Tientallen lokale energieclubs mogen alles zelf gaan doen Rondreizen m de uitverkoop stipreizen.nl l ECONOMIE 13 8 dagen Rome, Sorrento Napels Om middernacht sloot het luik van de fiscus. Wie zijn verzwegen geld nog niet heeft gemeld, kan nu een boete krijgen. nu v.a. nu v.a. ARNHEM - Honderden Nederlan ders met zwart spaargeld lopen vanaf nu het risico van de fiscus een forse boete te krijgen. Zij wa ren niet op de hoogte van de afge lopen nacht gesloten inkeerrege- ling van de Belastingdienst. Dat zegt fiscaal adviseur Jelle Staats uit Arnhem, met 700 aangiften de afgelopen maanden naar eigen zeggen marktleider voor aangifte van verzwegen vermogen. Staats zegt vergeefs te hebben ge pleit voor verlenging van de in- keerregeling. „Geloof het of niet, maar veel mensen met verzwegen spaargeld weten niets van de in- keerregeling, ondanks alle me dia-aandacht die daar voor is ge weest. Weliswaar zijn banken in Zwitserland en Luxemburg bezig al hun klanten te informeren over het feit dat zij voortaan de bankte goeden van hun klanten aan de fiscus zullen doorgeven, maar om dat het om veel klanten gaat, zijn honderden van hen niet geïnfor meerd." Als zij zich vanaf vandaag mel den, krijgen ze een boete van 30 procent, die kan oplopen tot 300 procent. In de praktijk betekent dat dat ze geen 14,4 procent maar minstens 19 procent over het ver zwegen tegoed moeten betalen, exclusief rente. „Ik kan me bijna niet voorstellen dat de mensen die het aangaat, niets weten van de inkeerrege- ling", zegt Ton Apeldoorn van Fi nancieel Onderzoeksbureau Apel doorn uit Heerhugowaard. Hij zegt sinds de openstelling van de inkeerregeling circa 200 mensen te hebben bijgestaan. Het meest verzwegen geld staat op banken in Zwitserland en Luxemburg. Ook geheime vermo gens in Liechtenstein en Andorra zijn gemeld. Staats zegt klanten bij te staan met zwart geld 'van 20.000 euro tot enkele tientallen miljoenen'. Ton Apeldoorn zegt dat het bij hem 'gemiddeld over een half mil joen euro' gaat. Zwitserland en Luxemburg heb ben onder druk van verscherpte Amerikaanse regels en van de G7 - de zeven grootste economieën van de wereld - besloten hun bankgeheim op te geven. Tientallen mensen met verzwe gen spaargeld op buitenlandse banken hebben zich tot midder nacht nog bij de fiscus gemeld. Toen sloot het luik van de fiscus, waar zwartspaarders zich sinds begin september zonder boete konden melden. De laatste spoedmeldingen kwa men gisteravond via fiscale advi seurs per e-mail binnen bij de Be lastingdienst. „Ik heb gisteren geen meldingen meer aangenomen. Wij hebben het druk genoeg met verwerking van de eerdere meldingen. Nog meer erbij, dat wordt een beetje te veel", zegt lelie Staats van Staats Financieel Onderzoek uit Velp. Ook Apeldoorn en zijn Maastrichtse collega Peter Gomol- ka kregen gisteren nog klanten met zwart geld. Volgens de advi seurs gaat het in de meeste geval len om oud-ondernemers op leef tijd die schoon schip willen ma ken, ook omdat ze hun erfgena men niet met problemen van zwart geld willen opzadelen. Gomolka: „Sommige mensen wil len de fiscus omzeilen door hun tegoed contant op te nemen. Maar wat moet je met 4 ton in contanten? Als je ineens veel geld tegelijk uitgeeft, loop je het risico van een melding aan de autoritei ten door de ontvanger." Staats: „Daar schiet je niks mee op. Banken moeten de gegevens van hun klanten tien jaar lang be waren. Als de fiscus die opvraagt, zijn ze alsnog de klos." Tot vorige week dinsdag hadden zich zo'n 9000 zwartspaarders bij de fiscus gemeld. In de laatste da