASILIA - Op sociale media cir culeert al weken een nagemaakt Panini-plaatje waarop je alleen zijn haar, voorhoofd en een deel van zijn ogen ziet. Het is grap pig bedoeld, maar ook om nog eens te benadrukken dat Ma thieu Valbuena heel erg klein is. De middenvelder liet gistera vond echter wel zien dat hij de kleine grote man is van de Fran se ploeg. Valbuena stond aan de basis van twee goals, waardoor ten koste van Nigeria de kwartfi nale werd bereikt. Dat gefabriceerde Panini-plaatje is niet de enige foto die wordt gebruikt om de spot te drijven met Valbuena. Bijna een jaar ge leden werd hij tijdens de oefen wedstrijd tegen België op de ge voelige plaat vastgelegd, om ringd door Marouane Fellaini (1.94 meter) en Vincent Kompa- ny (1.90 meter). De Fransman is 1.67 meter, een stuk kleiner dan de twee Belgen, maar leek op die foto echt twee keer zo klein. Gisteravond dook er één op van Valbuena die een hoekschop nam. Hij was net iets groter dan de cornervlag. Maar Valbuena was in de tweede helft ook vaak ongrijpbaar voor de beresterke Nigerianen. De 29-jarige Valbuena moet al ja ren tegen grotere kerels opbok sen. Het gaat hem uitstekend af. Bij Olympique Marseille, waar hij al sinds 2006 speelt, is hij van grote waarde. En in de Fran se nationale ploeg laat Valbuena dit WK zien dat zijn creativiteit en passing van cruciaal belang zijn. Met zijn fraaie traptechniek kan hij een wedstrijd openbre ken. Frankrijk had zo'n ingeving gis teravond in Brasilia ook echt no dig, want de ploeg haalde lange tijd niet het gewenste niveau. Was dit de ploeg waarvan het Nederlands elftal en Louis van Gaal op woensdag 5 maart een wake-upcall kregen? Bijna vier maanden geleden had Oranje in Parijs helemaal niets te vertel len. De Franse basiself van toen en die van gisteravond verschil de slechts op twee posities. Toch was Frankrijk lange tijd onher kenbaar, ook al door het verras send frisse voetbal van Nigeria. De Afrikanen dachten ook op voorsprong te komen, maar spits Emmanuel Emenike stond een paar centimeter buitenspel. Aan de andere kant van het veld red de Vincent Enyeama prachtig op een volley van Paul Pogba. De Fransen oogden wat geïrri teerd. De Nigerianen bleven aan vallen, maar konden zoals wel vaker de trekker niet overhalen. Over de scheidsrechter hadden de Fransen kort na rust overi gens niets te klagen. De Ameri kaan Geiger had Blaise Matuidi met rood weg kunnen sturen maar hield het bij geel. De Fran se middenvelder kwam met ge strekt been in op Ogenyi Onazi, die met een brancard van het veld werd gedragen. Met elf tegen elf en na het in brengen van Antoine Griez- mann voor de statische Olivier Giroud kreeg Frankrijk halverwe ge de tweede helft meer en meer de overhand. Enyeama red de op een inzet van de tot dat moment onzichtbare Karim Ben- zema, die de bal via zijn been in de rebound nog bijna binnen zag rollen. Victor Moses kon de bal net voor de lijn weghalen, maar de Franse druk bleef toene men. Benzema schoot voor langs, Yohan Cabaye raakte met een fraaie volley de onderkant van de lat en Enyeama redde op nieuw, deze keer op een kopbal van Benzema. De doelman keep te sterk, maar vooral op zijn lijn. Bij hoge ballen zat Enyeama er een paar keer naast en dat brak Nigeria uiteindelijk op. Bij een corner van - wie anders dan - Valbuena ging hij met zijn ver keerde hand naar de bal. Pogba zag ineens een verlaten doel voor zich en kopte de ï-o