Van tafel Plannen stuiten vooral op scepsis en argwaan Kerkenwandeiing Scholen moeten jaar wachten op regels Onzekere toekomst voor leerlingen speciaal- en praktijkonderwijs commentaar p wite -■ ZEELAND 27 «SK 4t;as£r- <&i4 P en rondje langs de vel den leert dat er wei nig draagvlak is voor de Tafel van 15. Dat is niet verwonderlijk. De plan nen voor de provinciale herin deling zijn verhuisd naar een onderste la. En juist die plan nen - die voorzagen in een sa menvoeging van Zuid-Holland en Zeeland - vormden de direc te aanleiding voor de oprich ting van de Tafel van 15. Boven dien zijn de initiatiefnemers er niet in geslaagd een wenkend perspectief te schetsen. Het plan van aanpak roept vooral scepsis en argwaan op. Al met al reden genoeg om dit plan heel snel van tafel te halen. Toch is het streven naar een nog beter functionerende over heid een nieuwe poging waard. De initiatiefnemers doen er goed aan eerst te inventarise ren waar burgers, bedrijfsle ven, volksvertegenwoordigers en bestuurders verbetermoge lijkheden zien. Als die inventa risatie een rijke oogst oplevert, ontstaat er misschien draag vlak voor een concreet plan van aanpak. MIDDELBURG - De plannen van de Tafel van 15 hebben vooral tot scepsis geleid bij de betrokken ge meenten, provincie en water schap. Ze hebben op zich niets te gen samenwerking, maar niet te gen elke prijs. En zeker niet als dat zou leiden tot herindeling, sa menvoeging of opheffing, zo luidt de overheersende reactie. Alle vijftien overheden moeten ui terlijk 28 juli hun standpunt ge ven over de Tafel van 15. Waar de plannen al ter sprake zijn ge weest, is de kritiek veelal niet mals. De raad van Borsele was de eerste die het initiatief resoluut van de hand wees. Gijsbrecht Gunter (SGP/ChristenUnie) ver woordde de kritiek het meest ex pliciet: „Provincie, waar bemoei je je mee. Ga terug in je hok." Ook andere Bevelandse gemeen ten zijn kritisch en zeggen vooral geen behoefte te hebben aan een extra bestuurslaag. Noord-Beve land wees om die reden de Tafel van 15 al van de hand. Kapelle en Goes moeten nog een definitief standpunt innemen. Reimerswaal sprak er recent achter gesloten deuren over. Tholen, dat kandidaat is voor een experiment in het kader van de Tafel van 15, is in beginsel positief over de plannen. Datzelfde geldt voor Terneuzen, waar het onder werp vanavond op de raadsagen- da staat. Sluis ging eerder schoor voetend akkoord. Hulst is ook arg wanend over de plannen. De raad van Vlissingen moet nog een besluit nemen, maar liet vori ge week al blijken weinig heil te zien in de Tafel van 15. In Middel burg staat het onderwerp van avond op de commissieagenda. Het waterschap beslist komende donderdag, maar daar klonk vori ge week al stevige kritiek. „Het is drie keer niks", zei bijvoorbeeld Het draagvlak bij te veel gemeenten is nog te miniem. En dan druk ik mij nog voorzichtig uit Frans Theunissen. Ook Provincia le Staten, waar het plan vrijdag aan de orde komt, hebben grote moeite met de onduidelijkheid er van. „Het draagvlak bij te veel ge meenten is nog te miniem. En dan druk ik mij nog voorzichtig uit", zei Goos Roeland (SGP) on langs in de commissie. Commissa ris van de koning Han Polman heeft erop aangedrongen het ini tiatief toch een kans te geven. Overheden die niet vóór eind de ze maand hebben gereageerd, wor den geacht vóór de Tafel van 15 te zijn. Dat is de politici van Schou wen-Duiveland in het verkeerde keelgat geschoten, omdat de raad voor die tijd niet meer vergadert. In Veere laat men zich niet opja gen. Daar wordt een standpunt pas in oktober verwacht. MIDDELBURG - Wie in één keer wil kennismaken met het religieus erfgoed in Middelburg, kan op een donderdag in juli of augustus om 13.30 uur terecht bij de Wan- delkerk, links naast de Abdijto