A 66 Ouderen gaan zeven jaar te laat naar een audiciën om hun gehoor te testen GEZOND 19 Mm V\ v\ Een hoortoestel aanschaffen A Het niet serieus nemen van ouderdoms- slechthorendheid kan leiden tot negatieve emotionele en sociale problemen. Reden voor de Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden en de ouderenorganisatie Unie KBO de campagne Wat zegt U? te starten. Hoewel ze er wel baat bij zouden hebben, gebruiken veel slechthorende ouderen namelijk geen hoortoestel. Ik was overtuigd van een afnemend aantal vogels in Nederland", zegt de 67-jarige Ben Schut. „Ik ben gek op die beestjes en hoorde het vrolijke ge kwetter steeds minder uitbundig. Hoewel mensen om me heen al jaren lang signalen gaven over mijn achter uitgaande gehoor, vond ik het niet nodig iets met die hints te doen. Ik schoof de kwestie voor me uit. Tot ik vijfjaar geleden een keer een gehoortest liet doen: mijn ge hoor bleek al zo ver verslechterd, dat ik hulp ging zoeken." Schut bleek ouderdomsslechthorendheid te hebben, een verouderingsproces in het binnenoor. Geluidstrillingen worden nog wel opgevangen, maar het binnenoor trans porteert ze niet meer op de juiste manier. Vanaf het twintigste jaar neemt ieders ge hoor voor hoge tonen al af, pas decennia la ter kunnen mensen er écht last van krij gen. Dit proces gaat zo langzaam, dat je het zelf lange tijd niet of nauwelijks in de ga ten hebt. Eerst komen vooral hoge tonen steeds min der goed door, zoals het tikken van de klok of het belletje van de magnetron. Onbe wust zet diegene die het betreft de televi sie steeds wat harder. Later breidt het pro bleem zich uit tot onder andere de spraak: een gesprek in een rumoerige omgeving kan minder goed worden gevolgd. Letters als de s, t, b en d zijn niet meer zo goed te horen. Om zeven uur een afspraak maken kan hierdoor worden verstaan als negen uur. „Toch ervaart niet iedereen de hoorbeper- king als een handicap. De één heeft er meer last van dan de ander", zegt kli- nisch-fysicus audioloog Donné Pans van Adelante zorggroep. „Wat ook meetelt: be vind je je meestal in een rustige omgeving? Dan heb je waarschijnlijk minder last van de slechthorendheid dan wanneer je. je vaak in een rumoerige omgeving begeeft." Naar schatting zijn 1,6 miljoen mensen in ons land slechthorend. Een behandeling om ouderdomsdoofheid te genezen of te rug te draaien bestaat niet. Een praktisch hulpmiddel om de problemen te verminde ren is dan het dragen van een hoortoestel. Volgens de Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden (NWS) gebruikt circa een derde van de ouderen die baat zouden heb ben bij zo'n toestel er daadwerkelijk een. „Sommige mensen vinden het niet nodig of kiezen er bewust niet of pas laat voor", zegt NVVS-directeur Joop Beelen. „Ande ren willen er liever niet aan, ze vinden het niet fijn dat het hoortoestel zichtbaar is. Of zijn bang dat ze op die manier toegeven dat ze slechter horen. Wat eveneens voor komt: oudere mensen met meerdere aan doeningen, die meer aandacht vragen dan hun achteruitgaand gehoor. Nog een re den: de gedachte dat de prijs van het toe stel te hoog is. Daar kan onze vereniging ze bij helpen: we geven advies over de kwali teit én de vergoeding ervan." Vaak stellen slechthorenden de eerste stap uit om iets aan hun probleem te doen. Dit terwijl het uitstellen van hoortoestelge- bruik aanzienlijke negatieve sociale en emotionele gevolgen kan hebben. Dat toon de ëen Amerikaans onderzoek onder 2.300 slechthorenden ouder dan 50 jaar al eens aan, uitgevoerd door The National Councel on the Aging. Slechthorendheid kan senio ren depressief, neerslachtig en minder so ciaal actief maken. Ook zijn onbehandelde slechthorenden onzekerder en labieler. Mensen die wel een hoorapparaat dragen, geven aan dat zij zich beter voelen en bete re relaties hebben met hun familie. Vol gens het onderzoek hebben zij ook een be- tre mentale gezondheid en voelen zij zich onafhankelijk en zekerder dan mensen zon der apparaat. Het dragen van een hoortoe stel heeft dus een positief effect op het wel zijn van de slechthorende. „Toch gaan ouderen gemiddeld zeven jaar te laat naar een audicien om hun gehoor te testen", zegt Beelen. „Reden voor onze vereniging om te starten met de voorlichtingscampag ne Wat zegt U?, in samenwerking met de ouderenorganisatie Unie KBO. Na de recen te aftrap in het seniorenblad Nestor gaan we het land in en geven praktische infor matie over signalering en behandeling van gehoorproblemen." Met de campagne hoopt de NWS ook de (professionele) omgeving van de slechtho renden te bereiken. „We weten bijvoor beeld dat in veel zorginstellingen onvol doende zicht is op deze groep ouderen. Dat gebeurt niet bewust, maar het probleem is vooral dat slechthorendheid, anders dan bij voorbeeld verminderde mobiliteit, niet zichtbaar is. Dit kan er makkelijk toe lei den dat een inmiddels lege batterij van een hoortoestel te laat wordt vervangen. Dat een toestel in het verkeerde oor wordt ge stopt of niet of onvoldoende wordt gerei nigd. Dan is het vervolgens aan familiele- den of mantelzorgers om deze mensen te helpen, wat ook niet altijd even goed ge beurt." Om de gevolgen van slechthorendheid te beperken, benadrukt de campagne óók de communicatieve vaardigheden van zowel de slechthorende als de mensen in zijn om geving. Vraag als slechthorende bijvoor beeld aan mensen om je aan te kijken of om langzamer te praten en voel je niet te snel buitengesloten. Ga met het goede oor naar ander toe zitten. Andersom kan de omgeving met het gezicht in het licht gaan staan, zodat de mond beter zichtbaar is voor de slechthorende. Niet tegen de rug praten is een andere klassieker. Ben Schut selecteert de momenten waarop hij zijn hoortoestel gebruikt. „Voor een deel val ik nog gewoon terug op mijn eigen gehoor. Maar op andere momenten, bijvoor beeld als ik de natuur inga, vind ik het ap paraat heel nuttig," DINSDAG 1 JULI 2014 Pardon, -4) wa zegtu? Om een gehoorbeperking vast te stellen neemt een au- dicien een gehoortest af en legt een vragenlijst voor. Zo nodig wordt geadviseerd een kno-arts of een audiolo- gisch centrum te bezoeken. Ga voorafgaand aan het be zoek al na in welke situaties gehoorproblemen worden ondervonden. Bedenk ook op welke momenten een hoortoestel nuttig zou zijn: ieder exemplaar heeft speci fieke kwaliteiten. Informeer bij uw zorgverzekeraar waar u uw test kunt doen. Audioloog Donné Pans: „Stel de gehoortest niet te lang uit: hoe eerder met een hoortoestel wordt begon nen, hoe gemakkelijker de hersenen zich aanpassen aan het nieuwe geluid." www.nws.nl www.hoorwijzer.nl door Arnoud Kluiters illustratie Ronald Visser Joop Beelen ^5^ reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19