bin nen. Een paar minuten later speelde Valbuena zich weer eens vrij en zag hoe zijn voorzet door Yoseph Yobo achter zijn ei gen doelman werd gewerkt: 2-0. Het was geen toeval dat Valbue na daarna van bondscoach Di- dier Deschamps nog een pu- bliekswissel kreeg. De midden velder kreeg een staande ovatie, gevolgd door een stevige knuffel van zijn coach. Deschamps, zelf 1.74 meter, had als speler een prachtige carrière en werd in 1998 als aanvoerder wereldkam pioen. Die prestatie kan hij als coach evenaren. Misschien lukt het de komende weken wel, met Mathieu Valbuena als de kleine grote man van Frankrijk. 24 juni: Hai. Sorry van zaterdag, maar Messi scoorde dus pas in de extra tijd. Ik zou nu toch de 29e kunnen trouwens. Had eerst gezegd van niet, vanwege Italië-Ivoorkust, maar dat wordt nu Costa Rica-Grieken- land, dus misschien dat we dan iets kunnen gaan drinken? 28 juni: Sorry, toch wel een be langrijk duel eigenlijk. Maar meteen na afloop dan? Zin in! 29 juni: Verlenging, sorry, ben er over drie kwartier. 30 juni: Waar was je nou giste ren? Hoe zit jij in augustus? Al snel dook op internet een elftal foto op van de nationale voetbal ploeg. Daarop waren de (kinde ren van) migranten uitgegumd. Drie spelers bleven over. Het zorgde online voor discussie en woede. Zwitserland is sterk verdeeld over de kwestie. Het WK zal de tegenstanders van het quotum, dat nog niet is inge voerd, wellicht helpen. Liefst 15 van de 23 spelers hebben roots buiten Zwitserland. Josip Drmic, vermoedelijk de Zwitserse spits vanavond in de achtste finale tegen Argentinië, ondervond aan den lijve hoe streng het eraan toe gaat. Gebo ren in Zwitserland, uit Kroatische ouders, moest hij om een Zwit sers paspoort te verkrijgen een inburgeringscursus doen. Tot twee keer toe zakte Drmic, met grote gevolgen. Want zonder pas poort kon hij niet voor Zwitser land uitkomen op het WK tot 17 jaar, in 2009 in Nigeria. Thuis op tv zag Drmic zijn landgenoten de finale winnen, met 1-0 van het Afrikaanse gastland. Het doelpunt werd gemaakt door Haris Seferovic, één van de topsco rers van het jeugdtoernooi. Zijn ouders komen uit Bosnië en vluchtten eind jaren tachtig naar Zwitserland. Dit WK strijden de immigranten- zoons Drmic en Seferovic om de positie in de punt van de aanval van de Zwitsers. Want uiteinde lijk slaagde Drmic wel voor de in- burgeringstest. Waarschijnlijk krijgt hij vanavond de voorkeur. In de laatste groepswedstrijd, te- Valbuena is de kleine grote man door Barry van der Hooft ACHTSTE FINALE: FRANKRIJK - NIGERIA Scoreverloop: 79. Pogba 1-0, 90+1. Yobo 2-0 (eigen doelpunt). Scheidsrechten Geiger (VS). Toeschouwers: 67.882. Cele kaart: Matuidi (Frankrijk). Frankrijk: Lloris, Debuchy, Varane, Kos- cielny, Evra, Pogba, Cabaye, Matuidi, Valbu ena (90+4. Sissoko), Giroud (62. Griez- mann), Benzema. Nigeria: Enyeama, Ambrose, Yobo, Ome- ruo, Oshaniwa, Odemwingie, Onazi (59. Gabriel), Moses (89. Nwofor), Mikel, Mu- sa, Emenike. De kleine Franse middenvelder Mathieu Valbuena wordt op de huid gezeten door Peter Odem wingie van Nigeria. foto VI Images door Rik Spekenbrink I Josip Drmic en Xherdan Shaqiri voelen zich Zwitser, foto VI Images SAO PAULO - De Zwitserse bevol king stemde eerder dit jaar op een referendum nipt vóór het instellen van een quotum voor het aantal mi granten uit de Europese Unie dat het land mag binnenkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42