ren. Een gids bezoekt in 1,5 uur tijd alle kerken in de binnenstad. BIJ NADER INZIEN Omroep Zeeland heeft 870.750 gulden betaald voor het pand in Oost-Souburg. In de krant van gisteren stond vermeld dat de omroep het gebouw, de grond en de bijgebouwen voor het symboli sche bedrag van 1 gulden had ge kocht van de gemeente Vlissin gen. Dat was niet juist. Staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs) stuurt voor de zo mer van 2015 een wetsvoorstel naar de Kamer, zei hij maandag tijdens een onderwijsdebat. De Kamer maakt zich grote zorgen over het onderwijs in krimpgebie- den. In kleine dorpen waar nu nog twee of drie scholen staan, is door de daling van het aantal leer lingen straks nog maar plaats voor één school. Of zelfs helemaal geen. Om te zorgen dat er een school blijft die ook nog eens zo wel openbaar als bijzonder onder wijs biedt, moet een samenwer kingsschool kunnen worden ge vormd. De Grondwet staat dat nu al toe. Maar de eisen zijn dusda nig dat er nauwelijks gebruik van wordt gemaakt. Die eisen worden versoepeld. Maar dat duurt nog een jaar. Volgens Dekker kan dat niet eerder, omdat de Onderwijs raad en de Raad van State om ad vies moet worden gevraagd. De Kamer drong er bij Dekker op aan het wetsvoorstel zo snel mogelijk te sturen. Waar het kan zal hij versnellen', beloofde hij. Hofstede deelt het signaal dat de landelijke koepel van praktijkscho len heeft afgegeven over het voor uitzicht van hun leerlingen. Om dat er voor hen steeds minder plaats is op de arbeidsmarkt en als uitvloeisel van kabinetsbeleid de sociale werkplaatsen sluiten, dreigt vanaf volgend jaar een hele generatie te worden veroordeeld tot thuiszitten, aldus de koepel. Binnen de ZSM werken de scho len intensief samen. Daardoor is voor iedere leerling maatwerk mo gelijk. „We kijken wat een leer ling nodig heeft en hoe dat bij el kaar valt te creeëren." Dat leidt volgens Hofstede tot betere kwali ficaties en een grotere kans op de arbeidsmarkt. Dat model wordt nu verder uitgewerkt. „Jonge men sen met een arbeidsbeperking moeten straks meer in het gewo ne bedrijsfleven terecht. Dat klinkt mooi op papier, maar een werkgever heeft een heel ander beeld bij wat er nodig is om die jongere goed te laten werken. Ik moet het nog zien." Op de ZSM-scholen zitten mo menteel 1320 leerlingen van 12 tot 20 jaar. In overleg met gemeenten wordt bekeken hoe ze ook in de toekomst aan werk kunnen wor den geholpen. Hofstede: „Waar kunnen we onze leerlingen nu op voorbereiden? Voorheen was dat dagbesteding, maar dat valt weg." DINSDAG 1 JULI 2014 Dit is voor overheden een uniek innovatief project. Het wordt nergens anders zo Han Polman (Commissaris van de Koning) Provincie Zeeland We kunnen niet instemmen met iets waarvan we niet goed weten wat het betekent Ellen van de Klooster (PvdA) Gemeente Noord-Beveland Ik hoop dat ze met dit plan terugkeren naar de tekentafel Wie verzint zoiets in hemelsnaam? S/'em Buijs (CDA) Waterschap Scheldestromen Laurence Haack (WD) Gemeente Schouwen-Duiveland |Provmcie,H [ga terug in je now pjsbrecht Gunter (SGP/CU) HP Gemeente Borsele Nw i lustratie Rob Paardekam E Goos Roeland, SGP-Statenlid DEN HAAG - Het duurt nog min stens een jaar voordat de vorming van scholen met zowel openbaar als bijzonder onderwijs een stuk eenvoudiger wordt. door Marcel Modde MIDDELBURG - De Zeeuwse Stich ting Maatwerk (ZSM) zoekt in sa menwerking met gemeenten en werkgevers naar een oplossing om leerlingen van het praktijk- en het voortgezet speciaal onderwijs ook in de toekomst nog aan een baan te kunnen helpen. De kleinschalig heid in de provincie biedt volgens projectleider Peter Hofstede eer der kansen dan bedreigingen en zou zelfs als voorbeeld kunnen die nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27