Psycholoog en Pinto inspireren doelman Navas Brasil 2014 3 „Het ziet er niet goed uit", zei een woordvoerder van Oranje over de liesblessure van Nigel de Jong. Een MRI-scan moet nu uitsluitsel geven. Costa Rica mist verdediger Miller mm Costa Rica moet zaterdag tegen Nederland, in de kwartfinale van het WK, verdediger Roy Mil ler missen. De 29-jarige speler van de New York Red Bulls heeft een hamstringblessure in zijn linkerbeen, meldt de voet balbond van Costa Rica. Miller liep de kwetsuur vrijdag al op in de training, bij het oefenen van de strafschoppen. Daarom ont brak hij zondag ook al in de acht ste finale tegen Griekenland, die door Costa Rica werd gewonnen door na verlenging de straf schoppen beter te nemen. bloeien in de ploeg. „Het is mooi om te horen dat veel mensen mij de beste speler van het toernooi vinden, maar ik ben daar niet mee bezig. Het gaat mij om het team, om hoe we met zijn allen spelen. Iedereen is scherp, elke speler op de bank staat er als het nodig is. Dat laten ze telkens weer zien." Robben voelt zich als gelouterde international verant woordelijk voor het team. „Ik wil bepalend zijn, maar probeer sa men met de andere ervaren jon gens de groep mee te trekken naar grote hoogtes. Er zijn straks nog maar acht teams over. We hebben zeker een kans." Wat moesten ze toch met Jorge Luis Pinto? De missie van de Co lombiaan als bondscoach van Cos ta Rica was krap tien jaar eerder al eens mislukt en prompt kwam de voetbalbond in 2011 weer met hem op de proppen. Drie jaar la ter is elk voorbehoud verdwenen. Pinto (61) maakte van het nietige Costa Rica dé WK-verrassing. Niet eerder haalde het land de laatste acht. Rafael Ortiz van de christendemocratische partij PUSC stelde daarom al voor de Co lombiaan ereburger te maken. Pinto, die voor elk duel het volks lied van Costa Rica meezingt, wil er voorlopig nog niets van weten. Zijn klus in Brazilië is niet af. Ook tegen het Nederlands elftal ziet hij kansen voor Los Ticos. Pinto, zelf nooit profvoetballer, staat bekend om zijn indrukwek kende motivatiespeeches en zijn geweldige voorbereiding. Tot in detail heeft hij Costa Rica klaarge stoomd voor het WK. De ploeg is fit, scherp, gedreven. Pinto schept de voorwaarden, vervolgens is het aan de topspelers om het elftal bo ven zichzelf uit te laten stijgen. Bijvoorbeeld aan Bryan Ruiz, Cel- so Borges en Joel Campbell. En, zoals tegen Griekenland, aan doel man Keylor Navas. Want Costa Ri ca heeft Pinto weliswaar in de ar men gesloten, Navas is de echte held van het land. In het laatste half uur tegen de Grieken hield hij Costa Rica overeind toen de ploeg na de rode kaart voor Óscar Duarte met tien man stond. Het wereldkampioenschap in Brazilië is zijn doorbraak bij het grote publiek, maar de 27-jarige Navas had zich bij zijn Spaanse club Levante al wel bewezen. Hij had afgelopen seizoen zelfs de meeste reddingen van alle keepers in de Primera Division. Maar die ene redding in de straf- schoppenserie maakte Navas op slag wereldberoemd. Op fabelachtige wijze tikte hij de inzet van Theofanis Gekas uit de hoek. De strafschop van de Griek was niet eens slecht, maar Navas wist precies wat hij moest doen. „Gekas was mijn ploeggenoot bij Levante in het seizoen 2012-2013. Ik dacht aan wat hij tijdens de trainingen altijd deed. Ik was er van overtuigd dat hij zijn penalty precies op die manier zou ne men", vertelde Navas. De doelman van de verrassende kwartfinalist en komende tegen stander van Oranje kon zijn geluk niet op. „Jaime Perozzo, de team psycholoog, kwam voor de straf schoppen naar me toe, sprak over mijn kinderen. Dat hun vader het land iets onvergetelijks kon ge ven. Dit is een overwinning voor alle Costa Ricanen. Ik ben God dankbaar dat het is gelukt." krijgt, heb je als coach het geluk aan de kont hangen. Dat vindt Van Gaal, die al twin tig spelers op dit toernooi ge