gen van de inkeerregeling liep het aantal op tot 180 per dag. Gemid deld wordt er 5 ton aangegeven; per aanslag levert dat de schatkist gemiddeld 75.000 euro op. De Be lastingdienst schat de totale op brengst van deze inkeerregeling op 675 miljoen. Het duurt nog maanden voordat alle aangiftes zijn verwerkt. Waar hardnekkige zwartspaar ders voortaan hun heil moeten zoeken, is onduidelijk nu het bankgeheim in Europa is opgehe ven. Staats: „Ik vind het niet mijn taak om daarover te adviseren." Minister Henk Kamp (WD, Eco nomische Zaken) kondigde de proef gisteren aan in een brief aan de Tweede Kamer. Hij wil meer mogelijkheden voor coöperaties en bewonersverenigingen die zelf stroom op willen wekken. Ook wil hij leren uit de experimenten. Het is de bedoeling dat een lokaal energiebedrijf met inwoners af spraken gaat maken over het mo ment waarop ze energie afnemen, zodat vraag en aanbod op elkaar aansluiten. Prijsprikkels moeten daar voor zorgen: consumenten betalen bijvoorbeeld minder voor stroom op het moment dat de zon schijnt en zonnepanelen veel stroom leveren. Ook ziet Kamp graag dat de be drijfjes experimenteren met ener gie-opslag. Als energie opgesla gen kan worden, kan de stroom worden ingezet op momenten dat er behoefte aan is. Voor de proef wordt een uitzonde ring gemaakt op de wet. De netbe heerder wordt (deels) buitenspel gezet. Per jaar krijgen twintig ini tiatieven de kans het heft in eigen handen te nemen. Tien coöpera ties met minder dan 500 aanslui tingen, en tien stuks met minder dan 10.000 klanten. Bij de eerste groep valt bijvoor beeld te denken aan een nieuw bouwwijk. Deze kleine initiatie ven krijgen de meeste vrijheid. Zo mogen zij een eigen net aan leggen en beheren. Hun elektrici teitsnet moet op één plek verbon den zijn met het reguliere net, zo dat mensen die liever van een tra ditioneel bedrijf stroom afnemen dat ook kunnen. De tweede groep behelst 'grote ex perimenten'. Hun omvang komt volgens Kamp goed overeen met een 'wijk of dorp'. Bedoeling is dat bij deze initiatieven ook be drijven mee gaan doen, en dat er verschillende productiemiddelen zijn. Niet alleen zon dus, maar bij voorbeeld ook wind en warmte krachtkoppelingen. Dit geeft vol gens de minister weer andere leer effecten. zie stipreizen.nl/ittos boek online of bel Q+l q met 088 - 70 70 600 V reüJSinl DINSDAG 1 JULI 2014 Zwartspaarder met spijt is te laat door Chris van Alem I Een man zit in Zürich op een bank met een tas van een bank in Liechten stein. Dat land en ook Zwitserland verliezen hun bankgeheim, foto HH door Sander van Mersbergen DEN HAAG - Tientallen lokale ener gie-initiatieven krijgen de kans om de productie, distributie, levering en bekostiging van duurzame stroom volledig in eigen hand te nemen. Ze mogen zelf bepalen wel ke prijs ze aan hun klanten vragen. Het gaat om een experiment. Het gaat om een proef van vier jaar. Twintig initiatieven per jaar krijgen de vrijheid om alles zelf te doen De netbeheerder wordt in het experiment buitenspel gezet. Bewoners mogen zelf een net aanleggen 3 Boek 7 x diner bij voor slechts 35 norma e sept. en okt. V naar o.a. Pisa, Lucca, Florence Siena en San Gimignano incl. vliegreis, hotels, ontbijt, rondreis per touringcar en Nederlandsspr. reisleiding 7 x diner slechts €35 Nu extra in prijs verlaagd! normale sept. en okt. naar o.a. Rome, Sorrento, Napels, Pompei en Montecassino incl. vliegreis, hotels, ontbijt, rondreis per touringcar en Nederlandsspr. reisleiding zie stipreizen.nl/itrsn Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13