bruikte, overigens zelf ook. Nor maal gesproken is hij niet te be roerd om te zeggen dat alles is be redeneerd, maar in het geval van de gouden wissels plaatst hij wel een nuance. „Natuurlijk hebben we met elke invaller een bepaal de bedoeling, maar je moet als coach ook de mazzel hebben dat het dan zo uitpakt." Dat Louis van Gaal een strateeg is, zal waarschijnlijk alleen zijn eeuwige rivaal Johan Cruij ff be strijden. Maar zelfs in het brein van de meester ontstaan wel eens ideeën die in de praktijk niet werken. Zo moest Van Gaal zichzelf halverwege de wedstrijd tegen Australië corrigeren, omdat zijn strijdplan voor geen meter klopte. Afgelopen zondag verbaasde hij met de vervanging van Daryl Jan maat voor Paul Verhaegh. Het nut van die ingreep ontging ve len en werd in de wedstrijd ook niet duidelijk. Maar doordat Oran je in die duels geen schade op liep, werden de betwistbare keu- zes van de coach naderhand nooit een thema. En als dan de beslissing om de rechtsbenige aanvaller Dirk Kuijt linksback te zetten ook nog niet verkeerd af loopt, weet je het zeker: laat Van Gaal maar schuiven. SCOREN OP JUISTE MOMENT Voetbal is een sport van momen ten, zeker op het allerhoogste ni veau waar de kleinste details de grootste gevolgen kunnen heb ben. Het bewijs daarvoor wordt in Brazilië geleverd door Oranje, dat er patent op heeft de tegen standers pijn te doen terwijl zij juist het gevoel hebben de baas te zijn. Denk bijvoorbeeld maar eens aan de wedstrijd tegen Span je toen David Silva een opgelegde mogelijkheid op 2-0 onbenut liet, waarna Robin van Persie even la ter meteen toesloeg. Of neem de wedstrijd tegen Au stralië. Bij de stand van 2-2 kre gen 'de Aussies' een niet te mis sen kans, die ze echter wel ver prutsten. Terwijl de Australiërs nog treurden, profiteerde Depay aan de andere kant van een fout van de doelman. En zondag was daar het Mirakel van Fortaleza. Het einde dreigde, maar in een dolle slotfase werd al les op z'n kop gezet. Mooier kon je het achteraf niet hebben. Voor het WK hadden maar wei nig mensen naar deze route geke ken, omdat bijna iedereen er van uit ging dat de tweede plaats in de groep achter Spanje het hoogst haalbare zou zijn. Een achtste finale tegen Brazilië, daar zou het in het meest gunstige ge val wel op uitdraaien, zo was de gedachte. Maar hoe anders is het gelopen. Na de verrassende groepswinst, die uiteraard wel zelf werd afge dwongen, opende het toernooi- schema zich opeens als de Rode Zee voor Mozes. Italië, Uruguay, Engeland: nog voordat Oranje een hap kon nemen waren ze al opgeslokt. Een achtste finale te gen Mexico en een kwartfinale te gen Costa Rica: hoe vaak komt het op een WK voor dat je - met alle respect - zulke tegenstanders ontmoet op weg naar de laatste vier? Grote spelers gloriëren als de he le wereld meekijkt. Arjen Rob ben is op dit WK fitter dan ooit, en misschien wel beter dan ooit. En als bij hem alles samenkomt is hij een absolute wereldtopper, die ook op dit podium nagenoeg in zijn eentje wedstrijden kan be slissen. dinsdag 1 juli 2014 Arjen Robben was een veelbe sproken man gisteren, maar hij zei tijdens de persconferentie dat hij zich niet druk maakte. foto Laurens Lindhout/VI Images door Walter Nieuwkamp RECIFE - Van hartverwarmend, avon tuurlijk voetbal was geen sprake. Maar ach, wat zou het, Costa Rica hoort bij de beste acht landen van het WK. Na de gewonnen straf- schoppenserie tegen Griekenland is het hele land prettig in de war. Bondscoach wil nog niets weten van het ereburger schap van Costa Rica. Zijn klus is nog niet af DE KEUZES VAN DE COACH Van Gaal pleegt bij het WK steeds weer gouden wissels. Depay, Fer en Huntelaar waren van grote waarde Oranje scoort vaak op een goed moment, vlak nadat de tegenstander een riante kans onbenut heeft gelaten HET TOERNOOISCHEMA DE STER IN VORM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39